Terapia par u seksuologa (terapia małżeńska)

Problemy natury seksuologicznej mogą dotyczyć nie tylko jednej osoby, ale także współżycia z partnerem. W wielu tego rodzaju przypadkach optymalnym sposobem poprawy jakości współżycia jest terapia par, zwana też terapią małżeńską.

Najczęstsze problemy w terapii par u seksuologa

Problemy, z którymi najczęściej spotykają się seksuolodzy w ramach terapii par, to:

  • ograniczenie bliskości seksualnej lub jej zupełny brak,
  • brak satysfakcji ze współżycia,
  • niskie pożądanie, niski poziom libido,
  • problemy z erekcją lub z przedwczesnym wytryskiem,
  • brak orgazmu,
  • bolesne stosunki,
  • problemy natury psychologicznej, między innymi: konflikty w związku, chęć pogłębienia relacji, zdrada i problemy związane ze zdradą, trudności związane ze staraniem się o dzieci.

Podłożem każdego z tych problemów mogą być nie tylko stosunki w związku, ale też indywidualne trudności – a te mogą wynikać zarówno z psychiki, jak i z przyczyn biologicznych. Dlatego też terapię par w naszej Poradni prowadzą psychologowie seksuolodzy, którzy posiadają doświadczenie zarówno w pokonywaniu trudności związanych bezpośrednio z seksualnością, jak i tych dotyczących innych problemów występujących w relacji partnerskiej.

Więcej na temat aspektów psychologicznych terapii par tutaj: Terapia par

Forma prowadzenia terapii

Terapia polega na odbywanych cyklicznie rozmowach terapeuty z parą. Spotkania takie trwają 90 minut, a ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie przez terapeutę razem z parą – w różnych przypadkach optymalne mogą być inne odstępy pomiędzy sesjami.

Terapia polega na wspólnym dyskutowaniu kwestii istotnych dla pary, o których obydwie osoby chcą mówić. Obydwoje odkrywają, co jest dla nich ważne oraz jakie mają oczekiwanie wzajemnie wobec siebie. Terapeuta może poprosić ich o wykonanie w domu określonych „ćwiczeń”, które pomogą ich zbliżyć do siebie. Dokładny przebieg pracy terapeutycznej zależy oczywiście zawsze od indywidualnego przypadku i jest dostosowany do potrzeb i oczekiwań pary.

Poprzez terapię terapeuta pomaga parze rozwiązać problemy natury seksuologicznej, poprawić wzajemne relacje i uzyskać satysfakcję ze współżycia.

Ważne jest przy tym, aby terapia nie zakończyła się na określeniu przyczyn problemów i tego, jak im zaradzić, ale również pomogła parze nauczyć się trudnej sztuki samodzielnego radzenia sobie z takimi problemami w przyszłości.

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której psycholog seksuolog pomoże Wam określić drogę do rozwiązania Waszych problemów. Nasi specjaliści przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Jak polepszyć swoje życie seksualne?

Jak poradzić sobie z emocjami?

Czy da się zaplanować życie seksualne?

Jak osiągnąć lub odzyskać poczucie szczęścia?

Problemy z erekcją