Zdrowy i szczęśliwy związek powinien opierać się na wzajemnym zrozumieniu oraz bliskości, a relacje między dwoma osobami – ulegać stałemu pogłębieniu. Niestety w wielu przypadkach związki nie są w stanie przetrwać próby czasu lub partnerzy zaczynają traktować wspólne życie jako szarą codzienność, nie zauważając potrzeb drugiej połówki. W jaki sposób dbać o relacje w związku? Co zrobić, by żyć w zgodzie i miłości?
Potrzeba bliskości
Człowiek jest z natury istotą, która socjalizuje się z innymi. Oznacza to, że pozostawanie w relacjach emocjonalnych z innymi jest dla każdego z nas niezbędne dla zachowania komfortu psychicznego. Wraz z wiekiem potrzeba posiadania partnera wzrasta, a wspólne rozmowy, przytulanie czy pocałunki mogą znacznie poprawiać nasze samopoczucie. Dzięki bliskiej relacji z partnerem możemy pokazać innym swoje słabości, czując się przy tym swobodnie. Nie musimy dłużej ukrywać emocji, dzięki czemu łatwiej jest nam samym poznać swoje własne potrzeby i pragnienia.
Bliskość a relacje w związku
Podstawowym filarem każdego udanego związku są zdrowe relacje oparte na bliskości. Aby relacja przetrwała próbę czasu, nie może być powierzchowna. Obserwacje psychologiczne wskazują, że osoby, które pozostają w bardzo bliskich relacjach z kilkoma osobami, np. partnerem i przyjaciółmi, są szczęśliwsze niż te, które otaczają się bardzo dużą ilością znajomych, z którymi łączą ich mniej trwałe stosunki. Dzielenie się swoimi odczuciami i emocjami pozwala nam pokonać stres. Właśnie z tego powodu stałe dbanie o relacje jest tak ważne.
Sposoby na pogłębienie relacji w związku
Głębokość relacji ma wpływ na to, czy związek przetrwa próbę czasu. Partnerzy, którzy potrafią dogadać się ze sobą w każdych okolicznością i są związani silnymi więziami emocjonalnymi, mają duże większe szanse na wieloletnią relację. Dowiedz się, co zrobić, by Twój związek również był silny.
Zaufajcie sobie
Zaufanie to jedna z najważniejszych wartości, na których powinien być oparty każdy związek. Jeżeli Ty i Twój partner ufacie sobie, nie jesteście podejrzliwi i nie kontrolujecie się wzajemnie, istnieje duża szansa, że wasza relacja przetrwa. Niestety w przypadku wielu par brak tego elementu rujnuje bliskość i wprowadza nerwową atmosferę, która może przerodzić się w kryzys. Jeżeli Wy również macie problem z zaufaniem, możecie skorzystać z terapii dla par pod okiem wykwalifikowanego psychologa.
Zaakceptujcie swoje wady
Miłość to nie tylko dążenie do ideału, ale również akceptacja wad. Jeżeli przestaniesz ciągle oceniać i krytykować swoją drugą połówkę, dużo łatwiej będzie Ci dostrzec jej zalety. To pogłębia więzi i spaja uczucie. Dzięki niej związek nie jest toksyczny, a partnerzy nie muszą udawać kogoś, kim nie są.
Nie zapominajcie o wsparciu
Każdy z nas ma gorsze dni, w których potrzebuje wsparcia przyjaciela. Czasem, by pozbyć się złego samopoczucia, wystarczy sama obecność drugiej osoby czy zwykłe przytulenie. Oprócz wsparcia psychicznego, które powinni udzielać sobie partnerzy, bardzo duże znaczenie ma ogólne oparcie, jakie mamy na drugiej osobie. Gdy mamy pewność, że partner zawsze pomoże nam w trudnej chwili, mniej obawiamy się ciężkich sytuacji oraz jesteśmy mniej zestresowani.
Często rozmawiajcie
Kryzys w związku pojawia się bardzo często w momencie, gdy partnerzy przestają ze sobą rozmawiać. Bez wymiany myśli nie ma szans na wzajemne zrozumienie swoich potrzeb i oczekiwań. Niedomówienia mogą powodować spięcia i konflikty, które z kolei bez rozmowy mogą być niemożliwe do rozwiązania. Jeśli czujecie, że coraz trudniej jest Wam się porozumieć, a każda pokojowa próba nawiązania kontaktu kończy się fiaskiem, rozważcie wizytę u psychologa. Dzięki terapii dla par nauczycie się ze sobą rozmawiać tak, by nie dopuścić do powstania konfliktów.
Spędzajcie czas wspólnie
Jednym z najlepszych sposobów na pogłębienie relacji jest spędzenie czasu razem. Kiedy tylko możecie i macie ochotę, wybierzcie się na spacer, do kina czy do restauracji. Korzystajcie z wyjść jak najlepiej – dużo rozmawiajcie i róbcie to, co oboje lubicie. Rezygnujcie z aktywności, które mogą być dla jednego z partnerów niekomfortowe, zamiast tego postawcie na coś, co obojgu sprawi przyjemność.
Zaangażujcie się
Brak inicjatywy to jeden z problemów, jakie pojawiają się w związkach. Często jeden z partnerów jest bardziej zaangażowany w związek i obwinia drugiego o objętość. W konsekwencji relacja przestaje się rozwijać, a wręcz osłabia się. Pamiętaj również, by nie przesadzić z zaangażowaniem. Gdy jeden z partnerów zbyt mocno się stara, jego zachowanie może zostać odebrane jako natarczywe oraz desperackie. Zbyt duża inicjatywa może powodować podobne skutki, co brak zaangażowania.
Problemy z utrzymaniem relacji
Stworzenie silnego, dojrzałego i głębokiego związku na lata jest nie lada wyzwaniem. Raz zawiązana relacja wymaga ciągłego zaangażowania obojga partnerów. Żadna para nie jest idealna i każdy z nas przeżywa mniejsze lub większe kryzysy – liczy się jednak to, jak sobie z nimi radzimy. Jeżeli czujesz, że Ty i Twój partner oddalacie się od siebie i nie potraficie poradzić sobie z przeszkodami, które Was dzielą, pamiętajcie, że nie jesteście sami. Możecie skorzystać z terapii dla par, dzięki której odzyskacie kontrolę nad swoją relacją i poprowadzicie ją na właściwy tor.