• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

  Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

  Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

  Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Wprowadzanie zmian w swoim życiu to ogromne wyzwanie. Wymaga pewnej świadomości siebie oraz strategii działań. Jeśli wiesz, co chcesz zmienić, masz już pewien krok za sobą.

  Co jednak, gdy chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu, ale nie do końca wiesz jakie? Próbujesz któryś raz coś zmienić i zawsze kończy się to fiaskiem? Co robisz nie tak? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak skutecznie wprowadzić zmiany w swoim życiu!

  Zmiana – jak ją znaleźć?

  Często jest tak, że masz dość swojego aktualnego życia, chcesz coś zmienić, czujesz, że potrzebujesz czegoś innego, jednak nie jesteś w stanie określić czego.

  To sytuacja, która powoduje ogromne napięcie i wiąże się z dodatkową frustracją, skierowaną na siebie. Aby zrozumieć jakiej zmiany potrzebujesz, musisz przede wszystkim zwiększyć swoją samoświadomość.

  Znajdź dla siebie dłuższą chwilę, weź kartkę i długopis i wypisz wszystko, co przeszkadza Ci w życiu – wszystko co jest dla Ciebie źródłem niezadowolenia, braku satysfakcji, przygnębienia itd.

  Stwórz wizję swojego nowego życia – opisz dokładnie jak pragniesz się zachowywać, co robić, jak chcesz aby wyglądał Twój plan dnia. Czy jesteś zadowolony z takiej wizji? Jeśli tak, to czas na działanie i stworzenie odpowiedniego planu, krok po kroku!

  Co blokuje Cię przed zmianą?

  Każda zmiana w życiu to poważne wyjście z własnej strefy komfortu. Wiąże się z wejściem w coś zupełnie nowego, ze zmianą swoich dotychczasowych nawyków i zachowania. Pojawia się stres, obawa i często – związany z tym opór.

  Uruchamiają się myśli wewnętrznego krytyka, mówiące:

  • “Nie dasz rady”,
  • “To nie dla Ciebie”,
  • “Już raz spróbowałeś i nic z tego nie wyszło”,
  • “Ośmieszysz się tylko”,
  • “Nic z tego nie wyjdzie”.

  Jeśli wewnętrzny krytyk przejmie nad Tobą kontrolę to koniec – najpewniej zostaniesz w miejscu, w którym obecnie jesteś. Pojawiający się opór, lęk czy obawy to zupełnie normalne zjawisko. W końcu wchodzisz w coś nowego i nieznanego.

  Twój wewnętrzny krytyk boi się i stara się skutecznie powstrzymać Cię przed zmianą i zostać w tym co znane i bezpieczne.

  Jak sobie poradzić z wewnętrznym krytykiem?

  Przede wszystkim musisz zacząć świadomie rozpoznawać swoje myśli. Kiedy pojawia się myśl niewspierająca, zastąp ją wspierającą, np. powiedz sobie na głos “To nieprawda. Do tej pory radziłem sobie ze wszystkim, nawet jeśli spotykały mnie jakieś trudności. Poradzę sobie i z tym”.

  Skup się na faktach, zauważ ile już osiągnąłeś i jak radziłeś sobie z nowymi wyzwaniami.

  Jak skutecznie wprowadzić zmiany w swoim życiu?

  Aby skutecznie wprowadzić zmiany, musisz mieć stworzą wizję życia, które chcesz od teraz mieć, a także wzory zachowania, które chcesz praktykować.

  Następnie przygotuj do tego konkretny plan działania – napisz krok po kroku co robisz, wyznacz swoje nawyki i znajdź najlepszy dla siebie system ich weryfikowania (może to być prowadzenie dziennika czy odhaczanie w aplikacji).

  W miarę możliwości pozbądź się rzeczy, które mogą stanąć Ci na przeszkodzie (np. jeśli Twoja zmiana to ograniczenie słodyczy, pozbądź się tych, które masz). Przygotuj również grunt pod nowe zachowania (np. jeśli chcesz zacząć jeść zdrowiej, to przygotuj wcześniej jadłospis i zrób zakupy).

  Zawsze pamiętaj o swojej wizji, przygotuj odpowiednio grunt pod zmiany i zaopiekuj się swoim wewnętrznym krytykiem tak, aby nie stał na drodze do zmian.

  Wprowadzanie zmian w życiu a konsultacja z psychologiem – czy warto?

  Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, jeśli masz kłopoty z określeniem tego, jakich zmian potrzebujesz i co chcesz wprowadzić w swoim życiu. Dzięki rozmowie z psychologiem zwiększysz swoją samoświadomość i uzmysłowisz sobie, czego w danym momencie najbardziej potrzebujesz.

  Odkryjesz nie tylko swoje potrzeby, ale nauczysz się również działać mimo oporu i rozpracujesz swoje niewspierające myśli.

  Zaczniesz świadomie je modulować, aby działały na Twoją korzyść i napędzały Cię do zmian, zamiast ściągać w dół. Rozmowa z psychologiem pomoże Ci również, jeśli masz nadmiar pomysłów i nie wiesz, którą ścieżkę wybrać.

  Call Now Button