Tu jesteś: Strona główna -> Seksuolog -> Problemy z wytryskiem -> Przedwczesny wytrysk [Mapa strony]
 

Przedwczesny wytrysk (przedwczesna ejakulacja)

Z przedwczesnym wytryskiem (łac. eiaculatio praecox) mamy do czynienia w sytuacji, gdy mężczyzna doznaje orgazmu i następuje u niego wytrysk przy minimalnej jedynie stymulacji członka i niedługo po rozpoczęciu tej stymulacji. Nie ma jednej definicji tego, ile oznacza to „niedługo”, jednak International Society for Sexual Medicine określa, iż przedwczesny wytrysk następuje zawsze lub prawie zawsze w przeciągu około minuty lub mniej. Dla porównania typowo ejakulacja następuję po około 4-8 minutach od rozpoczęcia stymulacji. Ważną cechą przedwczesnego wytrysku jest to, że następuje on wcześniej, niżby sam mężczyzna tego chciał.

Przyczyny

Przyczyny przedwczesnego wytrysku nie są do końca zbadane. Różne teorie proponują różne wyjaśnienie przyczyn tego zjawiska, głównie leżące w psychice: szybką masturbację w okresie dojrzewania (aby nie zostać nakrytym), tremę, zbyt rzadkie uprawianie seksu, łatwość osiągnięcia podniecenia. Niektóre teorie zwracają też uwagę na kwestie fizjologii: zbytnią czułość żołędzi prącia, predyspozycje genetyczne etc.

Diagnozowanie

Przedwczesny wytrysk objawia się krótkim odstępem pomiędzy rozpoczęciem stymulacji penisa a ejakulacją, poczuciem słabej kontroli nad momentem wytrysku lub wręcz braku tej kontroli oraz negatywnymi konsekwencjami natury osobistej (stres, trudności w relacjach z partnerkami). Często rozróżnia się przedwczesny wytrysk trwający przez całe życie (począwszy od pierwszego stosunku) od nabytego (który rozwinął się później). U pacjentów z tej pierwszej grupy, jeżeli wytrysk następuje w czasie nie dłuższym niż około 1-1,5 minuty od rozpoczęcia stymulacji, stosuje się, oprócz terapii prowadzonej przez psychologa-seksuologa, również leczenie farmakologiczne. U pozostałych – terapię.

Skala zjawiska

Przedwczesny wytrysk jest najczęściej występującym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. Dotyczy około jednej trzeciej z nich (mniej więcej tylu badanych wskazuje, że ten problem wystąpił u nich w okresie ostatnich 12 miesięcy), jednak tylko ok. 9% zwraca się z tego powodu o pomoc.

Leczenie

Leczenie przedwczesnego wytrysku ma stosunkowo dużą skuteczność, która sięga nawet 90%. Stosowane metody obejmują m.in.:

- psychoterapię (indywidualną lub terapię par),

- leczenie farmakologiczne,

- ćwiczenia masturbacyjne (indywidualne albo z partnerką),

Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultację, podczas której psycholog seksuolog pomoże Ci określić drogę do rozwiązania Twoich problemów. Nasi seksuolodzy przyjmują w poradni w samym centrum Warszawy.