• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Alkohol przed seksem – pomaga czy jednak szkodzi?

    Alkohol przed seksem

    Alkohol przed seksem – pomaga czy jednak szkodzi?

    Alkohol przed seksem – pomaga czy jednak szkodzi? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś sięgnąć po alkohol w celu przezwyciężenia trudności lub zahamowań seksualnych? A może zdarzyło Ci się pomyśleć, że alkohol pomoże Ci poradzić sobie z lękiem, jaki pojawia się przed seksem? Zrelaksuje, sprawi że poczujesz większą pewność siebie? Otóż badania wykazują, że alkohol w niewielkich ilościach faktycznie odhamowuje seksualnie, zmniejsza poziom lęku, daje chwilowe poczucie szczęścia i podnosi samoocenę. Te pozornie pozytywne efekty picia alkoholu sprawiają, że chętnie po niego sięgamy przed stosunkiem. Z czasem zauważamy jednak, że alkohol staje się elementem niezbędnym do realizacji potrzeb seksualnych.

    Negatywne konsekwencje u kobiet

    Nadmierne spożycie alkoholu może powodować u kobiet zmniejszoną zdolność do pobudzenia seksualnego. Wiąże się to z zaburzeniem lubrykacji, z obniżonym pożądaniem i trudnością w przeżyciu orgazmu. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje często dyskomfort, ból podczas stosunku, a także podrażnienie i uszkodzenie narządów płciowych. Alkohol może też spowodować nieregularne miesiączkowanie, a nawet dyspareunię (dysfunkcja seksualna polegająca na odczuwaniu bólu podczas próby penetracji lub w trakcie jej trwania).

    Negatywne konsekwencje u mężczyzn

    Nawet umiarkowane spożycie alkoholu prowadzi do osłabienia reakcji seksualnych. U 70% mężczyzn pijących regularnie stwierdza się dysfunkcje seksualne. Pojawiają się u nich zmiany hormonalne, obniża się poziom testosteronu, prowadząc do feminizacji mężczyzn, niszcząc strukturę plemników i zmniejszając ich ruchliwość. Alkohol upośledza również zdolność do pobudzenia seksualnego, powodując zaburzenia erekcji i opóźnienie wytrysku. Może również zmniejszać objętość ejakulatu. Nawet jeśli wzwód pojawi się – istnieje duża szansa, że jego utrzymanie będzie niemożliwe. Spożywanie dużych ilości alkoholu powoduje uszkodzenia śródbłonka naczyń, obniżając dopływ krwi do narządów płciowych oraz uszkadza układ nerwowy, przez co stępia doznania uniemożliwiając przeżycie orgazmu.

    Leczenie

    Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytania była twierdząca albo zmagasz się z jakimikolwiek trudnościami w sferze seksualnej, zawsze warto udać się do specjalisty, który przyjrzy się przyczynie tych trudności. Psycholog – seksuolog pomoże Ci zrozumieć ich genezę oraz dobierze indywidualny plan leczenia tak, aby w pełni przywrócić możliwość odczuwania satysfakcji seksualnej.

    Autor: Nadia Urbańska

    Call Now Button