• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Lęk przed bliskością – jak sobie z nim poradzić?

    Lęk przed bliskością

    Lęk przed bliskością – jak sobie z nim poradzić?

    Lęk przed bliskością – jak sobie z nim poradzić? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Wiele związków nie jest w stanie przetrwać próby czasu. Niektóre rozstania spowodowane są brakiem zaangażowania jednej ze stron. Powody takiego stanu rzeczy nie zawsze są łatwe do wyjaśnienia. W niektórych przypadkach mogą wynikać z lęku przed bliskością, który jest niezwykle trudny do przełamana. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że na niego cierpisz oraz jak sobie z nim poradzić.

    Czym jest strach przed bliskością?

    Podjęcie decyzji o życiu w związku to bardzo poważny krok w rozwoju relacji między dwojgiem ludzi. Jest to zazwyczaj wstęp nie tylko do wspólnego spędzania czasu, ale również dzielenia się swoimi sprawami prywatnymi. Bycie w związku wymaga od obu osób przełamania się i otworzenia swojej sfery prywatnej dla drugiej połówki. Dotyczy to zarówno bliskości fizycznej, jak i dzielenia się z innymi swoim prawdziwym obliczem. Jeżeli jeden z partnerów nie może się przemóc do tak bliskiej relacji, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi na fobię przed bliskością. Dotyczy ona osób, które z jednej strony chcą odczuć bliskość z innego człowieka, a z drugiej strony panicznie się jej obawiają.

    Poziomy lęku przed bliskością

    Strach przed bliskością może objawiać się na różnych poziomach. W zależności od konkretnego przypadku dotyczy tylko jednego z nich lub jest znaczniej bardziej złożoną mieszanką różnych problemów psychologicznych. Bardzo często do czynienia mamy z zaburzeniami na poziomie emocjonalnym, które objawiają się brakiem umiejętności dzielenia się uczuciami. Częste są również zaburzenia seksualne, czyli niezdolność do dzielenia się swoją intymnością. Lęk przed bliskością może wynikać również z trudności w werbalizacji swoich przemyśleń, pomysłów bądź też doświadczeń.

    Przejawy filofobii

    Diagnoza lęku przed bliskością, zwanego również filofobią, może być bardzo trudna, w szczególności, gdy zmagający się z nim człowiek jest skryty i małomówny. Najczęściej jedynym sposobem na diagnozę problemu jest konsultacja z psychologiem. Filofobia jest podświadoma, a osoby, które na nią cierpią, nie potrafią wytłumaczyć swojego zachowania. Do najczęstszych przejawów lęku przed bliskością zaliczyć możemy nieokazywanie uczuć, obojętność, nadmierną podejrzliwość, szukanie drugiego dna w zachowaniu partnera, przesadną zazdrość, brak zainteresowania dotykiem i seksem oraz zwracanie nadmiernej uwagi na wady związku bądź partnera.

    Przyczyny lęku przed bliskością

    Strach przed bliskością jest złożonym zaburzeniem na tle psychologicznym, które może wynikać z wielu różnych uwarunkowań oraz doświadczeń. Bardzo często jego przyczyny leżą w dzieciństwie i towarzyszą choremu przez wiele lat, ujawniając się dopiero na etapie tworzenia relacji. Do najczęstszych przyczyn filofobii zaliczamy:

    • przemoc słowną oraz fizyczną,
    • wykorzystywanie seksualne,
    • poczucie niższości w rodzinie,
    • porzucenie,
    • brak poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie,
    • choroby psychiczne opiekunów,
    • narkomanię lub alkoholizm opiekunów.

    To, że ktoś w dzieciństwie doświadczył takich lub podobnych przeżyć nie oznacza jednak, że będzie miał problemy z bliskością. Jednakże dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej może znacznie zwiększyć możliwość późniejszych problemów w tworzeniu relacji partnerskich.

    Dlaczego trudno jest wyleczyć fobię bliskości?

    Pozbycie się fobii bliskości jest bardzo trudne z tego względu, że często nie jest ona uświadomiona. Wiele osób usprawiedliwia swoje zachowania, twierdząc, że wolą być same niż w związku. Człowiek z natury jest istotą, która potrzebuje socjalizacji, a samotność nie sprzyja zaspokajaniu tej potrzeby. Osoby zmagające się ze strachem przed bliskością czasem podświadomie wymierają styl życia, który nie sprzyja tworzeniu się relacji, np. bardzo dużo pracują lub często wyjeżdżają w delegacje, usprawiedliwiając brak partnera obowiązkami zawodowymi.

    Leczenie lęku przed bliskością

    Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub Twój bliski ma problemy z wejściem w poważne relacje, najlepszym sposobem na pokonaniu problemu jest wizyta u psychologa. Niestety filofobia jest bardzo często negowana i wiele osób, które mimo upływu lat wciąż są samotne, nie zdają sobie sprawy, że mogą cierpieć na poważne zaburzenia psychologiczne. Jedyny sposób, by się tego dowiedzieć i podjąć odpowiednie kroki to konsultacja z doświadczonym psychologiem. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi wywiad i na jego podstawie zdiagnozuje problem oraz przedstawi plan leczenia.

    Call Now Button