Chociaż z pozoru praca w trybie home office to bardzo wygodne rozwiązanie, może się ona wiązać z wieloma pokusami. Największą z nich jest niezdrowa dieta oraz podjadanie. W końcu spędzając cały dzień w domu, możemy nieustannie chodzić do kuchni i jeść to, na co tylko mamy ochotę… Jak poradzić sobie z tym nawykiem? Co jeść, by zachować formę oraz zdrowie podczas pracy w domu?
Dieta podczas home office – jak powinna wyglądać?
Instytut Żywności i Żywienia zaleca, by każdy z nas stosował zbilansowaną dietę, składającą się z 4-5 zróżnicowanych posiłków. Niestety przy całodziennej pracy na cały etat bardzo trudno jest zmobilizować się do tego, by dzień wcześniej przygotować sobie zdrowy jadłospis na cały dzień. Inaczej na szczęście sprawa wygląda podczas home office. Praca z domu to wspaniała okazja, by jeść regularne posiłki. Zdrowe odżywianie wbrew pozorom nie wymaga wiele czasu oraz umiejętności gotowania. Proste przekąski z warzyw i owoców możemy przygotować w kilka minut podczas przerwy od komputera. Inspiracji na ciekawe i proste dania możemy szukać w wielu miejscach, np. w internecie lub w książkach kucharskich. To naprawdę nic trudnego!
Co jeść podczas home office?
Może zabrzmi to banalnie, ale dieta na home office powinna być przede wszystkim zdrowa. Jeśli podczas pracy w domu będziesz spożywać wyłącznie pełne wartości odżywczych pokarmy z pewnością łatwiej będzie Ci utrzymać formę, a nawet zrzucić zbędne kilogramy. Z czego powinien składać się zdrowy jadłospis na home office?
- Warzywa i owoce – dodawaj je do każdego posiłku. Jeśli czujesz głód w ciągu dnia, sprawdzą się jako szybka i zdrowa przekąska.
- Produkty zbożowe – wybieraj ciemnie pieczywo, kasze, makarony razowe, płatki. Pamiętaj, by zachować umiar w ilości przyjmowanych węglowodanów.
- Nabiał – kupuj produkty mleczne bez sztucznych dodatków oraz cukru. Zrezygnuj z jogurtów smakowych na rzecz naturalnego mleka, kefirów, jogurtu naturalnego.
- Mięso – wprowadź do swojej diety chude mięso, które jest bardzo dobrym źródłem białka. Postaw na drób, cielęcinę, królika. Możesz również jeść ryby i owoce morza.
Pamiętaj, że oprócz samego doboru produktu, bardzo ważne jest to, jak przygotujesz dane danie. Unikaj smażenia potraw, szczególne na głębokim tłuszczu. Zamiast tego wybierz potrawy gotowane na parze lub pieczone.
Dieta na home office a przekąski
Największym problemem osób, które pracują w domu jest notoryczne podjadanie. Bardzo często w przerwie od pracy lub nawet podczas samej pracy przy komputerze jemy coś dla rozrywki. Nieustanna droga do lodówki jest wówczas dla nas jedynym ruchem, jaki wykonujemy w czasie dnia pracy. Chipsy, cukierki, czekoladki, żelki – jesteśmy w stanie zjeść wszystko i nie skupiamy się, na spożywanych ilościach. Jak temu zaradzić? Dobrym sposobem jest zastąpienie spacerów do kuchni lekką aktywnością fizyczną. Pomocna mogą być również zdrowe przekąski, które przygotujemy bez większego wysiłku w kilka minut.
Przykłady zdrowych przekąsek znajdziesz poniżej.
- Smoothie – zmiksuj ulubione owoce z mlekiem lub kefirem. Dorzuć warzywa, np. marchewkę, jarmuż lub szpinak. Do gotowego napoju możesz również włożyć nasiona chia.
- Pieczone chipsy – pieczone cienkie plasterki warzywa to alternatywa dla smażonych chipsów. Możesz przygotować w ten sposób ziemniaki, buraka, marchew, cukinię czy pietruszkę.
- Warzywa z hummusem – to jedna z najszybszych przekąsek. Pokrój marchewkę, ogórki oraz inny warzywa, które lubisz w paseczki i zjedz wraz z hummusem.
- Owoce z jogurtem – jeśli lubisz jogurty owocowe, postaw na zdrowy zamiennik. Wybierz jogurt grecki lub naturalny i zjedz go ze świeżymi warzywami. Jeśli lubisz, do przekąski możesz dołożyć garść bakalii.
Zdrowa dieta - kupuj świadomie
Aby utrzymać regularność w stosowaniu diety na home office, warto kontrolować to, co kupujemy w sklepie. Jeśli w domu nie będziesz mieć niezdrowych przekąsek, wówczas nie będzie Cię kusić podjadanie. Oczywiście, raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na małe grzeszki – niewielką paczkę chipsów, popcorn do wieczornego filmu czy batonik. Najlepiej jednak będzie, jeśli w domu nie będziesz trzymać dużej ilości przekąsek tego typu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjesz je, nie zauważając nawet, kiedy się to stało. Podczas zakupów zwróć również uwagę na składy produktów. Zrezygnuj z jedzenia bogatego w syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki oraz konserwanty.
Rozpisz jadłospis
Jeżeli masz problemy ze stosowaniem się do diet, rozważ rozpisanie szczegółowego jadłospisu. Uwzględnij w nim 4-5 posiłków i zaplanuj, w jakich godzinach będziesz je spożywać. Ilość jedzenia musisz dostosować do potrzeb organizmu. Jeżeli poza pracą ruszasz się, sporadycznie porcje powinny być mniejsze niż w przypadku, gdy regularnie uprawiasz sport, np. chodzisz na siłownię lub zajęcia fitness. Nie przejadaj się, ale również nie dopuszczaj do tego, by być głodnym. W zdrowej diecie najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego balansu. Jeśli chcesz schudnąć, pomocne będzie wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego organizmu oraz obliczanie kaloryczności posiłków już na etapie planowania jadłospisu. Jest to dość pracochłonne zadanie, ale gwarantuje rezultaty!
Dieta na home office u dietetyka
Starasz się jeść zdrowo podczas home office, a i tak tyjesz? Chcesz zachować formę lub schudnąć, ale nie masz ochoty rozpisywać posiłków i bawić się w żmudne obliczenia? Nudzą Cię zdrowe potrawy? Jeśli na przynajmniej jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, czas wybrać się do dietetyka. Specjalista od żywienia obliczy Twoje zapotrzebowanie energetyczne i na tej podstawie przygotuje specjalną dietę stworzoną tylko dla Ciebie. Weźmie pod uwagę Twoje preferencje żywieniowe, zdolności kulinarne oraz, co najważniejsze, Twój stan zdrowia. Stosując się do diety, którą otrzymasz po wizycie u dietetyka, będziesz mieć pewność, że nie popełniasz błędów żywieniowych. Przy zachowaniu regularności, efekty diety szybko Cię zaskoczą i zmotywują do dalszego dbania o ciało.
Więcej na ten temat: Dietetyk Warszawa