• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • Polish
  • English

Treatment of Psychological Disorders Warsaw

Psychoterapia pomaga między innymi:
 • poradzić sobie z zaburzeniami snu, osobowości i odżywiania;
 • poznać, zrozumieć i zmienić szkodliwe wzorce zachowania;
 • przepracować niewspierające i zniekształcone myśli;
 • zwiększyć samoświadomość i poznać swoją wartość;
 • naprawić relacje z sobą, otoczeniem, ludźmi;
 • radzić sobie z emocjami;
 • zmienić swoje podejście do jedzenia.

Poradnia Harmonia oferuje pomoc w zakresie leczenia zaburzeń osobowości, odżywiania czy problemów ze snem. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości, które wymagają wsparcia ze strony specjalisty. Terapeuta tworzy z pacjentem relację opartą na zaufaniu. Dzięki temu proces terapeutyczny przebiega w bezpiecznej atmosferze, pełnej wsparcia i zrozumienia.

Jak do nas trafisz? Jesteśmy zlokalizowani w samym centrum Warszawy – u zbiegu Alei Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Alei Jerozolimskich. Jeśli wybierasz się do nas autem, bez problemu zaparkujesz wzdłuż Alei Jerozolimskich i Nowogrodzkiej lub na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Jadąc metrem, najlepiej wysiądź na stacji Metro Centrum lub Metro Rondo ONZ. Znajdujemy się również blisko dworca kolejowego Warszawa Centralna. Czekamy!

Zaburzenia osobowości – czym są?

Zaburzenie to bardzo ogólne pojęcie. Może odnosić się do dysfunkcji w funkcjonowaniu społecznym, akceptacji siebie czy rozumienia otoczenia. Może również obejmować jedną sferę, np. niezdrową relację z jedzeniem. Ze względu na dynamikę współczesnych czasów, coraz więcej osób zmaga się również ze stresem i bezsennością. Jakie są najczęstsze zaburzenia? W jaki sposób możesz je leczyć?

Zaburzenie osobowości, to w skrócie zespół cech i utrwalonych wzorców zachowań, działających na niekorzyść jednostki. Sposób, w jaki osoba postrzega świat, traktuje siebie, ludzi i otoczenie, jest dla niej źródłem cierpienia, braku satysfakcji czy smutku.

Często kontakt z drugim człowiekiem jest odbiciem nas samych – tego jak odbieramy innych i całe otoczenie. Dlatego też osoby cierpiące na zaburzenia osobowości mają największe trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi i tworzeniu zdrowych relacji z nimi. Wszystko ze względu na zniekształcony sposób postrzegania. Wśród tych zaburzeń wyróżnia się osobowość:

 • paranoiczną,
 • schizoidalną,
 • antyspołeczną,
 • histrioniczną,
 • borderline (z pogranicza),
 • narcystyczną,
 • unikającą,
 • zależną,
 • anankastyczną.

Leczenie zaburzeń osobowości

Leczenie zaburzeń osobowości wymaga wieloletniej psychoterapii. Najbardziej zalecaną jest terapia psychodynamiczna, pozwalająca pacjentowi przepracować i zrozumieć całą konstrukcję swoich zachowań. Wszystko dzieje się w bezpiecznej i komfortowej atmosferze, co sprzyja dzieleniu się emocjami i przemyśleniami z terapeutą.

W leczeniu zaburzeń osobowości, pomocne są również niektóre elementy terapii poznawczo-behawioralnej. Szczególnie kładzie się nacisk na przeformułowanie myśli automatycznych, z niekorzystnych na pozytywne i służące pacjentowi. Sama farmakoterapia w przypadku zaburzeń osobowości nie zdziała wiele. Pomaga ona złagodzić niektóre objawy, np. u osób z napadami lęku. Jednak wyleczenie samego zaburzenia wymaga przede wszystkim gruntowej psychoterapii.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to bardzo współczesny problem, nasilany dodatkowo przez presję, płynącą z mediów. Ciężko odpędzić się od idealnych ciał, obecnych zarówno w telewizji jak i w social mediach. To sprawia, że wiele osób dąży do nierealnej perfekcji w swoim wyglądzie i własne samopoczucie oraz wartość uzależnia od zniekształconego postrzegania atrakcyjności fizycznej. Drugim problemem jest stres i potrzeba zaspokajania różnych emocji za pomocą jedzenia.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania to:

 • anoreksja – tzw. jadłowstręt psychiczny, niechęć do jedzenia;
 • bulimia – objadania się i prowokowanie wymiotów;
 • kompulsywne objadanie się – zajadanie emocji, stresu, pustki. Osoba je bardzo i w niekontrolowanych ilościach, jednak nie prowokuje później zachowań takich jak np. wymioty.

Obecne coraz częściej mówi się również o ortoreksji. Jest to obsesyjne dbanie o jakość wybieranych produktów i obawa przed zjedzeniem czegoś niezdrowego.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Bez wątpienia najbardziej skomplikowanym zaburzeniem do wyleczenia jest anoreksja. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż chorzy nie zdają sobie spawy ze swojego zaburzenia. Dodatkowo osoby te mocno uzależniają swoją wartość od wyglądu. Typowe jest myślenie na zasadzie “Jeśli jeszcze schudnę 2 kg, to dopiero wtedy będę zasługiwać na…”.

Anoreksja jest chorobą, która prowadzi do wycieńczenia organizmu i w ostateczności nawet śmierci. Co istotne, wśród chorujących, niekiedy pojawia się podziw dla tych, którzy umarli z powodu choroby. Dlatego też praca terapeutyczna jest bardzo trudna i skomplikowana. Wymaga ona nie tylko psychoterapii indywidualnej, ale również bardzo często – rodzinnej. Zaangażowanie najbliższym, edukowanie ich w zakresie samej choroby i tego, jak wspierać pacjenta, to kluczowe elementy procesu leczenia.

Nieco łatwiej pracuje się z pacjentami chorującymi na bulimię lub napadowe objadanie się. Podstawową różnicą jest fakt, iż osoby te zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Jest to pierwszy, bardzo ważny krok do pracy terapeutycznej. W całym procesie pacjent uczy się zdrowej relacji z jedzeniem, radzenia sobie z emocjami oraz zmiany swojego sposobu postrzegania. W niektórych sytuacjach również konieczna może być terapia rodzinna.

Zaburzenia snu

Problemy ze snem to również jedno z najczęstszych zaburzeń. Spowodowane jest ono szybkim tempem życia i wszechobecnym stresem.

Stres, utrzymując się, powoduje, że organizm cały czas postawiony jest w stan gotowości. To niesienie za sobą reakcje fizjologiczne, takie jak np. szybsza praca serca. Pobudzenie całego organizmu utrudnia zasypianie i powoduje wybudzanie się w nocy.

Poza problemami ze snem i bezsennością do zaburzeń z tego obszaru zalicza się:

 • hipersomnię,
 • narkolepsję,
 • omamy senne,
 • paraliż senny,
 • lęki nocne,
 • koszmary senne.

Powodować mogą je inne choroby somatyczne, np. tarczyca jak i psychiczne, np. depresja. Koszmary i lęki nocne mogą być skutkiem przeżytej traumy.

Leczenie zaburzeń snu

Jeśli występują zaburzenia snu, leczenie powinno zacząć się od prawidłowej diagnozy. Konieczne może być wykonanie badań podstawowych, pozwalających wykluczyć somatyczną przyczynę.

Forma terapii zależna jest przede wszystkim od konkretnego problemu pacjenta. Najczęściej stosuje się metody poznawczo-behawioralne, jednak w niektórych sytuacjach (np. zaburzenia wywołane przez traumy) skuteczniejsza jest terapia psychodynamiczna. Dzięki terapii pacjent uczy się również technik relaksacyjnych i wyciszających, ułatwiających zasypianie (np. trening Jacobsona).

Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

2 April 2021

On Easter (April 4) and Lana Monday (April 5), our Clinic will be closed. We wish everyone a Happy Easter!

26 March 2021

In the current pandemic situation, we would like to inform you that the Clinic remains open and we invite you to consult us all the time, both in the office and in a remote form.

9 February 2021

We have introduced the possibility for the patient to sign up for an appointment at our Clinic (both for an appointment at the Clinic and for on-line, telephone or e-mail consultations) via the form on our website. Just click on the link: Schedule an appointment (also available in the menu at the top of the screen).

30 December 2020

On December 31 (New Year’s Eve), our Clinic will be open until 1:00 PM, and on January 1, it will be closed. We wish you all the best in the New Year!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
What is the First Session with a Psychotherapist like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depression

Depression

Depression 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

What is Psychotherapy?

What is Psychotherapy? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Psychotherapy for Panic Disorder

Psychotherapy for Panic Disorder 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Psychotherapy for Erectile Dysfunction

Psychotherapy for Erectile Dysfunction 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście?

How to Achieve or Regain Happiness?

How to Achieve or Regain Happiness? 1024 747 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak odnaleźć w sobie motywację?