Ból głowy to powszechna dolegliwość, która dotyczy ludzi w każdym wieku. Istnieje całe mnóstwo przyczyn jego występowania. Okazuje się nawet, że ból głowy może mieć podłoże psychologiczne. W takim przypadku zastosowanie tabletek przeciwbólowych, czy innych domowych metod, nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Sprawdź, jak poradzić sobie z emocjami i bólem głowy, który wywołują.
Emocje a ból głowy
Niektórzy doświadczają bólu głowy w stresujących sytuacjach, gdy dochodzi do natłoku emocji. U innych z kolei dolegliwość ta pojawia się wtedy, gdy ich myśli wciąż zajęte są analizowaniem ważnych spraw, co wiąże się z dużym stresem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jak się okazuje, istnieje związek między emocjami a bólami głowy.
Emocje mogą nasilać istniejący ból głowy, a także bezpośrednio go wyzwalać. Każdy organizm inaczej bowiem na nie reaguje, jedni lepiej sobie z nimi radzą, inni są na nie bardziej podatni. W dodatku przedłużający się ból może dodatkowo frustrować i wywoływać inne negatywne emocje, przez co można wpaść w błędne koło.
Ból głowy z powodu emocji – co robić?
Najważniejsze to zdać sobie sprawę z powagi problemu i się go nie wstydzić. Stan psychiczny człowieka potrafi wpływać na cały organizm człowieka i odbijać się na samopoczuciu i codziennym funkcjonowaniu. Dlatego w przypadku bólu głowy o psychologicznym podłożu, zamiast udawać, że problemu nie ma lub czekać, aż sam się rozwiąże, lepiej od razu poszukać pomocy u specjalisty. W takim przypadku warto skonsultować się z psychologiem, z którego pomocą będzie można nauczyć się lepiej radzić sobie z emocjami.
Terapia u psychologa jako metoda leczenia bólu głowy o psychologicznym podłożu
Psycholog do każdego pacjenta podchodzi w sposób indywidualny, uwzględniając jego potrzeby i oczekiwania względem prowadzonej terapii. Pomaga znaleźć przyczynę problemu, a potem uczy, jak ją wyeliminować. Osobę, która chce poradzić sobie z emocjami i pozbyć się bólu o psychologicznym podłożu, czeka mnóstwo pracy. Nie musi się jednak obawiać, bo przez cały proces leczenia otrzyma niezbędne wsparcie od psychologa.
Jak przebiega proces leczenia bólów głowy o psychologicznym podłożu?
Bardzo ważne w procesie leczenia bólów głowy o podłożu psychologicznym jest rozpoznanie czynników odpowiedzialnych za ich wywoływanie. Pacjent powinien analizować swoje emocje w ciągu dnia i przyjrzeć się temu, co robił i jakie emocje odczuwał w momencie wystąpienia dolegliwości bólowych.
Pomocne w tym aspekcie może okazać się prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym zapisuje się częstotliwość występowania bólów głowy, czas trwania czy stopień nasilenia. Są to cenne informacje dla specjalisty prowadzącego terapię, który na tej podstawie może znaleźć przede wszystkim źródło problemów, a przy okazji także śledzić postępy leczenia.
Metody radzenia sobie z bólem głowy wywoływanym przez emocje
U pacjentów zmagających się z bólami głowy wywoływanymi przez emocje zazwyczaj prowadzi się terapię poznawczo-behawioralną. Terapia ta obejmuje trzy techniki leczenia.
Trening relaksacyjny
Relaksacja to stan, w który rozluźnia się zarówno ciało, jak i umysł. Trening relaksacyjny uczy kontroli nad własnym ciałem, a co za tym idzie, panowanie nad emocjami. Jedną z najczęściej wykorzystywanych w tym zakresie metod jest napinanie i rozluźnianie mięśni ciała. Im dłużej trwa trening i im staje się bardziej świadomy, tym pacjent czuje się bardziej zrelaksowany.
Trening radzenia sobie ze stresem
Emocje, jakie towarzyszą nam w sytuacjach stresowych, również mogą stać się przyczyną częstych bólów głowy, szczególnie jeśli nie umiemy sobie z tym stresem radzić. Dlatego pacjent musi nabyć umiejętności, które pozwolą świadomie i przede wszystkim skutecznie kontrolować czynniki odpowiedzialne za wyzwalanie stresu.
Dzięki treningowi radzenia sobie ze stresem można nauczyć się bardziej obiektywnie interpretować sytuacje stresowe i mniej emocjonalnie reagować na problemy. Niekiedy sami nieświadomie przyczyniamy się do występowania sytuacji stresowych, dlatego terapia obejmuje także opanowanie działań prowadzących do zmniejszenia częstości występowania sytuacji stresowych.
Terapia biofeedback
Jest to nieinwazyjny sposób terapii polegający na monitorowaniu przy pomocy specjalnego urządzenia zmian fizjologicznych organizmu. Biofeedback wpływa na specyficzne reakcje organizmu i uczy pacjenta, jak świadomie kontrolować procesy organizmu, które przyczyniają się do występowania bólów głowy.