Psycholog seksuolog i lekarz seksuolog

Seksuologia (więcej na jej temat po kliknięciu na link) to dziedzina wiedzy, której przedmiotem zainteresowania jest seksualność człowieka. Ma ona swój wymiar psychologiczny, jak i stricte medyczny. Problemami seksuologicznymi o charakterze psychologicznym (a więc wynikającymi z psychiki człowieka) zajmuje się psycholog seksuolog, natomiast problemami natury medycznej (czyli takimi, za które odpowiada konkretny organ ciała, a nie ludzka psychika) – lekarz seksuolog. W niektórych przypadkach wskazana będzie zarówno terapia prowadzona przez psychologa seksuologa, jak i leczenie farmakologiczne wedle wskazań lekarza seksuologa.

Kiedy warto udać się do seksuologa?

Problemy z którymi seksuolodzy najczęściej spotykają się w swojej pracy to:

  • zaburzenia popędu seksualnego (problemem może być zarówno zbyt duży jak i zbyt mały popęd seksualny),
  • zaburzenia erekcji (problemy ze wzwodem) – brak erekcji, erekcja niepełna lub zanikająca,
  • zaburzenia wytrysku – brak wytrysku, wytrysk przedwczesny lub opóźniony,
  • anorgazmia – niemożność osiągnięcia orgazmu,
  • dyspauremia – ból podczas stosunków płciowych,
  • pochwica – niezależny od woli skurcz mięśni wokół wejścia do pochwy, który powoduje niemożność odbycia stosunku,
  • urazy z przeszłości, które nie pozwalają osiągać satysfakcji z seksu w dniu dzisiejszym,
  • seksoholizm, uzależnienie od masturbacji, uzależnienie od pornografii,
  • problemy w relacjach z partnerem, niezrozumienie swoich potrzeb, brak spontaniczności, nuda i rutyna w życiu seksualnym.

W pierwszej kolejności seksuolog określi, czy problemy z seksem wynikają z psychiki, czy też ich przyczyną jest wadliwe funkcjonowanie któregoś z narządów. Jeżeli problem tkwi w psychice, wówczas wskazana będzie psychoterapia, której celem będzie wyeliminowanie problemów utrudniających lub uniemożliwiających prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego.

Seksuolog Warszawa – pierwsza wizyta, czy warto?

Oczywiście wizyta u seksuologa może wiązać się z pokonaniem wstydu mówienia o bardzo intymnych problemach. Jednak naprawdę warto zdobyć się na taki krok. O zdrowie seksualne warto dbać co najmniej tak bardzo jak o zdrowe stawy czy serce. Poczucie satysfakcji ze swojego życia seksualnego jest bowiem jednym z podstawowych elementów osiągnięcia szeroko pojętej satysfakcji życiowej.

Wizyta u seksuologa może pomóc Ci:

W naszej Poradni przyjmuje również seksuolog dziecięcy, który pomaga rozwiązywać problemy dotyczące seksualności u dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której psycholog seksuolog pomoże Ci określić drogę do rozwiązania Twoich problemów. Nasi seksuolodzy przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.