• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Dieta dla osób z nadwagą

    Dieta dla osób z nadwagą

    Dieta dla osób z nadwagą

    Dieta dla osób z nadwagą 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Bycie w związku z drugą osobą jest jedną z najpiękniejszych rzeczy – jednakże nie oznacza to, że zawsze jest łatwo. Wymaga bowiem pogodzenia dwóch charakterów i odmiennych sposobów patrzenia na świat.

    Związek to tworzenie wspólnej rzeczywistości i miejsca, wejście na jedną drogę, prowadzącą w tym samym kierunku. Często jednak ów droga zaczyna się rozwidlać. Dochodzi do konfliktów w związku, które bardzo często prowadzą do rozłamu, a w konsekwencji – rozejścia się. Jak można zawalczyć o związek?  Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty i terapii dla par?

    Przyczyny nadwagi

    Problem jest bardziej złożony, niż się niektórym wydaje. Za nadprogramowe kilogramy odpowiadają czynniki:

    • środowiskowe – nieprawidłowe odżywianie, niewielka aktywność fizyczna, stres;
    • psychologiczne – depresja, niska samoocena, brak samoakceptacji;
    • hormonalne – niedobór, nadmiar lub nieprawidłowe działanie hormonów.

    Jak rozpoznać nadwagę?

    Najprostszym i najczęściej stosowanym narzędziem do oceny masy ciała jest wskaźnik BMI (z ang. body mass index). To iloraz masy ciała wyrażony w kilogramach i wzrost wyrażony w metrach podniesiony do kwadratu.

    Otrzymany w ten sposób wynik wystarczy tylko odpowiednio zinterpretować. Zgodnie z kalkulatorem opracowanym na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za nadwagę uznaje się wartości BMI w przedziale 25,0–29,9 kg/m².

    Zasady dietetyczne dla osób z nadwagą

    Kuszące spektakularnymi efektami w dość krótkim czasie diety cud to prawdziwa zmora osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami. Choć ich stosowanie rzeczywiście może przynieść widoczne rezultaty, to przez restrykcyjne zasady odżywiania i brak konsekwencji w działaniu mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Prędzej czy później wystąpi tzw. efekt jo-jo (powrót do poprzedniej wagi), a przybrane na nowo kilogramy będzie jeszcze trudniej zrzucić.

    Chcesz pozbyć się nadwagi, nie ryzykując utratą zdrowia? Dieta dla osób z nadwagą to rozwiązanie dla Ciebie. Przestrzegaj poniższych zasad żywieniowych, dzięki którym Twoja waga będzie coraz niższa, a Ty z każdym dniem będziesz czuć się tylko lepiej.

    1. Spożywaj niewielkie objętościowo posiłki o stałych porach – od 4 do 5 posiłków, co 3-4 godziny.
    2. Nie rezygnuj ze śniadań. Pierwszy posiłek spożywać maksymalnie godzinę po przebudzeniu.
    3. Ogranicz kolacje. Ostatni posiłek zjedz 3-4 godziny przed snem.
    4. Postaraj się większą część posiłków spożywać w pierwszej połowie dnia.
    5. Unikaj podjadania.
    6. Posiłki spożywaj wolno i w spokojnej atmosferze – uczucie sytości pojawia się dopiero po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia jedzenia.
    7. Nie przejadaj się.
    8. Unikaj nadmiernego spożywania tłuszczy i cukru.
    9. Komponuj posiłki tak, aby połowę talerza zajmowały warzywa.
    10. Wybieraj chude mięsa i wędliny.
    11. Wprowadź do swojej diety ryby (co najmniej 2 razy w tygodniu).
    12. Tłuszcze spożywaj w surowej postaci. Unikaj natomiast smażenia na tłuszczu.
    13. Wypijaj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.

    Sport to zdrowie

    Sama dieta nie wystarczy, aby pozbyć się nadwagi. By uzyskać trwałe efekty, musisz zacząć się ruszać – dlatego zalecamy wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej.

    Ćwiczenia powinny przewijać się podczas codziennie wykonywanych czynności. Idziesz wynieść śmieci? Zejdź po schodach, zamiast korzystać z windy. Jeździsz do pracy autobusem? Wysiądź czasem przystanek wcześniej i przejdź się do domu spacerem.

    Kilka razy w tygodniu wykonuj treningi na zrzucenie kilogramów o umiarkowanej aktywności. Powinny one trwać co najmniej 30 minut. Dowiedz się, jaka forma aktywności najbardziej Ci odpowiada i wprowadź ją na stałe do swojego życia.

    I pamiętaj, że spadek masy ciała powinien być stopniowy. Zbyt szybka utrata wagi może prowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale przede wszystkim do powikłań zdrowotnych.

    Kiedy warto umówić wizytę u specjalisty od leczenia otyłości?

    Z nadwagą jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie dzięki własnej dyscyplinie i kilku wymienionym wyżej poradom. Jednak jeśli problem nie ustępuje, możemy mieć do czynienia z otyłością. To choroba, która ma postępujący charakter i tendencję do nawracania. Nie tylko pogarsza jakość życia, ale może prowadzić do rozwoju różnych schorzeń. Nie ulega zatem wątpliwości, że otyłość trzeba leczyć.

    Pojawia się tylko pytanie, kiedy powinno się zwrócić po pomoc do specjalisty zajmującego się leczeniem otyłości? Wizytę u dietetyka warto umówić, gdy:

    • dotychczasowe próby zrzucenia zbędnych kilogramów nie przyniosły oczekiwanych efektów;
    • zdiagnozowano u Ciebie chorobę wymagającą specjalistycznego sposoby odżywiania (np. cukrzycę);
    • lekarz zalecił Ci schudnięcie np. z powodów zdrowotnych lub przed operacją;
    • zmagasz się z zaburzeniami odżywiania (np. kompulsywne jedzenie, jedzenie nocne, zajadanie smutków, uzależnienie od słodyczy);
    • planujesz rzucić palenie i obawiasz się wzrostu wagi;
    • przybierasz na wadze pomimo tego, że jesz stosunkowo niewiele;
    • chcesz zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe na korzystniejsze dla zdrowia;
    • chcesz urozmaicić swoją dietę;
    • planujesz ciążę.

    Dietetyk na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowego oraz analizy dostarczonych mu badań zaproponuje skuteczne leczenie. Podstawą walki z otyłością jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

    Call Now Button