• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • Polish
  • English

Treatment of Anxiety Warsaw

Psychotherapy helps, among other things:
 • understand the cause of anxiety;
 • cope with panic attacks;
 • realistically assess the threat;
 • reduce the perceived tension;
 • feel more confident and at ease in situations that cause fear.

Poradnia Harmonia offers comprehensive support in the treatment of anxiety. Anxiety disorders are one of the most common and can significantly reduce the quality of life. By working with our therapists in a safe environment, you will understand the cause of your anxiety and learn how to deal with it so that it stops blocking you.

You will find our clinic in the heart of Warsaw. We are located at the intersection of Chałubińskiego Street, Aleja Jana Pawła II and Aleja Jerozolimskie. You can easily park your car along Nowogrodzka and Aleje Jerozolimskie. You can also leave them in the Pasaż Braci Łopieńskich car park. If you move by public transport, you can reach us from the metro stations: Metro Centrum and Metro Rondo ONZ. Our offices are located near the Warszawa Centralna railway station.

Zaburzenia lękowe – jakie są ich rodzaje?

Lęk to naturalna reakcja organizmu. Pojawia się w sytuacji niepewności, zagrożenia i ma na celu wzbudzenie naszej czujności. Wszystko po to, aby móc odpowiednio zareagować na czyhające zagrożenie. Co jednak, gdy lęk jest irracjonalny, nieuzasadniony lub utrzymuje się cały czas?

Jest kilka rodzajów zaburzeń lękowych. Ich cechą wspólną, poza odczuwaniem niepokoju i lęku, są dolegliwości somatyczne. Chorzy często w sytuacjach kontaktu ze źródłem lęku, odczuwają ścisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca czy zawroty głowy. Może pojawić się pocenie, gula w gardle, drżenie rąk/głosu czy szum w uszach.

Wśród zaburzeń lękowych wyróżnia się:

 • lęk paniczny, tzw. napadowy – jest to zaburzenie charakteryzujące się nawracającymi napadami lęku. Przeżycie jest bardzo silne i nieprzyjemne. Dlatego doświadczenie pierwszego ataku paniki prowadzi do tzw. błędnego koła, w którym osoba zaczyna nabierać “lęku przed lękiem”. To dodatkowo napędza objawy i nasila niepokój. Napad paniki może pojawić się nawet w sytuacji, gdy nie ma realnego zagrożenia ani konkretnego bodźca;
 • lęk uogólniony – charakteryzuje się stałym, utrzymującym się uczuciem niepokoju i napięcia. Może nasilać się w określonych sytuacjach. Typowa dla lęku uogólnionego jest również tendencja do zamartwiania się, rozmyślania “Jak to będzie”, wyobrażania się sytuacji w negatywny sposób, często wyolbrzymiony i mocno zniekształcony. Stałe napięcie wpływa na pogorszenie funkcjonowania, utrzymujący się ucisk w klatce piersiowej i problemy ze snem;
 • fobię społeczną – jest to silny lęk przed sytuacjami społecznymi. Osoby dotknięte fobią boją się oceny ze strony innych, mają przekonanie, że wszystko co powiedzą, będzie żenujące i niewarte uwagi lub wręcz przeciwnie – obawiają się, że będą mieć pustkę w głowie i nie powiedzą ani słowa. W fobii społecznej pojawia się silna obawa przed kompromitacją w kontakcie z innymi ludźmi. To prowadzi do unikania sytuacji społecznych oraz wycofywania się z relacji. Zaburzenie ma poważne skutki dla życia prywatnego i zawodowego, powoduje wyhamowanie i wycofanie się z tych obszarów;
 • agorafobię – jest to rodzaj fobii związanej z lękiem przed przebywaniem w tłumie (np. w kolejce) lub w miejscach, z których nie ma ucieczki bądź jest ona mocno utrudniona. Agorafobii zwykle towarzyszą ataki paniki;
 • fobie specyficzne – to silny lęk, ukierunkowany na konkretny bodziec – miejsce, przedmiot, sytuację, osobę, zwierzę itd. Pojawia się tylko w momencie kontaktu z czynnikiem, odbieranym jako zagrażający. Może to być np. lęk przed burzą, dentystą, pająkami, lęk wysokości czy klaustrofobia.

Leczenie lęku uogólnionego – jak wygląda?

Ciągłe zamartwianie się i odczuwanie napięcia to stałe elementy, towarzyszące pacjentom, u których występuje lęk uogólniony. Leczenie opiera się przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej.

Pomaga ona nauczyć się realnie postrzegać sytuację i zweryfikować, czy rzeczywiście jest zagrażająca. Praca z terapeutą wspiera również w poszukiwaniu szkodliwych przekonań i przekształcaniu ich na wspierające.

Osoba chora uczy się, co robić, kiedy pojawia się silniejszy lęk. Leczenie bazuje także na nauce technik relaksacyjnych (aby obniżyć napięcie), takich jak medytacja czy ćwiczenie uważności. Przy wsparciu terapeuty osoba uczy się realnie oceniać sytuację i koncentrować się na tym co jest tu i teraz.

Niekiedy konieczna może być farmakoterapia, szczególnie, gdy objawy somatyczne ciągle się utrzymują.

Lęk – leczenie pozostałych zaburzeń lękowych

Pozostałe zaburzenia lękowe także, zwykle leczy się za pomocą terapii poznawczo–behawioralnej. Stałym elementem jest ekspozycja na bodziec zagrażający.

Osoba chora zostaje wystawiona na działanie czynnika, który wywołuje u niej strach. Wszystko to odbywa się w bezpiecznych i komfortowych warunkach, dzięki czemu chory może zmierzyć się ze swoim lękiem i przekonać się, że nic mu nie zagraża.

Podczas terapii dowiesz się jak oswoić lęk. Leczenie dopasowane jest indywidualnie pod Twoje predyspozycje, potrzeby i samopoczucie. Wspólnie z terapeutą ustalisz cele do osiągnięcia, dzięki czemu możesz sprawdzać swoje postępy w terapii.

Więcej na ten temat: Psycholog Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

2 April 2021

On Easter (April 4) and Lana Monday (April 5), our Clinic will be closed. We wish everyone a Happy Easter!

26 March 2021

In the current pandemic situation, we would like to inform you that the Clinic remains open and we invite you to consult us all the time, both in the office and in a remote form.

9 February 2021

We have introduced the possibility for the patient to sign up for an appointment at our Clinic (both for an appointment at the Clinic and for on-line, telephone or e-mail consultations) via the form on our website. Just click on the link: Schedule an appointment (also available in the menu at the top of the screen).

30 December 2020

On December 31 (New Year’s Eve), our Clinic will be open until 1:00 PM, and on January 1, it will be closed. We wish you all the best in the New Year!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy?

What is the Purpose of Psychotherapy? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
What is the First Session with a Psychotherapist like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like?

What is the First Session with a Psychotherapist Like? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depression

Depression

Depression 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

What is Psychotherapy?

What is Psychotherapy? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Psychotherapy for Panic Disorder

Psychotherapy for Panic Disorder 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Zaburzenia erekcji a psychoterapia

Psychotherapy for Erectile Dysfunction

Psychotherapy for Erectile Dysfunction 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak osiągnąć lub odzyskać szczęście?

How to Achieve or Regain Happiness?

How to Achieve or Regain Happiness? 1024 747 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak odnaleźć w sobie motywację?

How to Get Motivated

How to Get Motivated 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"