• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Wpływ diety na zachowanie dzieci – jak rozwiązać problemy żywieniowe?

    Wpływ diety na zachowanie dzieci – jak rozwiązać problemy żywieniowe?

    Wpływ diety na zachowanie dzieci – jak rozwiązać problemy żywieniowe?

    Wpływ diety na zachowanie dzieci – jak rozwiązać problemy żywieniowe? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na rozwój poznawczy dziecka. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza młodemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych wspierających dojrzewanie i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. W związku z tym bezpośrednio oddziałuje na rozwój zdolności takich jak pamięć, percepcja, koncentracja czy myślenie. Dlatego właśnie należy przykładać dużą wagę do tego, co je dziecko. Dowiedz się, jak dieta wpływa na zachowanie dzieci i jak rozwiązać ewentualne problemy żywieniowe.

    Błędy żywieniowe u dzieci a wpływ na ich zachowanie

    Wpływ żywienia na funkcje układu nerwowego jest niebagatelny. W dużym uproszczeniu oznacza to, że to, co trafia na talerz dziecka, później może powodować różne zachowania. Niektóre pokarmy mogą wywoływać nadpobudliwość, drażliwość, czasem nawet agresję, a także zaburzenia funkcji poznawczych, w tym zwłaszcza problemy z pamięcią, koncentracją i uwagą.

    Cukier

    Jednym z częstych problemów dotyczących żywienia dzieci są nieodpowiednie proporcje węglowodanów w diecie w stosunku do pozostałych makroskładników, w tym zbyt niskie spożycie warzyw i owoców przy zbyt dużej konsumpcji cukrów wolnych. A cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci i negatywnie wpływa na przebieg ADHD.

    Po spożyciu dużej dawki cukrów prostych poziom glukozy we krwi gwałtownie się podnosi, przez co dziecko staje się nadmiernie pobudzone. Potem z kolei, gdy poziom cukru we krwi zaczyna szybko spadać, pojawia się u dziecka nerwowość, rozdrażnienie i zmęczenie.

    Dodatki do żywności

    W wielu produktach podawanych dzieciom mogą znajdować się sztuczne barwniki oraz przeróżne substancje chemiczne, np. konserwanty czy wzmacniacze smaku. A trzeba wiedzieć, że dodatki te, podobnie jak cukier, mogą powodować nadpobudliwość. Jeśli dziecko systematycznie spożywa produkty zawierające wskazane związki, zaobserwować u niego można nadczynność psychoruchową i impulsywność.

    Nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk i magnez

    Nie tylko obecność niektórych składników, ale także brak może wpływać na zachowanie dzieci. Do grupy tych drugich należą zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym uwagi, dlatego właśnie należy dostarczać ich organizmowi dziecka w odpowiednich ilościach, najlepiej z dodatkiem magnezu i cynku. Właściwa podaż tych składników przez długi czas może przyczynić się do zmniejszenia problemów emocjonalnych i behawioralnych, a także impulsywności.

    Witaminy i składniki mineralne

    Zarówno witaminy, jak i substancje mineralne są składnikami, których organizm ludzki w większości nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem. Choć trudno opisać tutaj działanie każdego z tych związków, to część z nich rzeczywiście wpływa na pracę układu nerwowego i mózgu. Podejrzewa się, że do wystąpienia nadpobudliwości przyczyniać się mogą zwłaszcza niedobory witaminy B6, cynku, żelaza i magnezu.

    Negatywny wpływ diety na zachowanie dziecka – jak rozwiązać problem?

    Złe nawyki i błędy żywieniowe negatywnie wpływają na organizm dzieci, powodując różne problemy. Nie tylko determinują niektóre zachowania, powodują problemy z koncentracją i przekładają się na gorsze wyniki w nauce, ale także mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych lub zwiększenia masy ciała, a w konsekwencji do rozwoju nadwagi i otyłości. Nieprawidłowa dieta może ponadto odbić się na zdrowiu dziecka, stając się przyczyną rozwoju różnych chorób. Dlatego warto nad nią popracować, kiedy jeszcze nie jest za późno, a konsekwencje złego odżywiania nie są tak dotkliwe.

    Samodzielne rozwiązanie problemów żywieniowych może okazać się jednak trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego warto poszukać pomocy u specjalisty, a odpowiednim w tym przypadku będzie psycho-dietetyk. Taka osoba podejdzie do tematu kompleksowo, nie tylko przygotowując gotowy jadłospis, ale też pomagając w rozwiązaniu problemów związanych z żywieniem i zmianie dotychczasowych nawyków. Niezbędnego wsparcia w tym zakresie może udzielić także psycholog dziecięcy. Jeśli skorzystanie z jego usług w określonym przypadku będzie wskazane i zasadne, to dietetyk na pewno o tym poinformuje.

    Bibliografia:

    1. Dziechciarz P., Horvath A., Socha P. i in., Cukry w żywieniu dzieci i młodzieży – stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne, Pediatria, 2019 T. 16, 561-570.
    2. Witryna internetowa: http://www.sp1.lukow.pl/dokum/dietaaadhd.pdf (dostęp: 2023.01.17.).
    3. Laskowska A., Dieta a zachowanie dziecka – jak żywienie wpływa na zachowanie dziecka?, witryna internetowa: https://www.mamazone.pl/dieta-starszego-dziecka/dieta-a-zachowanie-dziecka/ (dostęp: 2023.01.17.).
    Call Now Button