• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • Polish
  • English

Treatment of Neurosis Warsaw

Psychoterapia pomaga między innymi:
 • oswoić lęk;
 • radzić sobie przy atakach paniki;
 • zmniejszyć napięcie i odczuwanie lęku uogólnionego;
 • znaleźć swoje szkodliwe przekonanie i przekształcić je;
 • nauczyć się realnie postrzegać sytuację.

Poradnia Harmonia oferuje wsparcie w leczeniu zaburzeń nerwicowych. Dzięki sesjom z doświadczonymi terapeutami, nauczysz się radzić sobie z lękiem i nie pozwolisz już, aby hamował Cię w życiu. Terapeuta stworzy warunki, w których możesz się czuć bezpiecznie i komfortowo.

Mieścimy się w samym centrum Warszawy – u zbiegu ulicy Chałubińskiego, Alei Jana Pawła II oraz Alei Jerozolimskich. Auto możesz zaparkować wzdłuż Alei Jerozolimskich i ulicy Nowogrodzkiej, lub na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Znajdujemy się blisko dworca kolejowego Warszawa Centralna oraz stacji metra: Metro Centrum i Metrum Rondo ONZ. Bez trudu do nas trafisz!

Jakie są rodzaje zaburzeń nerwicowych? Jak wygląda ich leczenie?

Zaburzenia nerwicowe mają różną postać, jednak większość z nich łączy jeden wspólny mianownik – dolegliwości psychosomatyczne. Zaburzenia nerwicowe wynikają głównie ze zniekształconego postrzegania siebie, otoczenia oraz niekorzystnych przekonań, budzących obawy. Dlatego ich leczenie prowadzi się przede wszystkim w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną.

Wśród nerwic, najbardziej znane są zaburzenia lękowe oraz obsesyjno-kompulsywne (tzw. nerwica natręctw).

Zaburzenia lękowe mają kilka postaci, a najczęstsze z nich to:

 • fobia (specyficzna, społeczna lub agorafobia),
 • lęk uogólniony,
 • lęk z napadami paniki, tzw. nerwica lękowa.

Zaburzeniom tym towarzyszy silny lęk, niepokój i obawa. W zależności od rodzaju zaburzenia, emocje te mogą pojawiać się epizodycznie i nagle lub utrzymywać cały czas.

Zawsze towarzyszą im objawy somatyczne takie jak przyspieszone bicie serca, uczucie duszności, ucisk w klatce czy pocenie się. Może pojawiać się również gula w gardle, zawroty głowy, drżący głos czy rumienie się (tzw. rumieniec na twarzy).

Z kolei zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wiążą się z nawracającymi, natrętnymi myślami i/lub przymusem wykonywania jakichś czynności, np. kilkukrotnym sprawdzeniem, czy drzwi na pewno są zamknięte. Co istotne, są to myśli i zachowania, które przeszkadzają osobie chorej, nie potrafi jednak nad nimi zapanować.

Działania kompulsyjne są w rzeczywistości niechciane i wykonywane pod przymusem (“To jest silniejsze ode mnie”). Pacjent czuje jednocześnie ulgę i poczucie winy.

Pozostałe zaburzenia nerwicowe to:

 • neurastenia,
 • depersonalizacja.

Osoby chorujące na nerwicę często zdają sobie sprawę z obecności problemu. Wyjątkiem mogą być np. osoby z fobią społeczną. Swoje objawy i zachowania często traktują jako coś, co wynika z ich natury. Leczenie nerwicy zawsze wymaga pełnej zgody, zaangażowania i chęci osoby chorej.

Jak leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy polega przede wszystkim na udziale w psychoterapii. Stosowanie leków zalecane jest najczęściej do łagodzenia objawów takich jak ciągłe napięcie czy napady paniki. Nie wpływają one jednak na zmianę myślenia i postrzegania pacjenta, dlatego nie mogą być główną metodą leczenia u osób, których główny problem to nerwica. Leczenie opiera się przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej.

Jej skuteczność w leczeniu tych zaburzeń została potwierdzona naukowo. Zadaniem procesu terapeutycznego jest odkrycie szkodliwych przekonań (często nieuświadomionych) i przekształcenie ich na wspierające.

Przy nerwicy lękowej stosuje się także różne metody mające na celu oswojenie z przyczyną lęku. Najpopularniejszym jest tzw. ekspozycja, czyli kontakt z czynnikiem powodującym lęk. W bezpiecznych warunkach, chory stopniowo oswaja się z tym bodźcem i nabiera przekonania, że nic mu z jego strony nie zagraża.

Lęki bardzo często są wyolbrzymione i zniekształcone, u pacjentów, których dotyka nerwica lękowa. Leczenie za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej pozwala również realnie spojrzeć na swoje myśli, zachowania i doświadczane sytuacje. Chory mierzy się z faktami, dzięki czemu radzi sobie w sytuacjach lęku i niepokoju.

Nerwica – leczenie. Jak możemy Ci pomóc?

W naszej Poradni pracują doświadczeni terapeuci. Na pierwszej wizycie ustalicie wspólnie cele do osiągnięcia, dzięki czemu na bieżąco możesz weryfikować postępy terapii. Psychoterapeuta dopasuje plan leczenia indywidualnie do Ciebie, tak aby skutecznie zwalczyć trapiące Cię problemy.

Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

2 April 2021

On Easter (April 4) and Lana Monday (April 5), our Clinic will be closed. We wish everyone a Happy Easter!

26 March 2021

In the current pandemic situation, we would like to inform you that the Clinic remains open and we invite you to consult us all the time, both in the office and in a remote form.

9 February 2021

We have introduced the possibility for the patient to sign up for an appointment at our Clinic (both for an appointment at the Clinic and for on-line, telephone or e-mail consultations) via the form on our website. Just click on the link: Schedule an appointment (also available in the menu at the top of the screen).

30 December 2020

On December 31 (New Year’s Eve), our Clinic will be open until 1:00 PM, and on January 1, it will be closed. We wish you all the best in the New Year!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
What is the First Session with a Psychotherapist like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depression

Depression

Depression 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

What is Psychotherapy?

What is Psychotherapy? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Psychotherapy for Panic Disorder

Psychotherapy for Panic Disorder 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Psychotherapy for Erectile Dysfunction

Psychotherapy for Erectile Dysfunction 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście?

How to Achieve or Regain Happiness?

How to Achieve or Regain Happiness? 1024 747 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak odnaleźć w sobie motywację?

How to Get Motivated

How to Get Motivated 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"