Tu jesteś: Strona główna -> Psycholog -> Jak odnaleźć w sobie motywację? [Mapa strony]
 

Motywacja – definicja

Motywacja to coś, co napędza nas do działania, daje cel – cel, na którym nam zależy. Motywacja to powód naszych działań, oczekiwań i potrzeb.

Motywacja może być także postrzegana jako cykl, w którym myśli wpływają na zachowania, zachowanie przekłada się działania, a działanie wpływa na myśli i cykl zaczyna się od nowa.

Brak motywacji

Niestety, każdemu z nas zdarzają się chwile, kiedy tej motywacji jest mniej. Jeżeli ją zupełnie stracimy, pojawia się uczucie bezsensu i bezcelowości, do tego uczucie samotności i nieprzydatności, a w ślad za tym pasywność, uczucie przytłoczenia, otępienie.

Często też przyczyną braku motywacji jest poczucie, że to co robimy, robimy gorzej niż inni i w związku z tym nie ma sensu się starać. Wtedy często pogrążamy się w nierobieniu niczego, pogrążając się w myślach, że jesteśmy gorsi.

Jak odnaleźć w sobie motywację?

Żeby przełamać się i odnaleźć zagubioną motywację do działania, najtrudniej jest wykonać ten pierwszy krok – wyznaczyć sobie cel i starać się go realizować. Dla niektórych pomocna może być na przykład aktywność fizyczna – jeżeli ktoś wyznaczy sobie za cel np. codzienne bieganie i zacznie go realizować, po jakimś czasie przyjdzie duma z siebie i będzie to bodziec do przełamania się i odnalezienia motywacji także na innych polach.

Ważne jest też, aby nasz cel był rzeczywiście nasz, a nie żeby był pragnieniem kogoś innego. Człowiek nie poczuje motywacji, jeżeli cel, do którego osiągnięcia ma się zmotywować, nie będzie jego własnym celem.

W odnajdywaniu motywacji pomaga psychoterapia. Doświadczony psycholog psychoterapeuta pomoże przejść przez ten trudniejszy okres w życiu i odnaleźć cel i motywację do dalszych działań.

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację. Nasi psychologowie przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Jak pozbyć się lęku lub uczucia przygnębienia?

Jak poradzić sobie z emocjami?

Jak osiągnąć lub odzyskać poczucie szczęścia?

Jak uzyskać pomoc  dla swojego dziecka?

Jak poprawić relacje z najbliższymi?