Tu jesteś: Strona główna -> Psycholog -> Jak pozbyć się lęku? [Mapa strony]
 

Czym jest lęk? Jak odróżnić go od strachu?

Strach jest naturalną wrodzoną emocją pojawiającą się w sytuacji zagrożenia. Dawniej służył jako bodziec do podjęcia odpowiedniego działania: walki albo ucieczki. Pojawia się w konkretnych sytuacjach, które się dzieją w naszym życiu.

Lęk natomiast ma swoje źródło w przeżyciach wewnętrznych. Jest to silniejsza emocja, pojawiająca się bez określonego zagrożenia z zewnątrz.

Lęk odczuwany chronicznie może destabilizować codzienne życie. Przeszkadza w swobodnym zachowaniu, paraliżuje i uniemożliwia zdrowe funkcjonowanie. Lękowi towarzyszą liczne objawy somatyczne. Lęk może przybierać różne formy:

Lek napadowy – pojawia się nagle bez określonej przyczyny, a towarzyszy mu poczucie przerażenia i obawy o swoje życie.

Lęk wolnopłynący – ma stałe natężenie. Bez wyraźnego początku. Często nazywane przez pacjentów niepokojem. W skrajnych przypadkach towarzyszy większość dnia.

Lęk fobiczny – obawa przed konkretną sytuacją. W efekcie osoba przeżywająca ten rodzaj lęku unika wszystkich potencjalnych sytuacji w których lęk może się pojawić.

Lęk społeczny – związany z sytuacjami społecznymi, często powiązany z lękiem napadowym.

Podczas odczuwanego lęku ciało człowieka przechodzi w stan gotowości do działania. Zwykle odczuwane są objawy somatyczne takie jak np.: drżenie rąk, pocenie się, bóle brzucha, ból serca, zawroty głowy, biegunka.

Wyjście z lęku możliwe jest dzięki psychoterapii. Psychoterapia umożliwia poradzenie sobie z lękiem, często bez konieczności stosowania leczenia farmakologicznego (w innych przypadkach z kolei najlepsze rezultaty daje właśnie połączenie psychoterapii z zażywaniem leków). Doświadczony psycholog psychoterapeuta pomoże pozbyć się niechcianych objawów i uporać się z negatywnymi odczuciami.

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której psycholog pomoże Ci określić drogę do rozwiązania Twoich problemów. Nasi psychologowie przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Jak poradzić sobie z emocjami?

Jak odnaleźć motywację do działania?

Jak osiągnąć lub odzyskać poczucie szczęścia?

Jak uzyskać pomoc  dla swojego dziecka?

Jak poprawić relacje z najbliższymi?