• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

    Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

    Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

    Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Problemy psychologiczne i zaburzenia psychiczne mogą dotknąć osoby w każdym wieku, nawet seniorów. Tak naprawdę w tej grupie wiekowej nie są niczym rzadkim. Często są związane z poczuciem osamotnienia czy śmiercią bardzo bliskiej osoby, ale mogą mieć też podłoże chorobowe. Problemy natury psychicznej znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz ograniczają samodzielność. Dlatego nie powinno się być obojętnym na cierpienie psychiczne starszej osoby z bliskiego nam otoczenia. Pomocna w takiej sytuacji może okazać się psychoterapia.

    Z jakimi problemami mierzy się senior?

    Prawdziwym problemem, który najbardziej dokucza starszym ludziom, jest samotność. Można powiedzieć, że samotność́ w Polsce ma twarz starszej kobiety, ponieważ pań jest zdecydowanie więcej niż panów, bo żyją od nich dłużej. Z obserwacji wynika, że najbardziej samotni czują się ludzie po 80. roku życia. Wszystko dlatego, że stają się dla społeczeństwa praktycznie niewidzialni. Co więcej, sami zaczynają tak o sobie myśleć – że nikomu na nich nie zależy. Co dziesiątej osoby, która ukończyła 80 lat, nikt nie odwiedza, a trzy osoby na dziesięć nie utrzymują z nikim żadnej relacji, nawet z rodziną.

    Starszym ludziom we znaki dają się również kłopoty ze zdrowiem, które mogą dodatkowo pogłębiać osamotnienie. Często czują bezsilność i silny smutek związany z tym, że nie są w stanie samodzielnie wykonać nawet najprostszych czynności, przez co skazani są na łaskę lub niełaskę innych ludzi.

    Seniorom na każdym kroku towarzyszy śmierć. Odchodzą ich bliscy, których kochali: małżonek, przyjaciele i znajomi. Ogromną tragedią staje się śmierć partnera, z którym niektórzy żyli kilkadziesiąt lat.

    Biorąc to wszystko pod uwagę, nie ma się czemu dziwić, że osobom starszym zaczynają dokuczać problemy natury psychicznej. Często popadają w depresję, u niektórych występują też choroby otępienne, takie jak choroba Alzheimera, zaburzenia krążenia mózgowego czy choroba Parkinsona. Cierpią też z powodu kłopotów z pamięcią, co bywa związane ze zwiększonym poziomem izolacji społecznej.

    Czy psychoterapia to dobry wybór dla seniora?

    Jednym z rozwiązań, które może pomóc osobie w starszym wieku uporać się z pewnymi problemami i poprawić jej zdrowie psychiczne, jest psychoterapia. Jak wiadomo, psychoterapia jest metodą leczenia chorób, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących psychiki. Polega na cyklu spotkań pacjenta z terapeutą, które mogą mieć charakter indywidualny lub odbywać się w większej grupie. Dostępnych jest wiele rodzajów terapii, dlatego zawsze dobierane są one do indywidualnych potrzeb pacjenta.

    Psychoterapia dla seniora niesie za sobą mnóstwo korzyści:

    • zapewnia ulgę emocjonalną i nieocenione wsparcie,
    • zwiększa poczucie własnej wartości,
    • pomaga uporać się ze stratą bliskiej osoby, zakończeniem pracy zawodowej czy kłopotami zdrowotnymi,
    • pomaga poukładać sobie relacje z bliskimi osobami,
    • zapewnia kontakt z drugim człowiekiem.

    Podczas terapii seniorzy mogą z boku spojrzeć na swoje życie. Często pomaga im ona zrozumieć i zaakceptować pewne rzeczy, z którymi przez wiele lat trudno im było się pogodzić.

    Aktywność fizyczna w terapii seniora

    Metody terapii wykorzystywanych w ramach psychoterapii, której poddawani są seniorzy, są różne. Pozytywny wpływ na zdrowie, jak się okazuje nie tylko fizyczne, ale też psychiczne, może mieć aktywność fizyczna. Mowa tutaj oczywiście o lekkim lub umiarkowanym wysiłku fizycznym. Osoby starsze mogą odbywać spacery lub proste ćwiczenia wskazane przez psychologa czy psychoterapeutę, jeśli zdrowie im na to pozwala. Chodzi o to, by jak najwięcej się ruszać.

    Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Przyczynia się to do obniżenia ryzyka zachorowania na depresję lub inne zaburzenia nastroju. Pomaga także w walce z tymi problemami. Sport ogólnie w znacznym stopniu poprawia samopoczucie.

    Aktywność fizyczna w terapii seniora pomaga też rozładować negatywne emocje, które nierzadko gromadziły się w nim przez lata. Aktywny senior też lepiej radzi sobie z emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Sport obniża ponadto poziom stresu i pozwala zająć umysł. Osoby starsze często zamartwiają się różnymi rzeczami, które nawet nie powinny zaprzątać im głowy. A gdy skupiają się na ćwiczeniu, mogą choć na chwilę zapomnieć o troskach i problemach dnia codziennego.

    Bibliografia:

    1. Kądalska E., Olszewski R., Sadura-Sieklucka T. i in., Pomagam seniorowi. Jak dbać o tych, którym tyle zawdzięczamy?, Fundacja Biedronki i Szlachetna Paczka, 2020.
    2. Gieroba B., Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2019, tom 25, nr 3, 153-161.
    Call Now Button