• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

Leczenie Lęków Warszawa

Psychoterapia pomaga między innymi:
  • zrozumieć przyczynę lęku;
  • radzić sobie przy napadach paniki;
  • realnie oceniać zagrożenie;
  • zmniejszyć odczuwane napięcie;
  • czuć się pewniej i swobodniej w sytuacjach, wywołujących obawę.

Poradnia Harmonia oferuje kompleksowe wsparcie w leczeniu lęków. Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących i potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Dzięki pracy z naszymi terapeutami w bezpiecznych warunkach zrozumiesz przyczynę swojego lęku i dowiesz się, jak sobie z nim radzić, aby przestał Cię blokować.

Naszą poradnię znajdziesz w samym sercu Warszawy. Mieścimy się u zbiegu ulicy Chałubińskiego, Alei Jana Pawła II oraz Alei Jerozolimskich. Bez trudu auto zaparkujesz wzdłuż Nowogrodzkiej i Alei Jerozolimskich. Możesz je zostawić również na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Jeśli poruszasz się komunikacją, to dotrzesz do nas ze stacji metra: Metro Centrum i Metro Rondo ONZ. Nasze gabinety znajdują się w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Centralna.

Psycholog podczas terapii

Zaburzenia lękowe – jakie są ich rodzaje?

Lęk to naturalna reakcja organizmu. Pojawia się w sytuacji niepewności, zagrożenia i ma na celu wzbudzenie naszej czujności. Wszystko po to, aby móc odpowiednio zareagować na czyhające zagrożenie. Co jednak, gdy lęk jest irracjonalny, nieuzasadniony lub utrzymuje się cały czas?

Jest kilka rodzajów zaburzeń lękowych. Ich cechą wspólną, poza odczuwaniem niepokoju i lęku, są dolegliwości somatyczne. Chorzy często w sytuacjach kontaktu ze źródłem lęku, odczuwają ścisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca czy zawroty głowy. Może pojawić się pocenie, gula w gardle, drżenie rąk/głosu czy szum w uszach.

Wśród zaburzeń lękowych wyróżnia się:

  • lęk paniczny, tzw. napadowy – jest to zaburzenie charakteryzujące się nawracającymi napadami lęku. Przeżycie jest bardzo silne i nieprzyjemne. Dlatego doświadczenie pierwszego ataku paniki prowadzi do tzw. błędnego koła, w którym osoba zaczyna nabierać “lęku przed lękiem”. To dodatkowo napędza objawy i nasila niepokój. Napad paniki może pojawić się nawet w sytuacji, gdy nie ma realnego zagrożenia ani konkretnego bodźca;
  • lęk uogólniony – charakteryzuje się stałym, utrzymującym się uczuciem niepokoju i napięcia. Może nasilać się w określonych sytuacjach. Typowa dla lęku uogólnionego jest również tendencja do zamartwiania się, rozmyślania “Jak to będzie”, wyobrażania się sytuacji w negatywny sposób, często wyolbrzymiony i mocno zniekształcony. Stałe napięcie wpływa na pogorszenie funkcjonowania, utrzymujący się ucisk w klatce piersiowej i problemy ze snem;
  • fobię społeczną – jest to silny lęk przed sytuacjami społecznymi. Osoby dotknięte fobią boją się oceny ze strony innych, mają przekonanie, że wszystko co powiedzą, będzie żenujące i niewarte uwagi lub wręcz przeciwnie – obawiają się, że będą mieć pustkę w głowie i nie powiedzą ani słowa. W fobii społecznej pojawia się silna obawa przed kompromitacją w kontakcie z innymi ludźmi. To prowadzi do unikania sytuacji społecznych oraz wycofywania się z relacji. Zaburzenie ma poważne skutki dla życia prywatnego i zawodowego, powoduje wyhamowanie i wycofanie się z tych obszarów;
  • agorafobię – jest to rodzaj fobii związanej z lękiem przed przebywaniem w tłumie (np. w kolejce) lub w miejscach, z których nie ma ucieczki bądź jest ona mocno utrudniona. Agorafobii zwykle towarzyszą ataki paniki;
  • fobie specyficzne – to silny lęk, ukierunkowany na konkretny bodziec – miejsce, przedmiot, sytuację, osobę, zwierzę itd. Pojawia się tylko w momencie kontaktu z czynnikiem, odbieranym jako zagrażający. Może to być np. lęk przed burzą, dentystą, pająkami, lęk wysokości czy klaustrofobia.

Leczenie lęku uogólnionego – jak wygląda?

Ciągłe zamartwianie się i odczuwanie napięcia to stałe elementy, towarzyszące pacjentom, u których występuje lęk uogólniony. Leczenie opiera się przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej.

Pomaga ona nauczyć się realnie postrzegać sytuację i zweryfikować, czy rzeczywiście jest zagrażająca. Praca z terapeutą wspiera również w poszukiwaniu szkodliwych przekonań i przekształcaniu ich na wspierające.

Osoba chora uczy się, co robić, kiedy pojawia się silniejszy lęk. Leczenie bazuje także na nauce technik relaksacyjnych (aby obniżyć napięcie), takich jak medytacja czy ćwiczenie uważności. Przy wsparciu terapeuty osoba uczy się realnie oceniać sytuację i koncentrować się na tym co jest tu i teraz.

Niekiedy konieczna może być farmakoterapia, szczególnie, gdy objawy somatyczne ciągle się utrzymują.

Lęk – leczenie pozostałych zaburzeń lękowych

Pozostałe zaburzenia lękowe także, zwykle leczy się za pomocą terapii poznawczo–behawioralnej. Stałym elementem jest ekspozycja na bodziec zagrażający.

Osoba chora zostaje wystawiona na działanie czynnika, który wywołuje u niej strach. Wszystko to odbywa się w bezpiecznych i komfortowych warunkach, dzięki czemu chory może zmierzyć się ze swoim lękiem i przekonać się, że nic mu nie zagraża.

Podczas terapii dowiesz się jak oswoić lęk. Leczenie dopasowane jest indywidualnie pod Twoje predyspozycje, potrzeby i samopoczucie. Wspólnie z terapeutą ustalisz cele do osiągnięcia, dzięki czemu możesz sprawdzać swoje postępy w terapii.

Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

30 marca 2024

W Wielkanoc (31 marca) i Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

30 grudnia 2023

W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku i zapraszamy ponownie od 2 stycznia!

22 grudnia 2023

W Wigilię Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie i drugi dzień Świąt (czyli łącznie od 24 do 26 grudnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

14 marca 2023

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? Z jakimi problemami mierzą się osoby starsze? Jakie korzyści może przynieść im psychoterapia?

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia? 1024 657 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depresja

Depresja

Depresja 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Lęk paniczny a psychoterapia

Lęk paniczny a psychoterapia 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Call Now Button