• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Manipulacja – czy jesteś jej ofiarą?

  Manipulacja – czy jesteś jej ofiarą?

  Manipulacja – czy jesteś jej ofiarą?

  Manipulacja – czy jesteś jej ofiarą? 1024 768 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  W dzisiejszym świecie tak naprawdę wszyscy jesteśmy narażeni na manipulację. Reklamy w telewizji, politycy, telemarketerzy… Wszyscy chcą przekonać nas do swojej racji, która niekoniecznie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jakie techniki manipulacji są najpopularniejsze? Co zrobić, by nie dać się przekonać do złego wyboru? Jak sobie radzić, jeżeli jesteśmy podatni na sugestie innych? Gdzie zasięgnąć fachowej porady?

  Manipulacja a perswazja

  Perswazja, czyli przekonywanie kogoś do swojej racji czy poglądów bez ukrytych motywacji, nie jest niczym złym. Czasem jednak zachowania z pozoru perswazyjne mogą łatwo przekształcić się w manipulację. Jeżeli ktoś usilnie przekonuje nas do zmiany zachowania i ma ku temu ukryte motywacje, może wywierać na nas manipulację.

  Niestety rozróżnienie manipulacji od perswazji jest bardzo trudne, a osoby zmanipulowane często nie dopuszczają do siebie myśli, że ktoś mógł chcieć je oszukać lub podstępnie zmienić ich myślenie.

  Techniki manipulacji

  Aby nie dać się zmanipulować, warto zwrócić uwagę na najczęstsze techniki stosowane przez manipulatorów. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Straszenie

  Wielu manipulatorów chce osiągnąć swoje cele poprzez wzbudzenie strachu w rozmówcy lub słuchaczu. Jeżeli ktoś snuje dramatyczne wizje tego, co się stanie, jeżeli nie zmienisz swojego zdania lub zachowania, być może korzysta z tej techniki.

  2. Dominacja

  Manipulatorzy bardzo często próbują zdominować swoje ofiary. Gdy Twój rozmówca ciągle mówi, snuje różne wizje, nie dopuszcza Cię do słowa i nie liczy się z Twoim zdaniem, przedstawiając się równocześnie jak eksperta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosuje na Tobie manipulację. Takie zachowanie bardzo często jest kamuflażem dla innych problemów psychologicznych.

  3. Wyolbrzymianie

  Osoby, które dopuszczają się manipulacji, mają często tendencję do nieuzasadnionego wyolbrzymiania. Mogą na przykład przedstawiać swoją sytuację jako dużo gorszą niż jest w rzeczywistości. Warto być na to wyczulonym i pamiętać, że to, co mówi nasz rozmówca może być podkoloryzowane.

  4. Bycie ekspertem

  Wprawieni manipulatorzy bardzo często próbują wykazać swój autorytet nad rozmówcą. Jeżeli osoba, z którą rozmawiasz stale pozycjonuje się wyżej od Ciebie i lubi okazywać swoją siłę lub kompetencje, jej intencje mogą nie zawsze być takie, jak myślisz.

  Jak radzić sobie z manipulacją?

  Bycie podatnym na manipulację może być dużym problemem. Osoby, które mają skłonność do takich zachowań, zwykle zaprzeczają temu, że ich postępowanie zostało ukształtowane przez kogoś innego. Właśnie z tego powodu tak ciężko jest wyleczyć się z bycia manipulowanym.

  Jeżeli podejrzewasz, że inni mają zbyt duży wpływ na Twoje poglądy i zachowania, istnieje kilku uniwersalnych reguł, dzięki którym w znacznym stopniu ograniczysz możliwość bycia zmanipulowanym.

  Postaw na asertywność

  Asertywność to cecha, która w znacznym stopniu pozwoli Ci się uchronić przed manipulacją. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do własnych poglądów i nie zawsze musisz się zgadzać ze swoim rozmówcą. Jeżeli masz odmienne poglądy, nie zmieniaj ich bez przyczyny.

  Bądź aktywnym rozmówcą

  Manipulatorzy mają tendencję do wykrywania osób, które są podatne na sugestie. Jeżeli mało się odzywasz, nigdy nie masz swojego zdania i zawsze przytakujesz, jesteś łatwym celem. Aby uchronić się przed manipulacją, pokaż swojemu rozmówcy, że Ty również masz coś do powiedzenia.

  Szczerość się opłaca

  Szczerość jest kluczowa, jeżeli chcesz uchronić się przed manipulacją. I nie chodzi tutaj wcale o szczerość wobec drugiej osoby, ale przede wszystkim o szczerość wobec siebie. Jeżeli pod wpływem kogoś innego zmieniasz swoje zachowanie, zastanów się, czy robisz to bo chcesz, czy raczej Twoją intencją jest zadowolenie drugiej osoby.

  Postaw się w sytuacji rozmówcy

  Osoby podatne na manipulację bardzo często chcą zadowolić cały świat. Jeżeli Ty też masz taką tendencję i chcesz pomóc swojemu rozmówcy, zastanów się, czy jego oczekiwania są realne i czy on w podobnej sytuacji wyciągnąłby pomocną rękę w Twoją stronę.

  Jesteś ofiarą manipulacji? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

  Ktoś Cię oszukał, a Ty dałeś się nabrać? A może wciąż zmieniasz swoje zdanie pod wpływem innych? Myślisz, że jesteś podatny na manipulację? Możesz potrzebować wsparcia psychologicznego. Aby uzyskać fachową pomoc specjalisty, który obiektywnie spojrzy na Twoje zachowanie, nie musisz wychodzić z domu. Możesz skorzystać z porady psychologa online.

  Call Now Button