Tu jesteś: Strona główna -> Psycholog -> Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście? [Mapa strony]
 

Jak osiągnąć szczęście?

Kto z nas nie zadaje sobie tego pytania? Niestety nie ma na nie jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny i dlatego dla każdego z nas szczęście jest czymś innym.

Szczęście

Szczęście to emocja spowodowana doświadczeniami, które dana osoba ocenia jako pozytywne. Może to być odczucie chwilowe, ale również trwałe – dla trwałego odczuwania szczęścia niezbędne jest zadowolenie z własnego życia, poczucie spełnienia. Jak to osiągnąć? Oczywiście, jak wszystko, co dotyczy ludzkiej psychiki, jest to sprawa bardzo indywidualna. Jest jednak kilka elementów, które w sposób szczególny pomagają w osiągnięciu szczęścia:

  • przede wszystkim trzeba znać i rozumieć samego siebie, swoje mocne i słabe strony, wszystko to, co czyni Cię wyjątkową osobą;
  • należy mieć wysokie poczucie własnej wartości, nie myśleć źle o samym sobie – jeżeli krytykować się, to tylko konstruktywnie;
  • trzeba pozytywnie myśleć o przyszłości, nie tracić nadziei;
  • warto jak najwięcej obracać się wśród ludzi, mieć przyjaciół i dbać o nich – w trudnych chwilach stanowią oni bezcenne oparcie.
Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście?

Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście?

Odzyskiwanie szczęścia

Każdy z nas choć raz dostał od życia przysłowiowego „kopniaka”. To trudny moment, a u wielu osób powoduje rezygnację i utratę motywacji do działania. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy „coś” zrobić, wykonać ten pierwszy krok, zająć się czymś, co pozwoli odzyskać utraconą motywację do działania, wyznaczyć sobie cel i starać się go zrealizować. To oczywiście wymaga stałej i często bardzo trudnej pracy nad sobą.

Praca nad sobą

Na szczęście trzeba zapracować. Trwałego szczęścia nie da ani lepszy samochód ani większy dom. Można je osiągnąć tylko dzięki pracy nad sobą: począwszy od zrozumienia samego siebie, poprzez zmianę myślenia, nawyków, aż do zwiększenia poczucia własnej wartości.

W osiągnięciu tego może pomóc psychoterapia. Doświadczony psycholog psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć samego siebie i dokonać zmian, które sprawią, że poczujesz się szczęśliwy.

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której psycholog pomoże Ci określić drogę do rozwiązania Twoich problemów. Nasi psychologowie przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Jak pozbyć się lęku lub uczucia przygnębienia?

Jak poradzić sobie z emocjami?

Jak odnaleźć motywację do działania?

Jak uzyskać pomoc  dla swojego dziecka?

Jak poprawić relacje z najbliższymi?