- stać się świadomym swoich zachowań w kontaktach z ludźmi,
- lepiej poznać swoje mocne i słabe strony,
- zidentyfikować zachowania powodujące niepożądane reakcje otoczenia.
W Poradni Harmonia oferujemy profesjonalną pomoc osobom, które nie radzą sobie w kontaktach z innymi ludźmi, co rzutuje na wszystkie aspekty ich życia. Terapia grupowa to skuteczna forma walki z problemami, z którymi trudno jest poradzić sobie samemu lub za pomocą terapii indywidualnej. Pomimo tego, że zajęcia odbywają się w grupie, każdy pacjent podczas nich może poczuć się komfortowo i bezpiecznie.
Nasz gabinet znajduje się w centrum Warszawy – u zbiegu Alei Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich. Bardzo blisko znajduje się dworzec kolejowy Warszawa Centralna oraz stacje metra Metro Rondo ONZ i Metro Centrum. Dzięki temu można się do nas łatwo dostać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską.

Czym jest terapia grupowa?
Terapia grupowa jest jedną z form pomocy psychologicznej. To alternatywa dla psychoterapii indywidualnej, w której ścisły kontakt zamiast z jedną osobą, jest z całą grupą ludzi, której przewodzi jeden lub dwóch psychoterapeutów. Styl pracy psychoterapeutów grupowych dostosowywany jest adekwatnie do potrzeb grupy. Jakie są korzyści uczestnictwa w terapii grupowej? Kto powinien z niej skorzystać? Sprawdź!
Terapia w grupie jest formą leczenia poprzez kontakt z większą liczbą osób, które zmagają się z podobnymi problemami. Niektórzy mogą zastanawiać się, jaki jest sens brać udział w leczeniu grupowym, skoro jest możliwość odbycia terapii indywidualnej. Okazuje się, że problemy psychologiczne mogą mieć swoje źródło w relacjach z innymi ludźmi i w tychże relacjach się przejawiać. Dzięki terapii grupowej można poznać siebie i innych ludzi oraz dostrzec związki, jakie nas z nimi łączą. Zatem uczestnicy grupy mogą czerpać korzyści z siebie wzajemnie.
Terapia grupowa – cele
Podstawowe cele terapii w grupie są takie same jak dla terapii indywidualnej. Do najważniejszych należą:
- zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie objawów,
- korzystne zmiany w strukturze osobowości,
- zmiany w zachowaniu, myśleniu i przeżywaniu,
- poprawa w funkcjonowaniu w relacjach interpersonalnych.
Pacjent dzięki terapii lepiej rozumie przyczyny swoich problemów i jest w stanie samodzielnie sobie z nimi radzić.


Grupy terapeutyczne – jakie są?
Są różne rodzaje grup terapeutycznych, dzięki czemu każdy może dołączyć do takiej, która spełni jego oczekiwania pod każdym względem. Różnią się czasem trwania, nurtem psychoterapeutycznym, w jakim są prowadzone, czy celem spotkań.
Otwartość
Ze względu na możliwość dołączenia w czasie trwania terapii wyróżnia się:
- grupy półotwarte/otwarte – nowi uczestnicy mogą dołączać do pewnego momentu lub przez cały okres trwania terapii;
- grupy zamknięte – nikt nie może dołączyć w trakcie terapii, wszyscy zaczynają i kończą ją razem.
Cel spotkań
Z uwagi na cel spotkać występuje podział na:
- grupy terapeutyczne – mają za zadanie zmniejszyć objawy oraz zmienić struktury osobowości pacjenta, które miały niekorzystny wpływ na jego życie;
- grupy wsparcia/dedykowane – ich celem jest udzielanie wzajemnego wsparcia i pomocy w walce z podobnymi problemami.
Nurt terapeutyczny
Grupy są prowadzone w różnych nurtach terapeutycznych. Do najczęściej stosowanych należą:
- nurty psychodynamiczny,
- nurt poznawczo-behawioralny,
- nurt systemowy.


Jakie są wskazania do wzięcia udziału w terapii grupowej?
Dostępnych jest wiele technik oraz form terapii i o tym, do której powinno się dołączyć, decyduje na ogół diagnoza psychopatologii oraz warunki środowiskowe. Co za tym idzie, najpierw odbywa się proces konsultacyjny, podczas którego psychoterapeuta stawia diagnozę i dobiera najlepszy rodzaj terapii.
Wskazaniami do uczestnictwa w terapii w grupie są m.in.:
- zaburzenia psychosomatyczne,
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia nerwicowe,
- zaburzenia osobowości.
Rezultaty terapii można uzyskać jedynie wtedy, gdy dołączy się do odpowiedniej grupy. Ważne jest także, by pacjent regularnie pojawiał się na spotkaniach. Jeśli nie jest to możliwe, lepszym wyborem dla niego może okazać się terapia indywidualna.
Czy terapia w grupie z innymi ludźmi jest skuteczna?
Jak wiadomo, każdy przypadek jest inny, zatem trudno jeszcze przed rozpoczęciem leczenia stwierdzić, czy terapia w grupie pomoże uporać się z określonymi problemami. Faktem jednak jest, że siła obszaru interpersonalnego w kilkuosobowej grupie jest większa niż podczas indywidualnej pracy z terapeutą. W grupie można wchodzić w różne relacje, co nie jest możliwe na terapii indywidualnej. Pacjent jest więc zmuszony odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji i nauczyć się radzić sobie z uczuciami, jakich doświadcza, np. nieśmiałością, strachem, agresją czy złością. Innymi słowy, terapia w grupie ma dużo większy potencjał już spotkania sam na sam z psychoterapeutą.


Psychoterapia grupowa Warszawa – kiedy warto się zapisać?
Do umówienia konsultacji w Poradni Harmonia w Warszawie zachęcamy przede wszystkim tych, którzy otrzymali zalecenie lub skierowanie od specjalisty na taką terapię. Skorzystanie z takiej formy pomocy powinny rozważyć także osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy utrudniające codzienne życie i z którymi chciałyby nauczyć się walczyć, a psychoterapia grupowa z udziałem doświadczonego psychologa z Warszawy wydaje im się do tego najbardziej odpowiednią formą terapii. W razie wątpliwości w zakresie tego, jaki rodzaj terapii wybrać, nasi specjaliści służą profesjonalnym doradztwem.
Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa
14 marca 2023
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? Z jakimi problemami mierzą się osoby starsze? Jakie korzyści może przynieść im psychoterapia?
30 grudnia 2022
W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Zapraszamy ponownie od 2 stycznia i życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
23 grudnia 2022
W Wigilię Bożego Narodzenia, pierwszy i drugi dzień Świąt Poradnia będzie nieczynna. Zapraszamy od wtorku 27 grudnia oraz życzymy wszystkim Wesołuch Świąt!
15 kwietnia 2022
W Wielkanoc (17 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia) nasza Poradnia będzie zamknięta. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
telefonicznego
500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu