• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Wpływ emocji na sen – psycholog: jakość snu przekłada się na zdrowie psychiczne

  Wpływ emocji na sen

  Wpływ emocji na sen – psycholog: jakość snu przekłada się na zdrowie psychiczne

  Wpływ emocji na sen – psycholog: jakość snu przekłada się na zdrowie psychiczne 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb biologicznych, ponieważ pozwala nam zregenerować się i wypocząć. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego zdrowia ważne jednak jest nie tylko aby regularnie spać, ale przede wszystkim się wysypiać. Jakość snu wpływa bowiem na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Zaburzenia snu lub jego całkowity brak mogą doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń emocjonalnych i poznawczych. Z kolei na jakość snu wpływają odczuwane przez nas emocje. I tak koło się zamyka.

  Jak emocje wpływają na sen?

  Istnieje wiele czynników wykazujących wpływ na sen, które dzielą się na dwa rodzaje. Jedne wykazują pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł, z kolei drugie zaburzają lub wręcz uniemożliwiają nocny wypoczynek, pogarszając tym sposobem ogólny stan zdrowia, w tym stan psychiczny i samopoczucie. Teraz skupimy się na tych drugich.

  Jednym z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na jakość snu jest stres. Stres jest poniekąd wpisany w nasze życie i mamy z nim styczność już od najmłodszych lat. Jeśli występuje stosunkowo rzadko i umiemy sobie z nim radzić, to raczej nie odbija się na naszym śnie. Co innego jednak gdy ma charakter przewlekły, wtedy nie tylko utrudnia wysypianie się, ale też negatywnie wpływa na zdrowie i ogólnie na organizm.

  Stres i natłok emocji często sprawiają, że przez długi czas wiercimy się na łóżku i nie możemy zasnąć. Przyczynia się do tego w dużej mierze gonitwa myśli, analizowanie sytuacji, jakie miały miejsce w ciągu dnia, czy próba uporządkowania i stłumienia emocji. Stan ten nie tylko powoduje problemy z zaśnięciem, ale też nierzadko przerywa sen, a na dłuższą metę prowadzi do rozwoju bezsenności.

  Nagromadzenie emocji, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych, może prowadzić do wystąpienia okresów czuwania. Wtedy umysł i ciało nie może skupić się na wypoczynku, na skutek czego łatwo się wybudzamy, a sen nie przynosi nam regeneracji.

  Jakość snu a zdrowie psychiczne

  Gdy przez zbyt silne emocje i przewlekły stres nie jesteśmy w stanie spać, to wpadamy w błędne koło, ponieważ przez to, że sen nie przynosi nam regeneracji, pogarsza się nasze zdrowie psychiczne. Odpowiednia ilość snu jest bowiem niezbędna do zachowania dobrego stanu psychicznego, pamięci, kreatywności i czujności.

  Brak snu wpływa na skuteczność i efektywność uczenia się oraz zapamiętywania. Niewyspani myślimy mniej logicznie, a samo myślenie zajmuje dużo więcej czasu niż wtedy, gdy jesteśmy wyspani. Ponadto jesteśmy skłonni do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji i prezentowania nielogicznych zachowań, o jakie nawet nie podejrzewalibyśmy się w normalnych okolicznościach.

  Długotrwałe zaburzenia snu są częstą przyczyną problemów z pamięcią i koncentracją. Osłabiają kreatywność i czas reakcji na bodźce zewnętrzne. Do tego dochodzą jeszcze wahania nastroju – od radości i euforii, po przygnębienie i smutek.

  Warto w tym miejscu również wspomnieć, że niedobór snu negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Spada nasza odporność, a przez to jesteśmy znacznie bardziej narażeni na rozwój różnych chorób. Ponadto zaburzona zostaje produkcja hormonów płciowych, co z kolei zmniejsza libido.

  Problemy ze snem spowodowane natłokiem emocji – gdzie szukać pomocy?

  Problemów ze snem nie powinno się lekceważyć w szczególności, gdy występują od dłuższego czasu, wykazują negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne i nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić. Miejscem, do którego mogą się zgłosić w takiej sytuacji mieszkańcy Warszawy i okolic, jest Poradnia Psychologiczno-Seksuologiczna w Warszawie, gdzie otrzymają odpowiednią pomoc psychologiczną.

  W walce z zaburzeniami snu czy bezsennością najważniejsze jest, aby znaleźć przyczynę problemów i ją wyeliminować. Jeśli negatywny wpływ na jakość snu mają emocje, psycholog nauczy nas, jak sobie z nimi radzić. Główną metodą leczenia jest w takim przypadku terapia poznawczo-behawioralna. Więcej na ten temat dowiemy się podczas pierwszej wizyty u psychologa.

  Call Now Button