Tu jesteś: Strona główna -> Seksuolog -> Problemy z erekcją [Mapa strony]
 

Problemy z erekcją – czy to tylko problem mężczyzn starszych?

Zaburzenia erekcji są jednym z najczęściej zgłaszanych problemów seksuologicznych przez mężczyzn w różnym wieku na całym świecie. Najczęściej zgłaszane są przez Brytyjczyków i Belgów (13%), następnie Hiszpanów, Włochów i Polaków (8%). Z kolei najrzadziej zgłaszane są w Niemczech i Austrii (6%). Problemy z erekcją dotykają mężczyzn w różnym wieku:

  • od 1 do 9% mężczyzn poniżej 40 roku życia
  • od 2-9% do 20-30% mężczyzn w wieku 40-59 lat
  • 20-40% mężczyzn w wieku 60-69 lat
  • 50-75% mężczyzn w wieku 70 lat i starszych
Problemy z erekcją

Problemy z erekcją

Czym są problemy z erekcją, kiedy szukać pomocy?

O zaburzeniach wzwodu (zaburzeniach erekcji) mówimy wtedy, gdy osiągnięcie lub utrzymanie erekcji potrzebnej do prowadzenia satysfakcjonującego współżycia seksualnego jest niemożliwe lub mocno utrudnione. Prawidłowa erekcja występuje tylko na wstępnych etapach gry miłosnej, ale zanika przy próbie podjęcia stosunku. O zaburzeniu mówimy również, gdy występuje niepełna erekcja.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji mogą pojawiać się na skutek problemów medycznych. Związanych z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, rozregulowaną gospodarką hormonalną. Także z urazami kręgosłupa, czy poważnymi chorobami, jak stwardnienie rozsiane, guzy, otępienia. Podłoże psychologiczne częściej spotykane jest u młodszych mężczyzn i zwykle związane jest z lękiem, depresją, stresem, niepewnością w roli seksualnej, czy kompleksami.

Czy leki mogą wpływać na zaburzenia erekcji?

Pośród czynników, które obniżają sprawność seksualną, są leki powszechnie stosowane na schorzenia przewlekłe: alergie, nadciśnienie, depresje, cukrzycę.

Jak odróżnić od siebie zaburzenia erekcji na tle psychicznym od tych spowodowanych innymi chorobami?

Zaburzenia wzwodu mogą być zwiastunem innych rozwijających się w organizmie chorób. Często zaburzenia na tle seksualnym będą pierwszym sygnałem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zaburzenie wkrada się stosunkowo powoli, następuje zmniejszenie lub całkowity brak wzwodów nocnych, porannych, spontanicznych, czy zanik wzwodu w czasie trwania stosunku może to sugerować zaburzenie na tle organicznym. Z kolei zaburzenie pojawiające się na tle psychologicznym zwykle będzie związane z nagłym zanikiem sprawności seksualnej. Wzwody nocne, poranne, spontaniczne będą zachowane. Libido może być osłabione. Rzadziej pojawia się zanik wzwodu w trakcie trwania stosunku.

Jakie metody można zastosować w leczeniu zaburzeń erekcji?

O metodach stosowanych w leczeniu problemów z erekcją – przeczytaj w dalszej części tego artykułu (link).

 

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której seksuolog pomoże Ci określić drogę do rozwiązania Twoich problemów. Nasi seksuolodzy przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Leczenie zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Jak polepszyć swoje życie seksualne?

Problemy z wytryskiem

Przedwczesny wytrysk

Terapia par