Tu jesteś: Strona główna -> Seksuolog -> Seksoholizm [Mapa strony]
 

Seksoholizm – definicja

Seksoholizm to choroba polegająca na tym, że osoba odczuwa przymus zachowań seksualnych (w szczególności przymus odbywania stosunku płciowego, może to być jednak np. kompulsywna masturbacja, częste oglądanie pornografii etc.), pomimo negatywnych konsekwencji tych zachowań – ich destrukcyjnego wpływu na życie emocjonalne lub społeczne tej osoby.

Specjaliści z różnych dziedzin nie mają jednolitego poglądu na to, jak klasyfikować uzależnienie od zachowań seksualnych. Dlatego seksoholizm nie jest jednostką kliniczną ani w klasyfikacji DSM ani ICD.

Wydaje się jednak, że dla zrozumienia seksoholizmu najistotniejszy jest element uzależnienia i że rozwój seksoholizmu u danej osoby wiąże się z podobnymi czynnikami jak w przypadku uzależnienia od narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych, przede wszystkim z uzależnieniem psychicznym i pojawieniem się negatywnych konsekwencji (społecznych, emocjonalnych) związanych ze zbyt częstym praktykowaniem zachowań seksualnych. Podobnie też jak w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych seksoholizm wiąże się z poczuciem winy, racjonalizowaniem pewnych odbiegających od normy zachowań, czy obwinianiem innych za swoje własne problemy.

U niektórych osób seksoholizm może wiązać się z hiperseksualnością, czyli bardzo częstym odbywaniem stosunków seksualnych, np. kilka razy dziennie, nie jest to jednak regułą. Inne osoby mogą z kolei czerpać przyjemność nie tyle z samego stosunku płciowego, co np. z romansowania albo zdrady.

Przeczytaj także: Uzależnienie od cyberseksu

Diagnozowanie

Kluczowym elementem pozwalającym na zdiagnozowanie seksoholizmu jest odczuwanie przymusu zachowań seksualnych oraz kontynuowanie tych zachowań pomimo ich negatywnych konsekwencji.

Terapia

Terapia prowadzona jest w formie rozmowy terapeuty z osobą uzależnioną. Terapeuta stara się określić przyczyny uzależnienia i pomóc z niego wyjść. Częstotliwość spotkań jest ustalana indywidualnie przez psychoterapeutę z pacjentem.

Ważne jest przy tym, że celem terapii jest nie tylko pomoc w przezwyciężeniu uzależnienia, ale także umożliwienie pacjentowi samodzielnego rozwiązywania tego rodzaju problemów w przyszłości.

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której psycholog seksuolog pomoże Wam określić drogę do rozwiązania Waszych problemów. Nasi specjaliści przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Uzależnienie od cyberseksu

Terapia par

Jak osiągnąć lub odzyskać poczucie szczęścia?

Jak pozbyć się lęku lub uczucia przygnębienia?

Jak poradzić sobie z emocjami?