• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Seksoholizm

    Seksoholizm

    Seksoholizm

    Seksoholizm 1024 768 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Definicja seksoholizmu

    Seksoholizm to choroba polegająca na tym, że osoba odczuwa przymus zachowań seksualnych (w szczególności przymus odbywania stosunku płciowego, może to być jednak np. kompulsywna masturbacja, częste oglądanie pornografii etc.), pomimo negatywnych konsekwencji tych zachowań – ich destrukcyjnego wpływu na życie emocjonalne lub społeczne tej osoby.

    Specjaliści z różnych dziedzin nie mają jednolitego poglądu na to, jak klasyfikować uzależnienie od zachowań seksualnych. Dlatego seksoholizm nie jest jednostką kliniczną ani w klasyfikacji DSM ani ICD.

    Wydaje się jednak, że dla zrozumienia seksoholizmu najistotniejszy jest element uzależnienia i że rozwój seksoholizmu u danej osoby wiąże się z podobnymi czynnikami jak w przypadku uzależnienia od narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych, przede wszystkim z uzależnieniem psychicznym i pojawieniem się negatywnych konsekwencji (społecznych, emocjonalnych) związanych ze zbyt częstym praktykowaniem zachowań seksualnych. Podobnie też jak w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych seksoholizm wiąże się z poczuciem winy, racjonalizowaniem pewnych odbiegających od normy zachowań, czy obwinianiem innych za swoje własne problemy.

    [vc_single_image image=”3176″ img_size=”full” align=”left” border_radius=”3″]

    U niektórych osób seksoholizm może wiązać się z hiperseksualnością, czyli bardzo częstym odbywaniem stosunków seksualnych, np. kilka razy dziennie, nie jest to jednak regułą. Inne osoby mogą z kolei czerpać przyjemność nie tyle z samego stosunku płciowego, co np. z romansowania albo zdrady.

    Przeczytaj także: Uzależnienie od cyberseksu

    Diagnozowanie

    Kluczowym elementem pozwalającym na zdiagnozowanie seksoholizmu jest odczuwanie przymusu zachowań seksualnych oraz kontynuowanie tych zachowań pomimo ich negatywnych konsekwencji.

    Terapia

    Terapia prowadzona jest w formie rozmowy terapeuty z osobą uzależnioną. Terapeuta stara się określić przyczyny uzależnienia i pomóc z niego wyjść. Częstotliwość spotkań jest ustalana indywidualnie przez psychoterapeutę z pacjentem.

    Ważne jest przy tym, że celem terapii jest nie tylko pomoc w przezwyciężeniu uzależnienia, ale także umożliwienie pacjentowi samodzielnego rozwiązywania tego rodzaju problemów w przyszłości.

    Więcej na ten temat: Seksuolog Warszawa

    Call Now Button