• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    W czym może pomóc psychoterapia?

    W czym może pomóc psychoterapia?

    W czym może pomóc psychoterapia?

    W czym może pomóc psychoterapia? 1024 657 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Psychoterapia, czyli leczenie rozmową, może pomóc w bardzo wielu problemach; bardzo często zgłaszają się na nią pacjenci, którzy od dłuższego czasu na własną rękę zmagają się z trudami życia codziennego. Psychoterapia to coś więcej niż zwykła rozmowa z terapeutą – to sposób na to, by pokonać swoje lęki, wątpliwości, blokady i na trwałe zmienić nastawienie do życia. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym dokładnie jest psychoterapia oraz w czym może Ci pomóc.

    Czym jest psychoterapia?

    Psychoterapia to nic innego jak złożony proces terapeutyczny, którego celem jest poprawa jakości życia psychicznego pacjenta. Na psychoterapię może zgłosić się każda osoba zmagająca się z problemami na tle psychologicznym. Przebieg terapii jest zawsze dopasowany do potrzeb pacjenta, dzięki czemu spotkania z psychologiem mają charakter indywidualny. Oprócz sesji sam na sam z psychologiem, leczenie może obejmować również zajęcia grupowe. Czas ich trwania oraz częstotliwość spotkań zależą od pacjenta, jego problemów oraz postępów w terapii.

    Psychoterapia – dla kogo?

    Psychoterapia opiera się na rozmowie z wykwalifikowanym terapeutą – mogą z niej skorzystać osoby, które cierpią z powodu różnorodnych problemów natury psychologicznej, np. zmagają się z negatywnymi emocjami, doświadczają trudności w relacjach z innymi, cierpią na zaburzenia odżywiania, mają stany lękowe lub brakuje im samoakceptacji i poczucia wartości. Spektrum problemów i zaburzeń, jakie kwalifikują się do psychoterapii, jest bardzo szerokie, dlatego trudno wyraźnie wskazać na ogół terapii. Przebieg spotkań może być różny w zależności od potrzeb, nastawienia, otwartości i chęci do współpracy.

    Cele psychoterapii

    Jak już wspomnieliśmy, na psychoterapię zgłaszają się osoby z bardzo różnymi problemami. Naczelnymi celami terapii są poprawa samopoczucia pacjenta oraz umożliwienie mu powrotu do normalności. Aby było to możliwe, już na początku terapii, zaraz po wstępnym rozpoznaniu problemu, pacjent wraz z terapeutą ustalają najważniejsze zasady i cele leczenia psychologicznego. Psychoterapia ma charakter ciągły, dlatego pacjent powinien być świadomy tego, że dla jak najlepszych efektów nie może omijać kolejnych sesji. Powinien on również stosować się do zaleceń psychologa, wykonywać zalecone przez niego zadania, a także zawsze współpracować z terapeutą.

    Kiedy sprawdzi się psychoterapia?

    Psychoterapia to forma wsparcia dla osób, które mają problemy z funkcjonowaniem w życiu i stawianiem czoła różnym przeciwnościom losu. Dowiedz się, w jakich przypadkach konkretnie możesz liczyć na pomoc psychologa-terapeuty.

    Zaburzenia psychiczne

    Pacjenci, którzy decydują się na psychoterapię, to bardzo często osoby zmagające się z zaburzeniami natury psychicznej. Depresja, zaburzenia lękowe, samookaleczanie, myśli samobójcze, problemy z odżywianiem, zaburzenia osobowości, brak samoakceptacji – to tylko kilka przykładów często występujących zaburzeń, wymagających natychmiastowej pomocy specjalisty. Celem psychoterapii jest nie tylko łagodzenie dokuczliwych objawów zaburzeń, ale także całkowite uporanie się z nimi. Podczas sesji terapeutycznych pacjent dowiaduje się m.in. jak rozpoznać nawrót choroby i co robić, by do niego nie dopuścić.

    Brak satysfakcji życiowej

    Do psychoterapeuty zwykle zgłaszają się również osoby, które utraciły radość życia. Pacjenci, którzy nie mogą normalnie funkcjonować, nie odczuwają energii życiowej, są apatyczni i leniwi, dzięki rozmowie z terapeutą mogą na nowo odzyskać chęć do życia. Poprzez regularne uczestnictwo w psychoterapii, możliwa jest całkowita zmiana obrazu zarówno otaczającego ich świata, jak i postrzegania siebie, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie im odnaleźć się wśród innych.

    Brak motywacji

    Brak chęci do działania to jeden z problemów, który dotyka osoby w każdym wieku – gdy naszym życiem zawładnie prokrastynacja, bardzo trudno jest znaleźć motywację do działania. Psychoterapia może być zatem metodą walki z brakiem chęci do akcji – rozmowa z psychologiem może działać motywująco i zachęcać pacjenta do przejęcia inicjatywy i odzyskania kontroli nad życiem.

    Wypalenie zawodowe

    Wypalenie zawodowe dotyczy przede wszystkim osób, które bardzo często stresują się w pracy. Jeżeli stres jest bardzo silny i pojawia się regularnie, może skutkować uczuciem wyczerpania i braku satysfakcji z pracy. Długotrwałe wypalenie zawodowe może z kolei prowadzić do szeregu dużo poważniejszych problemów natury psychologicznej, dlatego tak ważne jest, by rozpocząć z nim walkę możliwie jak najwcześniej. Tutaj również pomocna będzie psychoterapia.

    Masz problem, z którym sobie nie radzisz i chcesz o nim porozmawiać? Postaw na wizytę u sprawdzonego psychologa, który pomoże Ci wrócić do normalności. Dzięki psychoterapii otrzymasz szansę rozmowy z kimś, kto naprawdę chce Ci pomóc.

    Call Now Button