Czym jest lęk? Jak odróżnić go od strachu?
Strach jest naturalną wrodzoną emocją pojawiającą się w sytuacji zagrożenia. Dawniej służył jako bodziec do podjęcia odpowiedniego działania: walki albo ucieczki. Pojawia się w konkretnych sytuacjach, które się dzieją w naszym życiu. Lęk natomiast ma swoje źródło w przeżyciach wewnętrznych. Jest to silniejsza emocja, pojawiająca się bez określonego zagrożenia z zewnątrz.
Formy lęku
Lęk odczuwany chronicznie może destabilizować codzienne życie. Przeszkadza w swobodnym zachowaniu, paraliżuje i uniemożliwia zdrowe funkcjonowanie. Lękowi towarzyszą liczne objawy somatyczne. Lęk może przybierać różne formy:
Lęk napadowy – pojawia się nagle bez określonej przyczyny, a towarzyszy mu poczucie przerażenia i obawy o swoje życie.
Lęk wolnopłynący – ma stałe natężenie. Bez wyraźnego początku. Często nazywane przez pacjentów niepokojem. W skrajnych przypadkach towarzyszy większość dnia.
Lęk fobiczny – obawa przed konkretną sytuacją. W efekcie osoba przeżywająca ten rodzaj lęku unika wszystkich potencjalnych sytuacji w których lęk może się pojawić.
Lęk społeczny – związany z sytuacjami społecznymi, często powiązany z lękiem napadowym.
Podczas odczuwanego lęku ciało człowieka przechodzi w stan gotowości do działania. Zwykle odczuwane są objawy somatyczne takie jak np.: drżenie rąk, pocenie się, bóle brzucha, ból serca, zawroty głowy, biegunka.
Jak psychoterapia pomaga pozbyć się lęku?
Wyjście z lęku możliwe jest dzięki psychoterapii. Psychoterapia umożliwia poradzenie sobie z lękiem, często bez konieczności stosowania leczenia farmakologicznego (w innych przypadkach z kolei najlepsze rezultaty daje właśnie połączenie psychoterapii z zażywaniem leków). Doświadczony psycholog psychoterapeuta pomoże pozbyć się niechcianych objawów i uporać się z negatywnymi odczuciami.
Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa