Jedzenie to jedna z podstawowych czynności życiowych. Codziennie każdy z nas spożywa kilka posiłków, które dają nam energię na cały dzień. Jednak jedzenie to nie tylko konieczność, ale również duża przyjemność. Czy da się zrobić coś, by z posiłków czerpać jeszcze więcej? Czym jest uważne jedzenie i jakie są korzyści z jego stosowania?
Czym jest uważne jedzenie?
Uważne jedzenie, czyli mindful eating, to umiejętność świadomego spożywania połączonego z refleksją oraz skupieniem na pokarmie. Podczas procesu jedzenia nie liczy się wyłącznie zaspokajanie głodu, ale również świadome przeżywanie bodźców, które do nas docierają. Dzięki niemu możemy odkryć przyjemność związaną z codziennymi posiłkami i nauczyć się rozpoznawać własne potrzeby i odczucia płynące z organizmu. W konsekwencji nie przejadamy się i nie mamy poczucia winy związanego ze spożyciem zbyt dużych ilości jedzenia. Według praktyków metody mindful eating należy wsłuchać się w nasze ciało, a ono samo wskaże nam, co jest dla niego najlepsze. Temat może wydawać się zbliżony do intuicyjnego jedzenia.
Podstawowe zasady mindful eating
Chociaż technika uważnego jedzenia może wydawać się czymś prostym, w rzeczywistości jest to wieloetapowy proces, który wymaga uwagi i nauki odkrywania nowych bodźców. Stosowanie się do niej może być na samym początku trudne, a satysfakcja, jaką daje, nie musi być natychmiastowa. Jeśli chcesz jeść uważnie, pamiętaj, że potrzebujesz odłączyć się od wszystkich bodźców zewnętrznych. Podczas spożywania posiłku nie wskazane jest czytanie gazety, słuchanie radia czy oglądanie telewizji. Jedzenie to czas, który spędzasz, smakując posiłek, poznając swoje ciało oraz uświadamiając sobie docierające do niego bodźce. Nie ma tu również miejsca na pośpiech oraz inne czynniki, które mogą powodować Twój dyskomfort oraz wybijać z skupienia uwagi.
Praktyka uważnego jedzenia
Stworzenie komfortowych warunków do jedzenia to tylko pierwszy etap. Gdy Twój posiłek będzie na talerzu, skup się na nim. Staraj się uświadomić sobie, co czujesz, na co masz ochotę oraz co myślisz. Skup się na cechach dania – jego wyglądzie, smaku, zapachu, teksturze oraz wszystkim tym, co zwraca Twoją uwagę. Skup się na tym, czy danie Ci smakuje oraz, czy potrzebujesz w trakcie płynów. Jakie myśli pojawiają się w trakcie? Zastanów się, jak jesz oraz ile czasu zajmuje Ci spożycie całego posiłku. Obserwuj swoje ciało i spróbuj uchwycić moment, w którym poczujesz się najedzony do syta.
Zalety mindful eating
Chociaż technika uważnego jedzenia to dla wielu osób tylko przelotna moda, stosowanie się do jej zasad może w długotrwałej perspektywie przynieść szereg korzyści. Dzięki mindful eating możesz lepiej poznać siebie i nauczyć się, czego potrzebuje Twoje ciało. Dzięki temu, że posiłki spożywasz wolniej i dokładniej, możesz w łatwy sposób poprawić trawienie oraz zapobiec bólom brzucha, zaparciom, biegunkom czy wzdęciom. Co więcej, podczas jedzenia możesz się zrelaksować i oderwać od codzienności, a to pozwoli Ci zregenerować siły. Mindful eating pomaga docenić te chwile, nauczyć kontrolować ilość spożywanego jedzenia i podejmować lepsze decyzje żywieniowe.
Pamiętaj, że świadome jedzenie może mieć wpływ na Twoje nawyki żywieniowe, jednak jeżeli masz wątpliwości co do wielkości spożywanych porcji czy wyboru produktów, umów się na wizytę u dietetyka.
Mindful eating – sposób na zmianę przyzwyczajeń
Każdy z nas ma świadomość, że w idealnych warunkach posiłki powinniśmy spożywać powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Niestety w dzisiejszym świecie, z racji bardzo szybkiego tempa życia, mało kto zwraca na to uwagę. Jemy idąc, przy biurku w tym samym czasie przeglądając meile. Do naszej głowy dociera tyle bodźców, że nie jest w stanie wszystkiego w pełni zarejestrować.
Pośpiech i chaotyczne jedzenie są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego ale również zaburzeń głodu i sytości.
Świadome jedzenie może być jednym ze sposobów walki z niezdrowymi nawykami. Dzięki jedzeniu w kontrolowanych warunkach nauczysz się spożywać posiłki powoli i dokładnie. Mindful eating to również znacznie zdrowsza alternatywa wszystkich diet cud. Dzięki temu, że skupiasz się na doznaniach wywołanych przez jedzenie, coraz częściej stawiasz na produkty lepsze jakościowo i unikasz przejadania się.
Uważne jedzenie krok po kroku
Jeżeli chcesz spróbować jeść uważnie, na początek wykonaj prostą próbę. Przygotuj posiłek i umieść go na talerzu. Usiądź wygodnie przy stole w miejscu, w którym nie rozpraszają Cię żadne bodźce zewnętrzne, np. włączony telewizor. Zamknij oczy i weź pierwszy kęs jedzenia. Przeżuj go dokładnie i zastanów się, co czujesz. Jedzenie nakładaj ręką niedominującą, a między kolejnymi kęsami odłóż sztućce na blat stołu. Postaraj się poczuć moment, w którym jesteś najedzony.
Żyjąc w ciągłym biegu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile bodźców nas omija. Świadome jedzenie może być okazją do zwolnienia tempa i skupienia się na sobie. Niestety w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z podobnymi technikami, stosowanie się do zasad uważnego jedzenia może rodzić pewne problemy. Jeżeli Ty również, mimo prób, nie odczuwasz oczekiwanych doznań, nic straconego! Umów się na konsultację z dietetykiem, który pomoże Ci przełamać bariery, poprawić relacje z jedzeniem, odpowiednio dobrać produkty oraz poczuć satysfakcję z jedzenia na nowo. Praktyka pod okiem dietetyka to najlepsze, na co możesz się zdecydować.
Autorka: Agnieszka Łaniewska