Nawet w najlepszym związku mogą pojawić się problemy i trudności w komunikacji. Nieumiejętność wyrażania emocji, niezrozumienie wzajemnych potrzeb czy różnice w oczekiwaniach to tylko kilka przykładów przeszkód, jakie mogą stanąć między dwojgiem kochających się ludzi i doprowadzić do kryzysu między nimi. Jeśli jednak obu stronom nadal na sobie zależy, warto spróbować zawalczyć o związek. Rozwiązaniem może okazać się terapia dla par. Kiedy powinno się skorzystać z terapii par i czego się po niej spodziewać?
Terapia dla par – na czym polega?
Terapia par ma prosty cel – pomóc przepracować problemy w związku, znaleźć ich zadowalające obie strony rozwiązanie i dzięki temu uzdrowić związek między partnerami. Nigdy nie da się przewidzieć czy przyniesie oczekiwany skutek, jednak skorzystanie z niej to niekiedy jedyna szansa na poprawę relacji i wypracowanie porozumienia.
Zadaniem terapii dla par jest uświadomienie obu stronom powodów wystąpienia konfliktu i znalezienia przyczyny sytuacji, w jakiej się znaleźli. Partnerzy czasem obarczają się wzajemnie winą za problemy w związku i nawet jak chcą wszystko naprawić, to nie potrafią tego zrobić. Terapeuta pomaga im je rozłożyć na czynniki pierwsze, następnie przepracować i wzajemnie otworzyć się na siebie.
O tym, jak będzie przebiegać terapia i jakie metody zostaną wykorzystane, terapeuta decyduje dopiero po rozeznaniu się w sytuacji, z jaką zmaga się para. Samo pójście na terapię dla par to dopiero połowa sukcesu. Praca nad związkiem wymaga dużego zaangażowania obu stron. Terapeuta może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem, lecz to, czy uda się rozwiązać problemy zależy tylko i wyłącznie od partnerów.
Wskazania do skorzystania z terapii dla par
Warto rozważyć uczestnictwo w terapii par wtedy, gdy występują w związku takie problemy, jak:
- depresja lub uzależnienie jednego z partnerów,
- trudności w zniesieniu chronicznego konfliktu i brak umiejętności wypracowania porozumienia,
- problemy z codzienną komunikacją,
- podejrzliwość, brak zaufania, zazdrość,
- ograniczanie wolności poprzez ciągłą kontrolę,
- nadopiekuńczość,
- emocjonalna zależność od partnera,
- wzajemne obwinianie się o problemy,
- nieprzepracowany żal za bolesne sytuacje z przeszłości,
- zdrada.
Terapia dla par – korzyści
Uczestniczenie w terapii dla par przynosi następujące korzyści:
- zmienia pogląd na relację,
- pozwala lepiej poznać siebie, swoje potrzeby i oczekiwania względem partnera, jak również potrzeby i oczekiwania drugiej strony w stosunku do nas samych,
- poprawia komunikację, która jest podstawą udanej relacji,
- umożliwia znalezienie przyczyny wystąpienia problemów i pozwala rozwiązać konflikty,
- pogłębia więź między partnerami i pomaga odbudować więź utraconą,
- pomaga wypracować kompromis i znalezienie satysfakcjonującego oboje partnerów wyjścia z trudnej sytuacji,
- rozwiązuje problemy natury seksualnej,
- pomaga pokonać trudności związane ze staraniem się o dzieci,
- modyfikuje dysfunkcyjne zachowania,
- uczy lepszego wyrażania emocji.
Ile trwa terapia dla par?
Trudno jest z góry założyć, ile będzie trwać terapia par, ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Trzeba jednak nastawić się, że będzie to długotrwały proces, który zajmie od kilku miesięcy do roku lub nawet dłużej. Spotkania z terapeutą najczęściej odbywają się raz w tygodniu.
Przyspieszyć terapię może jedynie silna motywacja partnerów do pracy nad związkiem. Oboje muszą być otwarci i gotowi do wprowadzenia zmian.
Terapia dla par – kiedy nie jest dobrym pomysłem?
Korzystanie z terapii dla par nie zawsze ma sens, nawet jeśli obie strony są skłonne się jej podjąć, by zawalczyć o związek. Przeciwwskazaniem może być choćby występowanie choroby psychicznej u którejś ze stron, czy przemoc fizyczna jednego z partnerów względem drugiego. Wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się pomoc np. psychiatry.
Niekiedy jeden z partnerów pozostaje w innym związku i nie chce go zakończyć, wtedy szanse na uzyskanie efektów z terapii dla par są niewielkie. Dotyczy to także sytuacji, gdy jeden z partnerów podjął decyzję o rozwodzie. Jeśli strony nie są w stanie dojść do porozumienia i dogadać się w istotnych dla siebie kwestiach, wtedy pomóc im może choćby mediator.