- zatrzymać postęp choroby i przejąć kontrolę nad nałogiem,
- wypracować sposoby radzenia sobie na wszystkich płaszczyznach życia,
- uporządkować swoje sprawy i rozwiązać problemy,
- poprawić jakość życia.
W Poradni Harmonia oferujemy profesjonalną pomoc w zakresie walki z uzależnieniem. Nasi specjaliści wykorzystują nowoczesne formy leczenia, które przy odpowiednim zaangażowaniu potrafią przynieść widoczne efekty. Roztaczamy opiekę nad każdym pacjentem i dbamy o to, by każdy nie tylko otrzymał fachową pomoc, ale też czuł się u nas bezpiecznie.
Znajdziesz nas w centrum Warszawy – u zbiegu Alei Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich. W pobliżu znajduje się dworzec kolejowy Warszawa Centralna oraz stacje metra Metro Rondo ONZ i Metro Centrum. To gwarantuje łatwy dojazd zarówno autem, jak i środkami komunikacji miejskiej.
Leczenie uzależnień – na czym polega?
Alkoholizm, narkomania, seksoholizm i każdy inny nałóg działa na uzależnionego destrukcyjnie – negatywnie odbija się na jego życiu, niszczy relacje z bliskimi. Trudno jest się z niego wyzwolić, ale najważniejsze, by mieć w sobie tyle siły i samozaparcia, by w ogóle podjąć tę walkę. Przede wszystkim ze względu na samego siebie, ale też partnera, dzieci czy pozostałych członków rodziny, którzy mogą być współuzależnieni. Jak rozpoznać współuzależnienie i kiedy zgłosić się po pomoc? Na czym polega leczenie uzależnień? Odpowiadamy!
Podstawowym celem terapii uzależnień jest wyzwolenie pacjenta od nałogu. Założenie jest takie, że po odbyciu leczenia pacjent nigdy więcej nie sięgnie po alkohol, nie zastosuje danej substancji psychoaktywnej lub przestanie praktykować określone zachowanie.
Psychoterapeuta podczas leczenia wykorzystuje różne formy psychoterapii, dostosowując je do aktualnych potrzeb pacjenta. Na początkowym etapie, szczególnie wtedy, gdy u pacjenta zdiagnozowane zostaną zaburzenia nastroju, zastosowanie znaleźć może też farmakoterapia.
Terapia uzależnień ma jeden cel – zredukować szkodliwe skutki nałogu pacjenta. Dzięki temu będzie mógł on odzyskać kontrolę nad swoim życiem i wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Od czego można się uzależnić?
Wbrew pozorom uzależnić się można od wielu rzeczy, przy czym na popadnięcie w nałóg narażeni są nie tylko dorośli, ale też dzieci. Dlatego warto mieć świadomość zagrożeń, jakie na nas czyhają.
Prawdopodobnie najgroźniejsze i zarazem mające najbardziej destrukcyjny wpływ na organizm są nałogi związane z przyjmowaniem substancji uzależniających. Uzależnienie mogą powodować takie substancje jak alkohol etylowy, opioidy, nikotyna, heroina, morfina, ale też leki nasenne, leki psychotropowe i niektóre steroidy.
Człowiek potrafi się też uzależnić od różnych czynności i zachowań. Szczególną uwagę należy w tym przypadku zwrócić na hazard, gry komputerowe, zakupy, telewizję, pornografię i seks. Zarówno uzależnienie od substancji, jak i od zachowań, wymaga leczenia.
Współuzależnienie – czym jest?
O współuzależnieniu mówi się wtedy, gdy ktoś bliski dla osoby uzależnionej tak długo funkcjonował w trudnej i niszczącej sytuacji związanej z patologicznymi zachowaniami nałogowca, że się do tego przyzwyczaił i zaczął podporządkowywać mu swoje życie. Osoba współuzależniona dostosowuje swoje zachowania, a nawet rytm dnia do osoby uzależnionej. Rezygnuje z własnych planów, marzeń czy samorealizacji i dostosowuje wszystko do kogoś. Dodatkowo usprawiedliwia patologiczne zachowania, czasem nawet nieświadomie pomagając dalej tkwić w nałogu. Współuzależnienie najczęściej dotyczy małżonka lub partnera.
Po czym rozpoznać współuzależnienie?
O ile na ogół nie jest trudno stwierdzić, że ktoś się od czegoś uzależnił, to zauważyć, że bliska dla tego kogoś osoba popadła we współuzależnienie, już tak. Typowe objawy świadczące o tym to m.in.:
- niska samoocena,
- koncentracja zachowań, uczuć, a nawet myśli na zachowaniach uzależnionego,
- ograniczenie i dręczenie przez złe nawyki uzależnionego,
- szukanie usprawiedliwień dla złych zachowań uzależnionego,
- ukrywanie problemu uzależnionego przed innymi,
- przejmowanie kontroli nad nałogiem,
- branie odpowiedzialności za złe zachowania uzależnionego,
- przejmowanie obowiązków uzależnionego.
Terapia uzależnień Warszawa – kiedy warto ją rozważyć?
Nie da się nikogo zmusić do odbycia terapii. Leczenie uzależnień jest w pełni dobrowolne, dlatego osoba uzależniona musi sama zdać sobie sprawę z powagi swojego problemu i poszukać pomocy. W takim przypadku warto mieć na uwadze dobro swoje, ale też bliskich, którym nałóg może nie w aż tak dużym stopniu, ale również rujnuje życie.
Terapia uzależnień wskazana jest przede wszystkim wtedy, gdy ktoś nie radzi sobie z nałogiem – nie potrafi odmówić sobie picia alkoholu czy nie jest w stanie zrezygnować z wizyty w kasynie. Gdy takie postępowanie odbija się na kontaktach z bliskimi i negatywnie wpływa na jakość pracy lub doprowadziło do jej utraty.
Leczenie uzależnień Warszawa
Każdego, kto chce uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie leczenia uzależnień i współuzależnieni, zachęcamy do umówienia konsultacji w Poradni Harmonia w Warszawie. Odbycie wizyty to pierwszy krok, by poradzić sobie z nałogiem, wyzbyć się destrukcyjnych zachowań i odzyskać kontrolę nad własnym losem. Nigdy nie jest za późno na to, by podjąć walkę z nałogiem, a psycholog z Warszawy może w tym pomóc. Choć nie będzie łatwo, to mimo wszystko warto.
30 marzec 2024
W Wielkanoc (31 marca) i Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
30 grudzień 2023
W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku i zapraszamy ponownie od 2 stycznia!
22 grudzień 2023
W Wigilię Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie i drugi dzień Świąt (czyli łącznie od 24 do 26 grudnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
14 marzec 2023
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? Z jakimi problemami mierzą się osoby starsze? Jakie korzyści może przynieść im psychoterapia?
telefonicznego
500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu