• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

Terapia Małżeńska Warszawa

Terapia małżeńska pomaga między innymi:
 • zrozumieć siebie nawzajem,
 • poznać potrzeby swoje i partnera,
 • zbudować nowy sposób komunikacji,
 • znaleźć przyczynę problemów w związku,
 • podnieść poziom satysfakcji i zadowolenia z relacji.

Poradnia Harmonia oferuje wsparcie parom chcącym naprawić swoje relacje. Terapeuta tworzy bezpieczną przestrzeń, w której małżonkowie mogą stopniowo poznawać siebie nawzajem, rozumieć zachowania i schematy panujące w związku.

Mieścimy się w samym centrum Warszawy, u zbiegu Alei Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich. Jesteśmy w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Centralna, a także stacji metra: Metro Rondo ONZ i Metro Centrum. Jeśli wybierasz się do nas autem, możesz zaparkować wzdłuż Alei Jerozolimskich i ulicy Nowogrodzkiej, oraz na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Dzięki dogodnej lokalizacji z łatwością nas znajdziesz!

Terapia małżeńska – czy kryzys w związku jest normalny?

Konflikty i kryzysy w związku to chleb powszechni. Dwoje ludzi wspólnie układających sobie życie napotyka różne trudności. Mogą one wynikać z czynników zewnętrznych, np. wspólnych problemów finansowych, czy aspektów psychologicznych, np. odmiennych potrzeb emocjonalnych. W takiej sytuacji bardzo łatwo o pogorszenie relacji między małżonkami. Aby ratować swój związek, coraz więcej par decyduje się na dodatkowe wsparcie, jakim jest pomoc psychoterapeuty.

Funkcjonowanie związku często jest postrzegane przez pryzmat pierwszych uczuć – miłości, namiętności, żaru. W momencie gdy emocje te nieco opadają, a do związku zaczyna wkradać się rutyna, wiele par uznaje, że “coś się popsuło”.

Tymczasem trwała i satysfakcjonująca relacja wymaga ciągłej pracy i dbałości obu partnerów. Poleganie na uniesieniach z pierwszych etapów związku przynosi rozczarowanie – co jednocześnie nie oznacza, że należy przestać pielęgnować namiętność czy czułość w relacji. Wręcz przeciwnie.

Trzy składniki miłości – jak zrozumieć uczucia do partnera?

Psycholodzy wyróżniają 3 składniki miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie. Na każdym etapie związku dynamika tych elementów ulega zmianie.

 1. Na intymność składają się wszystkie czynniki, budujące więź między partnerami (wspólne cele, wsparcie, rozmowy, czułość).
 2. Namiętność z kolei trwa najkrócej i pojawia się na początkowych etapach związku. Wynika z pożądania, odczuwanego w stosunku do partnera (silna chęć przebywania ze sobą, tęsknota, potrzeba kontaktu fizycznego).
 3. Z kolei zaangażowanie jest częścią świadomą – partnerzy wiedzą, że chcą być ze sobą i znają powody tego.

W małżeństwie najczęściej pojawia się intymność i zaangażowanie. W momencie, gdy partnerzy tworzą związek wyłącznie w oparciu o zaangażowanie (powodem mogą być np. dzieci lub wspólny kredyt), pojawiają się liczne napięcia, konflikty i często brak chęci zrozumienia drugiej osoby.

Wzajemna dynamika tych składników sprawia, że uczucia w stosunku do partnera mogą przybierać nieco innych charakter. Początkowo może to być poczucie tzw. “zakochania” i pożądania, przeradzające się z czasem w poczucie silnej więzi, bezpieczeństwa i miłości.

Intensywność tych emocji może spadać, co jest zupełnie naturalne. Świadomość występowania takiego procesu pomaga małżonkom podjąć decyzję co do naprawienia relacji.

Terapie małżeńskie – kiedy z nich skorzystać?

Terapie małżeńskie to dobre rozwiązanie dla małżonków, którzy przestali się wzajemnie rozumieć, a ich komunikacja polega na ciągłych spięciach czy kłótniach. Może pojawiać się również wycofanie lub obojętność ze strony jednego (bądź obu) partnerów.

Na terapię małżeńską często decydują się pary doświadczające kryzysu, w wyniku m.in.:

 • zdrady,
 • monotonii w związku i uczucia “wypalenia” relacji,
 • problemów seksualnych,
 • różnic w kwestii wychowywania dzieci czy wspólnej wizji przyszłości.

Terapia małżeńska dobrze sprawdza się również u wszystkich par, które chcą podnieść poziom satysfakcji ze swojego małżeństwa i lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Terapie małżeńskie – jak wyglądają?

Przebieg całej terapii ustalany jest na początku z psychoterapeutą. Po wstępnej rozmowie z uczestnikami specjalista zbiera obszerny wywiad oraz ustala wspólnie z parą cele do osiągnięcia, np. poprawę komunikacji.

Sesje odbywają się regularnie, zwykle raz w tygodniu, i trwają ok. 50–60 minut. Aby proces terapeutyczny był skuteczny i przyniósł pożądane efekty, konieczna jest chęć i zaangażowanie obu partnerów. Małżonkowie wspólnie muszą czuć potrzebę i chęć naprawy relacji.

Terapia małżeńska – jakie daje efekty?

Rezultat terapii małżeńskiej jest zależny przede wszystkim od partnerów. Terapeuta jest tylko pośrednikiem, który pomaga małżonkom nawzajem zrozumieć siebie i swoją relację.

Dzięki jego wsparciu małżonkowie mogą:

 • poznać swoje wzajemne potrzeby i oczekiwania,
 • wypracować kompromisy,
 • stworzyć nowy sposób komunikacji.

Co istotne, terapie małżeńskie nie zapobiegają rozwodom. Jeśli jedna ze stron jest nastawiona na zakończenie związku, wówczas praca terapeutyczna nie jest podejmowana, gdyż brakuje najważniejszego aspektu – chęci obu stron.

Terapie małżeńskie Warszawa – jak wybrać terapeutę?

W poradni Harmonia terapie małżeńskie prowadzą psychologowie–seksuolodzy. Dzięki temu terapeuta pomaga partnerom całościowo zrozumieć swoje potrzeby – zarówno od strony psychologicznej jak i seksualnej. Przy wspólnym zaangażowaniu małżonków, terapia pozwala wypracować kompromisy i poznać siebie na nowo.

Więcej na ten temat: Terapia Par Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

2 kwietnia 2021

W Wielkanoc (4 kwietnia) i Lany Poniedziałek (5 kwietnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

26 marca 2021

W obecnej sytuacji pandemicznej informujemy, że Poradnia pozostaje otwarta i cały czas zapraszamy do nas na konsultacje, zarówno do gabinetu, jak i w formie zdalnej.

9 lutego 2021

Wprowadziliśmy możliwość samodzielnego zapisania się przez pacjenta na wizytę w naszej Poradni (zarówno na wizytę w gabinecie, jak i na konsultacje on-line, telefoniczne lub mailowe) poprzez formularz na naszej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć na link: Umów wizytę online (dostępny również w menu na górze ekranu).

30 grudnia 2020

31 grudnia (Sylwester) Poradnia będzie czynna do godziny 13:00, a 1 stycznia będzie nieczynna. Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depresja

Depresja

Depresja 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Lęk paniczny a psychoterapia

Lęk paniczny a psychoterapia 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Zaburzenia erekcji a psychoterapia 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"