Libido to pojęcie określające popęd seksualny, czyli naturalny bodziec motywacyjny, dzięki któremu człowiek czuje pragnienie zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. U niektórych dochodzi do spadku libido, co jest uważane za dysfunkcję seksualną. Zaburzenia libido mogą mieć różne nasilenie i zazwyczaj występują jako izolowany objaw. Jakie są najczęstsze przyczyny braku libido i jak z tym problemem walczyć? Odpowiadamy!
Libido – czym jest?
Popęd seksualny to naturalne odczucie każdego człowieka, a chęć jego zaspokojenia jest jedną z podstawowych potrzeb. Poziom libido jest zmienny i zależy od wielu różnych czynników, zarówno biologicznych, jak i psychicznych. Jest bezpośrednio związany z gospodarką hormonalną organizmu, zatem może się zmieniać w cyklu dobowym i miesięcznym. Na libido wpływ mają również inne czynniki, np. relacje partnerskie czy długość trwania związku.
Spadek libido jako dysfunkcja seksualna
Zmniejszenie lub brak libido postrzega się jako dysfunkcję seksualną. Termin ten określa zaburzenie przebiegu reakcji seksualnych zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu współżycia, a ściślej mówiąc, są to zaburzenia związane z fizjologią reakcji seksualnych.
Definicja dysfunkcji seksualnych nie jest jednak jednoznaczna. W 1998 roku Angst w badaniu przeprowadzonym na populacji szwajcarskiej obejmującym prawie 600 osób w wieku 20–35 lat wyodrębnił ze zbioru dysfunkcji seksualnych zaburzenia libido, ponieważ dostrzegł, że pod względem zależności zjawisko to wyraźnie wyróżnia się od reszty dysfunkcji seksualnych. W swojej pracy określił zaburzenia libido, dysfunkcje seksualne i problemy emocjonalne wspólnym pojęciem „problemy seksualne”. Podczas obserwacji zauważył bowiem, że zaburzenia libido dość często występują jako izolowany objaw/dolegliwość, a pozostałe dysfunkcje seksualne i problemy emocjonalne zwykle łączą się właśnie z zaburzeniami libido.
Z historycznego punktu widzenia największy wkład w rozumienie i pogłębienie wiedzy na temat zaburzeń seksualnych, w tym omawianych tutaj zaburzeń libido, wnieśli w swoich badaniach nad histerią Zygmunt Freud, a także Wilhelm Reich oraz Alfred Kinsey.
Zmniejszenie libido – jakie mogą być tego przyczyny?
Etiologia dysfunkcji seksualnych, w tym również spadku libido, w większości przypadków jest wieloczynnikowa i wiąże się z przyczynami biologicznymi, psychologicznymi oraz społeczno-kulturowymi. Do czynników biologicznych mogących zmniejszać libido i powodować problemy z tym związane zalicza się m.in.:
- choroby somatyczne,
- uzależnienia (od alkoholu, tytoniu, narkotyków),
- meno- i andropauza,
- zaburzenia psychiczne (np. depresja),
- przyczyny hormonalne (np. hiperprolaktynemia, niedobór testosteronu),
- przyjmowanie niektórych leków.
W praktyce lekarskiej często stosuje się podział na organiczne i psychogenne przyczyny spadku libido. Za dysfunkcje organiczne uważa się obecność zmian chorobowych stanowiących fizyczną barierę ograniczającą współżycie i zmniejszającą popęd seksualny, z kolei dysfunkcje psychogenne obejmują zaburzenia, które nie są związane z żadną chorobą somatyczną ani zaburzeniami organicznymi. Nie da się jednak z góry wykluczyć współwystępowanie obu typów dysfunkcji u pacjenta.
Naturalne sposoby na podniesienie libido
W pierwszej kolejności do walki z niskim libido wykorzystać można naturalne sposoby. Nawet jeśli nie pomogą i nie sprawią, że nabierzesz ochotę na seks, to z pewnością też nie zaszkodzą. Chodzi tutaj o zmianę stylu życia na zdrowszy i wyeliminowanie złych nawyków.
Polecane sposoby walki z niskim libido to m.in.:
- stosowanie zdrowej, odżywczej i odpowiednio zbilansowanej diety dostarczającej składniki wpływające na popęd,
- regularne uprawianie aktywności fizycznej,
- wysypianie się (zaleca się codzienny sen o długości minimum 6–8 godzin),
- sięgnięcie po naturalne afrodyzjaki,
zadbanie o relacje z partnerem i poprawa sytuacji w związku.
Nie mam ochoty na seks – co robić?
Jeśli domowe sposoby na podniesienie libido nie przyniosą poprawy, a Twój popęd seksualny nadal utrzymuje się na niskim poziomie lub w ogóle go nie odczuwasz, to nie lekceważ swojego stanu. Być może przyczyna Twoich problemów łóżkowych jest znacznie poważniejsza, niż Ci się wydaje. Dlatego nie czekaj, aż spadek libido pogorszy Twoje relacje z partnerem, tylko poszukaj pomocy i zacznij walczyć z zaburzeniem.
Odpowiednim miejscem, do którego powinieneś się zgłosić, jest poradnia psychologiczno-seksuologiczna, gdzie pracują specjaliści niosący profesjonalną pomoc psychologiczną i seksuologiczną. W przypadku trwałego obniżenia libido pomoże Ci seksuolog, który postara się znaleźć przyczyny długotrwałego obniżenia popędu seksualnego i ukierunkuje terapię w taki sposób, aby doprowadziła do ich wyeliminowania i podniesienia libido.
Brak libido i całkowita utrata ochoty na seks to problem, którego nie trzeba się wstydzić. W większości przypadków z pomocą seksuologa można go skutecznie rozwiązać, poprawiając tym sposobem swoje pożycie seksualne i sytuację w związku.
Bibliografia:
1. Wróbel M., Mosiołek A., Dysfunkcje seksualne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, Via Medica, tom 15, nr 1, 39–44.