Chociaż jeszcze kilka lat temu detoks kojarzył nam się głównie z odstawieniem groźnych używek, dzisiaj pojęcie to coraz częściej używane jest w kontekście zdrowej diety oraz odtruwania organizmu z różnego rodzaju toksyn. Wiele osób, które przykładają dużą wagę do sposobu odżywiania, decyduje się na krótkotrwały, najczęściej jedno- lub trzydniowy detoks organizmu. Na czym powinien on polegać i jak przeprowadzić go z głową bez szkody dla organizmu?
Nagromadzenie toksyn w organizmie
Codziennie wraz ze spożywanymi posiłkami oraz płynami nasze ciało wchłania dziesiątki różnych rodzajów toksyn. Mogą się one znaleźć praktycznie w każdym produkcie spożywczym, który kupujemy w sklepie. Kumulując się w tkankach, toksyny mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Do najczęstszych problemów związanych z nagromadzeniem toksyn należą zła kondycja psychiczna, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, a także obniżenie wydolności oraz odporności organizmu, co może prowadzić do dużo poważniejszych chorób.
Kiedy przyda nam się detoks?
Tempo życia w dzisiejszych czasach jest niezwykle szybkie, przez co bardzo często ignorujemy sygnały, jakie wysyła nam organizm. Chociaż każdy z nas wie, że zdrowia dieta, bogata w warzywa, owoce i nieprzetworzone produkty, jest kluczowa w utrzymaniu formy, często z braku czasu czy lenistwa idziemy na skróty i wybieramy produkty, które tylko pozornie zaspokajają nasze potrzeby. Kawa, energetyki czy słodycze tylko chwilowo dodają nam energii, zaburzając przy tym naturalne funkcjonowanie organizmu. Na szczęście istnieją bezpieczniejsze metody, dzięki którymi w łatwy i szybki sposób możemy powrócić do formy, a jednym z nich jest właśnie detoks.
Czym jest detoks?
Nie istnieje jeden idealny przepis na detoks w domu. Generalnie w zależności od osoby, jej potrzeb, stopnia odczuwanego głodu oraz trybu życia może mieć on bardzo różny przebieg. Osoby, które chcą odtruć organizm, wybierają zwykle na początku jednodniowy detoks oparty na monodiecie, czyli spożywaniu wyłącznie jednego rodzaju posiłku przez cały dzień. Bardziej zaawansowani sięgają często po inne formy diety odtruwającej, np. trzydniowy detoks sokowy oparty na świeżych warzywno-owocowych sokach lub tygodniowy plan żywieniowy skupiający się wyłącznie na owocach, warzywach, mięsie oraz kaszach.
Przygotowania do detoksu
Gdy decyzja o przeprowadzeniu detoksu zapadanie, warto odpowiednio przygotować się do odtruwania i już kilka dni wcześniej wprowadzić proste zmiany w jadłospisie, które spotęgują efekty diety oczyszczającej. Przed detoksem warto zrezygnować ze wszystkich używek, w tym z kofeiny, a także ograniczyć spożycie cukrów. Dietetycy radzą również, by bezpośrednio przed odtruwaniem nie jeść produktów zawierających białą mąkę, czerwone mięso, nabiał oraz jajka. Ważne jest również picie dużej ilości wody. Nawet jeżeli odstawienie kawy, alkoholu czy papierosów jest trudne, warto się przemóc i całkowicie zrezygnować z nich na kilka dni. Przed detoksem należy spożywać posiłki naturalne i lekkostrawne – świetnie sprawdzą się owoce, warzywa, kasze czy zupy warzywne.
Kiedy przeprowadzić detoks?
Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do regularnych detoksów, odtruwanie organizmu może być dla niego szokiem. Właśnie z tego powodu na oczyszczanie warto zdecydować się w dniu wolnym od pracy, kiedy nie czekają na nas żadne obowiązki. Zamiast stresu tego dnia warto postawić na prawdziwy relaks – udać się na spacer, pomedytować lub wziąć udział w sesji jogi. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy detoks będzie w naszym przypadku zdrowy oraz w jaki sposób go przeprowadzić, warto wcześniej zapisać się na konsultację do dietetyka, który zaproponuje najbezpieczniejszy rodzaj detoksu, dobierze czas odtruwania i pomoże w dostosowaniu optymalnego jadłospisu.
Rodzaje detoksu
Wybór odpowiedniego rodzaju detoksu powinien zależeć od kilku czynników, m.in. osobistych preferencji żywieniowych. Podczas konsultacji z dietetykiem, specjalista może zaproponować jedną z następujących form odtruwania organizmu.
- Monodieta. Jest to dieta oparta na jednym rodzaju posiłku, który spożywamy przez cały dzień, np. na kaszy jaglanej.
- Detoks sokowy. Polega na całodziennym spożyciu soków warzywno-owocowych różnego rodzaju. Optymalna ilość to 5 napojów przez cały dzień.
- Detoks płynny. W tej wersji oprócz soków możemy spożywać również smoothie, bulion oraz warzywne zupy.
- Detoks warzywno-owocowy. W ciągu dnia spożywamy wyłącznie warzywa oraz owoce w różnych formach, np. surowe, gotowane, pieczone, itp.
Przy wszystkich rodzajach detoksu zalecanie jest picie dużej ilości wody oraz herbaty ziołowej. Ważne jest również to, by dieta była bogata w produkty oczyszczające, takie jak cytryna, zielona herbata, żurawina, buraki, kapusta, jabłka czy pietruszka. Jeżeli wciąż nie wiesz, jak przeprowadzić detoks w domu, umów się na wizytę do dietetyka online, który pomoże Ci przygotować się do odtruwania organizmu.