• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Problemy z erekcją

    Problemy z erekcją

    Problemy z erekcją

    Problemy z erekcją 1024 678 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Czy problemy z erekcją na pewno dotyczą tylko mężczyzn starszych?

    Zaburzenia erekcji są jednym z najczęściej zgłaszanych problemów seksuologicznych przez mężczyzn w różnym wieku na całym świecie. W Europie najczęściej zgłaszane są przez Brytyjczyków i Belgów (13%), następnie Hiszpanów, Włochów i Polaków (8%). Z kolei najrzadziej zgłaszane są w Niemczech i Austrii (6%). Problemy z erekcją dotykają mężczyzn w różnym wieku:

    • od 1 do 9% mężczyzn poniżej 40 roku życia
    • od 2% do 20% mężczyzn w wieku 40-49 lat
    • od 9% do 30% mężczyzn w wieku 50-59 lat
    • 20-40% mężczyzn w wieku 60-69 lat
    • 50-75% mężczyzn w wieku 70 lat i starszych
    [vc_single_image image=”959″ img_size=”full” align=”left” border_radius=”3″]

    Czym są problemy z erekcją? Kiedy szukać pomocy?

    O zaburzeniach wzwodu (zaburzeniach erekcji) mówimy wtedy, gdy osiągnięcie lub utrzymanie erekcji potrzebnej do prowadzenia satysfakcjonującego współżycia seksualnego jest niemożliwe lub mocno utrudnione. Prawidłowa erekcja występuje tylko na wstępnych etapach gry miłosnej, ale zanika przy próbie podjęcia stosunku. O zaburzeniu mówimy również, gdy występuje niepełna erekcja.

    Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

    Zaburzenia erekcji mogą pojawiać się na skutek problemów medycznych. Związanych z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, rozregulowaną gospodarką hormonalną. Także z urazami kręgosłupa, czy poważnymi chorobami, jak stwardnienie rozsiane, guzy, otępienia. Podłoże psychologiczne częściej spotykane jest u młodszych mężczyzn i zwykle związane jest z lękiem, depresją, stresem, niepewnością w roli seksualnej, czy kompleksami.

    Więcej na ten temat: Przyczyny zaburzeń erekcji

    Wśród przyczyn zaburzeń erekcji ważne miejsce zajmuje też zła dieta. Liczne badania dowodzą, że wszystkie te błędy w odżywianiu, które prowadzą do negatywnych zmian w układzie krwionośnym, przyczyniają się także do utrudnień w przepływie krwi do penisa. Jak obrazowo ujął to profesor Andrew McCullough, profesor z New York University Langone Medical Center, „cokolwiek jest szkodliwe dla serca mężczyzny, jest również szkodliwe dla jego penisa”.

    Więcej na ten temat: Dieta a erekcja

    Czy leki mogą wpływać na zaburzenia erekcji?

    Pośród czynników, które obniżają sprawność seksualną, są leki powszechnie stosowane na schorzenia przewlekłe: alergie, nadciśnienie, depresje, cukrzycę.

    Jak odróżnić od siebie zaburzenia erekcji na tle psychicznym od tych spowodowanych innymi chorobami?

    Zaburzenia wzwodu mogą być zwiastunem innych rozwijających się w organizmie chorób. Często zaburzenia na tle seksualnym będą pierwszym sygnałem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zaburzenie wkrada się stosunkowo powoli, następuje zmniejszenie lub całkowity brak wzwodów nocnych, porannych, spontanicznych, czy zanik wzwodu w czasie trwania stosunku może to sugerować zaburzenie na tle organicznym. Z kolei zaburzenie pojawiające się na tle psychologicznym zwykle będzie związane z nagłym zanikiem sprawności seksualnej. Wzwody nocne, poranne, spontaniczne będą zachowane. Libido może być osłabione. Rzadziej pojawia się zanik wzwodu w trakcie trwania stosunku.

    Jakie metody można zastosować w leczeniu zaburzeń erekcji?

    Na wstępie trzeba zaznaczyć, iż jakiekolwiek leczenie powinno być indywidualnie dobrane pod kątem danego pacjenta. W tym celu potrzebne jest zebranie wywiadu i wykonanie niezbędnych badań. W leczeniu zaburzeń erekcji dobierane są bardzo różne metody, właśnie w zależności od przyczyn tych dolegliwości u konkretnego pacjenta. Są to m.in.: psychoterapia, metody relaksacyjne i wyobrażeniowe, zmiana diety i trybu życia pod kątem zwiększenia aktywności fizycznej, wreszcie w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne.

    Więcej na ten temat: Leczenie zaburzeń erekcji

    Wśród metod stosowanych w leczeniu problemów z erekcją warto wymienić psychoterapię – ponieważ w wielu przypadkach problem z uzyskaniem wzwodu tkwi w psychice. Problem potęguje fakt, iż wielu mężczyzn traktuje seks jako pole do sprawdzenia się, wykazania swojej męskości – w takiej sytuacji wszelkie niepowodzenia jeszcze potęgują problem, co powoduje, że może dojść do tzw. błędnego koła – frustracje będą narastać i w coraz większym stopniu będą stanowić barierę osiągnięcia wzwodu.

    Tego rodzaju problemom zaradzić ma psychoterapia. W tym zakresie stosowana jest w szczególności terapia poznawczo-behawioralna, której skuteczność potwierdzają liczne badania. Jej celem jest zniesienie barier psychicznych, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłową erekcję.

    Więcej na ten temat: Zaburzenia erekcji a psychoterapia

    Niestety, jak dowodzą badania, jedynie około pięciu procent mężczyzn, których dotyczą problemy ze wzwodem, decyduje się na leczenie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest często nieświadomość faktu, iż problemy z erekcją można wyeliminować właśnie poprzez odpowiednie leczenie.

    Call Now Button