Coraz więcej osób nie akceptuje swojego wyglądu i boryka się z problemami związanymi z odżywianiem. W wielu przypadkach nie wystarczy jedynie zmienić złe nawyki żywieniowe, bo problem jest o wiele bardziej złożony. Okazuje się, że za wszystkim stać mogą czynniki psychologiczne. Pomocy w zakresie odchudzania się i prawidłowego odżywania udzielić może psychodietetyk. Kim jest psychodietetyk i kiedy warto się do niego udać?
Psychodietetyk – kto to jest?
Psychodietetykiem jest osoba posiadająca kompetencje w zakresie zarówno psychologii, jak i dietetyki. Do ich uzyskania niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku psychodietetyka. Psychodietetykami są więc przede wszystkim dietetycy i psychologowie, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych, np. lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci.
Mówiąc w dużym skrócie, psychodietetyka łączy wiedzę z zakresu psychologii z medycznym podejściem do tematu żywności i diet. Podejście do tych dwóch aspektów pomaga zmienić myślenie osoby zmagającej się z problemami związanymi z odżywianiem, aby przepracowała nieprawidłowe mechanizmy odżywiania, wyeliminowała złe nawyki i wdrożyła nowy plan dietetyczny w życie. Zatem psychodietetyk pomaga przejść przez cały proces zmiany dotychczasowego stylu życia na nowy, lepszy.
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Psychodietetyk udziela pacjentowi kompleksowej pomocy w zakresie odżywiania i problemów z nim związanych. Niektórym wydaje się, że specjalista ten jedynie przygotowuje jadłospis, ale nic bardziej mylnego. Najpierw diagnozuje problem, a później pomaga go skutecznie rozwiązać.
Psychodietetyk pomaga pokonać trudności uniemożliwiające wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych. Działa w obszarze relacji społecznych, emocji i przekonań. Uczy asertywności, pomaga lepiej zrozumieć własne potrzeby i emocje, zbudować poczucie własnej wartości, nauczyć się lepiej postrzegać własne ciało i pozbyć się negatywnych myśli.
Wsparcie psychodietetyka w całym procesie zmiany jest nieocenione. Niezbędne jest ono także po osiągnięciu sukcesu, celem utrzymania nowego stylu życia.
Psychodietetyk – jak pracuje?
Nie ma regulacji prawnych dotyczących zawodu psychodietetyka, ani odgórnych zasad mówiących o tym, jak psychodietetyk ma pracować z pacjentem. Każdy specjalista podchodzi więc do pacjentów w sposób indywidualny, wykorzystując metody, które jego zdaniem w określonym przypadku najlepiej się sprawdzą.
Gdy psychodietetyk ustali przyczynę problemów, podejmuje działania prowadzące do jej wyeliminowania, w tym m.in.:
- przygotowuje jadłospis dostosowany do potrzeb i oczekiwań pacjenta,
- pomaga pracować nad wyeliminowaniem złych nawyków żywieniowych i wyrobieniem w sobie nowych,
- pomaga poradzić sobie z jedzeniem pod wpływem emocji,
- tworzy długoterminowe strategie utrzymania zdrowego stylu życia.
Niektórym pacjentom wystarcza jedynie kilka sesji z psychodietetykiem, z kolei w przypadku innych terapia może trwać kilka miesięcy, a nawet dłużej.
Komu pomaga psychodietetyk?
Psychodietetyk udziela niezbędnego wsparcia tak naprawdę każdemu, kto tego potrzebuje. Pomoc specjalisty nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania. Na wizytę mogą umówić się także pacjenci, którzy od lat próbują zrzucić zbędne kilogramy, jednak z jakiegoś powodu ich poczynania zawsze kończą się fiaskiem. Po wielu niepowodzeniach w odchudzaniu się, przy zastosowaniu wielu różnych diet i metod, warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, aby dowiedzieć się, w czym tkwi problem i jak go skutecznie rozwiązać.
Pomoc psychodietetyka jest nieoceniona także w przypadku dążenia do określonych celów dietetycznych i związanych z wyglądem ciała. Skomponowanie jadłospisu uwzględniającego potrzeby organizmu i oczekiwania dotyczące wyglądu wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Dlatego osoby, które nie mają wiedzy na temat tego, jak zmienić swój sposób odżywiania, również powinny zasięgnąć porady specjalisty. Podobnie jak ci, którym brakuje motywacji lub po prostu wsparcia w dążeniu do upragnionego celu.
Psychodietetyk – kto powinien się do niego zgłosić?
Wskazaniem do odbycia wizyty u psychodietetyka mogą być takie problemy, jak:
- brak akceptacji swojego wyglądu,
- nieumiejętność wyeliminowania złych nawyków żywieniowych,
- brak poczucia kontroli nad odżywianiem,
- jedzenie pod wpływem emocji,
- niedowaga lub nadwaga,
- anoreksja,
- bulimia.
Przebieg wizyty u psychodietetyka
Wizyta u psychodietetyka wygląda bardzo podobie jak wizyta u psychologa. Specjalista prowadzi z pacjentem dialog, próbując się jak najwięcej o nim dowiedzieć, aby dojść do źródła jego problemów i znaleźć na nie rozwiązanie.
Do pierwszego spotkania z psychodietetykiem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli ma się wyniki badań np. krwi, warto je ze sobą zabrać. W przeciwnym razie, gdy zajdzie taka konieczność, specjalista skieruje na odpowiednie badania.
Więcej na ten temat: Dietetyk Warszawa