• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • Polish
  • English

Marriage Counseling Warsaw

Terapia małżeńska pomaga między innymi:
 • zrozumieć siebie nawzajem,
 • poznać potrzeby swoje i partnera,
 • zbudować nowy sposób komunikacji,
 • znaleźć przyczynę problemów w związku,
 • podnieść poziom satysfakcji i zadowolenia z relacji.

Poradnia Harmonia oferuje wsparcie parom chcącym naprawić swoje relacje. Terapeuta tworzy bezpieczną przestrzeń, w której małżonkowie mogą stopniowo poznawać siebie nawzajem, rozumieć zachowania i schematy panujące w związku.

Mieścimy się w samym centrum Warszawy, u zbiegu Alei Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich. Jesteśmy w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Centralna, a także stacji metra: Metro Rondo ONZ i Metro Centrum. Jeśli wybierasz się do nas autem, możesz zaparkować wzdłuż Alei Jerozolimskich i ulicy Nowogrodzkiej, oraz na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Dzięki dogodnej lokalizacji z łatwością nas znajdziesz!

Terapia małżeńska – czy kryzys w związku jest normalny?

Konflikty i kryzysy w związku to chleb powszechni. Dwoje ludzi wspólnie układających sobie życie napotyka różne trudności. Mogą one wynikać z czynników zewnętrznych, np. wspólnych problemów finansowych, czy aspektów psychologicznych, np. odmiennych potrzeb emocjonalnych. W takiej sytuacji bardzo łatwo o pogorszenie relacji między małżonkami. Aby ratować swój związek, coraz więcej par decyduje się na dodatkowe wsparcie, jakim jest pomoc psychoterapeuty.

Funkcjonowanie związku często jest postrzegane przez pryzmat pierwszych uczuć – miłości, namiętności, żaru. W momencie gdy emocje te nieco opadają, a do związku zaczyna wkradać się rutyna, wiele par uznaje, że “coś się popsuło”.

Tymczasem trwała i satysfakcjonująca relacja wymaga ciągłej pracy i dbałości obu partnerów. Poleganie na uniesieniach z pierwszych etapów związku przynosi rozczarowanie – co jednocześnie nie oznacza, że należy przestać pielęgnować namiętność czy czułość w relacji. Wręcz przeciwnie.

Trzy składniki miłości – jak zrozumieć uczucia do partnera?

Psycholodzy wyróżniają 3 składniki miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie. Na każdym etapie związku dynamika tych elementów ulega zmianie.

 1. Na intymność składają się wszystkie czynniki, budujące więź między partnerami (wspólne cele, wsparcie, rozmowy, czułość).
 2. Namiętność z kolei trwa najkrócej i pojawia się na początkowych etapach związku. Wynika z pożądania, odczuwanego w stosunku do partnera (silna chęć przebywania ze sobą, tęsknota, potrzeba kontaktu fizycznego).
 3. Z kolei zaangażowanie jest częścią świadomą – partnerzy wiedzą, że chcą być ze sobą i znają powody tego.

W małżeństwie najczęściej pojawia się intymność i zaangażowanie. W momencie, gdy partnerzy tworzą związek wyłącznie w oparciu o zaangażowanie (powodem mogą być np. dzieci lub wspólny kredyt), pojawiają się liczne napięcia, konflikty i często brak chęci zrozumienia drugiej osoby.

Wzajemna dynamika tych składników sprawia, że uczucia w stosunku do partnera mogą przybierać nieco innych charakter. Początkowo może to być poczucie tzw. “zakochania” i pożądania, przeradzające się z czasem w poczucie silnej więzi, bezpieczeństwa i miłości.

Intensywność tych emocji może spadać, co jest zupełnie naturalne. Świadomość występowania takiego procesu pomaga małżonkom podjąć decyzję co do naprawienia relacji.

Terapie małżeńskie – kiedy z nich skorzystać?

Terapie małżeńskie to dobre rozwiązanie dla małżonków, którzy przestali się wzajemnie rozumieć, a ich komunikacja polega na ciągłych spięciach czy kłótniach. Może pojawiać się również wycofanie lub obojętność ze strony jednego (bądź obu) partnerów.

Na terapię małżeńską często decydują się pary doświadczające kryzysu, w wyniku m.in.:

 • zdrady,
 • monotonii w związku i uczucia “wypalenia” relacji,
 • problemów seksualnych,
 • różnic w kwestii wychowywania dzieci czy wspólnej wizji przyszłości.

Terapia małżeńska dobrze sprawdza się również u wszystkich par, które chcą podnieść poziom satysfakcji ze swojego małżeństwa i lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Terapie małżeńskie – jak wyglądają?

Przebieg całej terapii ustalany jest na początku z psychoterapeutą. Po wstępnej rozmowie z uczestnikami specjalista zbiera obszerny wywiad oraz ustala wspólnie z parą cele do osiągnięcia, np. poprawę komunikacji.

Sesje odbywają się regularnie, zwykle raz w tygodniu, i trwają ok. 50–60 minut. Aby proces terapeutyczny był skuteczny i przyniósł pożądane efekty, konieczna jest chęć i zaangażowanie obu partnerów. Małżonkowie wspólnie muszą czuć potrzebę i chęć naprawy relacji.

Terapia małżeńska – jakie daje efekty?

Rezultat terapii małżeńskiej jest zależny przede wszystkim od partnerów. Terapeuta jest tylko pośrednikiem, który pomaga małżonkom nawzajem zrozumieć siebie i swoją relację.

Dzięki jego wsparciu małżonkowie mogą:

 • poznać swoje wzajemne potrzeby i oczekiwania,
 • wypracować kompromisy,
 • stworzyć nowy sposób komunikacji.

Co istotne, terapie małżeńskie nie zapobiegają rozwodom. Jeśli jedna ze stron jest nastawiona na zakończenie związku, wówczas praca terapeutyczna nie jest podejmowana, gdyż brakuje najważniejszego aspektu – chęci obu stron.

Terapie małżeńskie Warszawa – jak wybrać terapeutę?

W poradni Harmonia terapie małżeńskie prowadzą psychologowie–seksuolodzy. Dzięki temu terapeuta pomaga partnerom całościowo zrozumieć swoje potrzeby – zarówno od strony psychologicznej jak i seksualnej. Przy wspólnym zaangażowaniu małżonków, terapia pozwala wypracować kompromisy i poznać siebie na nowo.

Więcej na ten temat: Terapia Par Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

2 April 2021

On Easter (April 4) and Lana Monday (April 5), our Clinic will be closed. We wish everyone a Happy Easter!

26 March 2021

In the current pandemic situation, we would like to inform you that the Clinic remains open and we invite you to consult us all the time, both in the office and in a remote form.

9 February 2021

We have introduced the possibility for the patient to sign up for an appointment at our Clinic (both for an appointment at the Clinic and for on-line, telephone or e-mail consultations) via the form on our website. Just click on the link: Schedule an appointment (also available in the menu at the top of the screen).

30 December 2020

On December 31 (New Year’s Eve), our Clinic will be open until 1:00 PM, and on January 1, it will be closed. We wish you all the best in the New Year!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
What is the First Session with a Psychotherapist like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depression

Depression

Depression 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

What is Psychotherapy?

What is Psychotherapy? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Psychotherapy for Panic Disorder

Psychotherapy for Panic Disorder 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Psychotherapy for Erectile Dysfunction

Psychotherapy for Erectile Dysfunction 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście?

How to Achieve or Regain Happiness?

How to Achieve or Regain Happiness? 1024 747 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak odnaleźć w sobie motywację?

How to Get Motivated

How to Get Motivated 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"