• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Formowanie kobiecości i męskości u dzieci i młodzieży

    Formowanie kobiecości i męskości u dzieci i młodzieży

    Formowanie kobiecości i męskości u dzieci i młodzieży

    Formowanie kobiecości i męskości u dzieci i młodzieży 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Chociaż dla większości z nas posiadanie i identyfikacja z konkretną płcią jest rzeczą naturalną, istnieją dzieci, dla których nie jest to tak oczywiste. Na szczęście o problemach tego typu mówi się w ostatnich latach coraz częściej, dzięki czemu temat nie stanowi już tabu, a rodzice mogą na czas zareagować na problemy, z jakimi zmaga się ich pociecha. Sprawdź, dlaczego Twoje dziecko może mieć problemy z identyfikacją tożsamości płciowej, a także dowiedz się, jak pomóc mu z tym kluczowym momencie dorastania.

    Kształtowanie płci u dziecka

    Gdy dziecko dorasta oraz dojrzewa, zdobywa wiedzę o tym, jak funkcjonuje społeczeństwo oraz w jaki sposób różnią się od siebie ludzie. Już w wieku 9-13 miesięcy jest w stanie kategoryzować osoby, z którymi spędza czas na dwie różne płcie, około 3 roku życia osiąga tożsamość płciową, a niespełna rok później nabywa ciągłość płci. Niedługo potem uczy się, że płeć jest czymś niezbywalnym i bez względu na różne czynniki nie zmienia się.

    Tożsamość płciowa a kontakty z innymi

    Mimo tego, że formowanie płci jest nieodłącznym etapem rozwoju, środowisko, w jakim przebywa dziecko, może mieć kluczowe znaczenie dla poprawności przebiegu tego procesu. To właśnie w domu, przedszkolu, szkole czy na placu zabaw wchodzi w interakcje z innymi i obserwuje ich zachowania. Dorośli zwykle już od samego narodzenia wskazują dziecku, do jakiej płci przynależy, odpowiednio się do niego zwracając, ubierając je w konkretny sposób, itp. Jeżeli już na tym etapie dziecko zachowuje się sprzecznie ze swoją biologiczną płcią, jest to najlepszy moment, by udać się wraz z nim do seksuologa dziecięcego.

    Problemy z formowaniem kobiecości oraz męskości

    Psychika oraz płeć biologiczna nie zawsze idą w parze. Dzieci, które mają problemy z formowaniem kobiecości lub męskości, mogą czuć się niezrozumiałe, co z kolei może wpływać na ich rozwój. Właśnie dlatego tak ważne jest, by rodzic nie zamiatał problemu pod dywan i udawał, że go nie ma, a podjął kroki, które mogą pomóc rozwijającemu się dziecku. Problemu nie należy również bagatelizować, gdy mamy do czynienia z nastolatkami.

    Przyczyny i najczęstsze rodzaje zaburzeń

    Problemy z formowaniem męskości i kobiecości mogą wynikać zarówno z czynników biologicznych, jak i psychologicznych. Jeżeli przyczyną są zaburzenia hormonalne czy upośledzenie ośrodkowego układu nerwowego, niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne. Czasem powody takiego stanu rzeczy leżą również w psychice – duże kompleksy czy wychowywanie się w środowisku nierozróżniającym płci może mieć wpływ na poczucie przynależności płciowej.

    Dysforia płciowa u dzieci

    Oddzielną jednostką chorobowa jest tzw. dysforia płciowa u dzieci. Pod tym pojęciem kryje się trwały i intensywny dyskomfort związany z własną przypisaną płcią. Zaburzenie ujawnia się przed okresem dojrzewania i powoduje cierpienie lub pogorszenie funkcjonowania chorego. Do najczęściej obserwowanych objawów dysforii płciowej u dzieci zaliczyć możemy:

    • częste przyjmowania ról typowych dla płci przeciwnej, np. podczas zabawy;
    • niechęć do własnej anatomii płciowej;
    • odrzucenie zabawek, gier i zajęć typowych dla płci biologicznej;
    • pragnienie posiadania fizycznych cech płci przeciwnej;
    • pragnienie zmiany płci lub przekonanie, że ma się inną płeć;
    • preferowanie zabawek, gier lub czynności kojarzonych z płcią przeciwną;
    • skłonności do noszenia ubrań dla płci przeciwnej;
    • zabawę z dziećmi innej płci.

    Dysforia płciowa występuje u dziecka jeżeli przynajmniej sześć powyższych objawów utrzymuje się przez ponad pół roku.

    Formowanie kobiecości i męskości u seksuologa

    Jeżeli dostrzegasz, że Twoje dziecko ma problemy z wykształceniem odpowiednich zachowań związanych z identyfikacją płciową, nie czekaj, aż samo poradzi sobie z problemem. Reakcja na wczesnym etapie może znacznie pomóc mu w uformowaniu kobiecości lub męskości. Im dłużej osoba z problemem pozostaje bez odpowiedniego wsparcia, tym trudniej może jej być funkcjonować w społeczeństwie. Rozmowy o seksualności ze swoim potomstwem nie są łatwe, a problemy z tożsamością płciową często są bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który upatruje w nich swojej winy. Właśnie z tego powodu warto udać się na profesjonalną konsultację do seksuologa dziecięcego.

    Pamiętaj, że nieleczone zaburzenia mogą prowadzić to do innych, równie poważnych problemów takich jak wycofanie czy nawet depresja!

    Call Now Button