- zaobserwować i zrozumieć swój nastrój oraz pojawiające się emocje;
- uporać się z lękami i zaburzeniami snu;
- poprawić swoje poczucie własnej wartości, nauczyć się szacunku i miłości do siebie;
- zmienić negatywny sposób myślenia na bardziej wspierający;
- odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem;
- zrozumieć swoje relacje interpersonalne i sposób funkcjonowania w nich;
- odzyskać radość i satysfakcję, dzięki docenieniu siebie.
Poradnia Harmonia oferuje wsparcie dla osób zmagających się depresją. Nasi terapeuci dopasowują indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Terapeuta koncentruje się na Tobie, Twoich potrzebach i pomaga zrozumieć Ci przebieg całej choroby. Wspólnie możecie wypracować wspierający sposób myślenia, który pomoże Ci odzyskać zadowolenie, pewność siebie i odzyskać radość z życia.
Znajdujemy się w samym sercu Warszawy – u zbiegi Alei Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Alei Jerozolimskich. Nasze gabinety zlokalizowane są blisko dworca kolejowego Warszawa Centralna, oraz stacji metra: Metro Centrum i Metro Rondo ONZ. Przyjeżdżając autem, możesz zaparkować wzdłuż Alei Jerozolimskich i Nowogrodzkiej.
Depresja a epizod depresyjny – jak odróżnić?
Depresja jest najpoważniejszym zaburzeniem nastroju. Nieustanny smutek, brak chęci, poczucie bezradności, utrata nadziei i wycofanie się ze wszystkich sfer życia to typowe jej cechy. Warto jednak odróżnić ją od zwykłego spadku nastroju oraz tzw. epizodów depresyjnych. W leczeniu schorzenia, poza farmakoterapią, kluczową rolę ma psychoterapia.
Epizod depresyjny trwa dłużej niż 2 tygodnie, jednak krócej niż kilka miesięcy. O depresji z kolei mówi się wówczas, gdy stan ten utrzymuje się ciągle. W obu przypadkach objawy są takie same, czyli osoba:
- odczuwa smutek, brak chęci, apatię;
- traci zainteresowanie dotychczasowymi sprawami;
- przestają ją cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały radość;
- zaniedbuje swoje codzienne życie, np. obowiązki zawodowe, higienę, kontakty społeczne;
- wycofuje się;
- ma silne poczucie winy i bezradności;
- ma pogorszone funkcje poznawcze, takie jak koncentracja czy pamięć;
- ma spowolnione ruchy.
Depresji towarzyszą często zaburzenia snu i zaburzenia lękowe. Typowe są wahania nastroju, rozdrażnienie, spadek poczucia własnej wartości oraz utrata zdolności do odczuwania pozytywnych emocji. Niekiedy dołączają do nich myśli samobójcze.
Jak leczyć depresję?
Leczenie depresji zawsze przebiega dwutorowo. Pierwszym kluczowym składnikiem jest psychoterapia, drugim zaś – przyjmowanie odpowiednich lekarstw, łagodzących objawy i poprawiających nastrój.
Leczenie depresji przy wsparciu psychoterapeuty polega przede wszystkim na zbudowaniu relacji. Osoba musi czuć się bezpiecznie i komfortowo, mieć przestrzeń do wyrażania siebie, swoich myśli uczuć. Bez poczucia winy, wstydu czy obawy przed oceną.
Często pacjenci dzielą się traumatycznymi przeżyciami i przykrymi doświadczeniami, dlatego tak istotna jest rola terapeuty. Pomaga on przejść przez te wydarzenia, nauczyć się wybaczenia i akceptacji.
Przepracowanie tego etapu jest najważniejszą i najtrudniejszą częścią całej terapii. Kiedy pacjent zaczyna zdrowieć, wówczas uczy się nowych wzorców zachowań. Szczególny nacisk kładzie się na pozbycie się myśli niewspierających i traktowanie siebie z miłością. W czasie terapii pacjent przechodzi również przez etap psychoedukacji, aby lepiej zrozumieć swoją chorobę. Są to elementy terapii poznawczo-behawioralnej.
Wybór odpowiedniej formy terapii zależy od wielu czynników indywidualnych oraz od podłoża depresji. Najczęściej łączy się elementy terapii psychodynamicznej z poznawczo-behawioralną.
Depresja leczenie Warszawa
Jeśli występuje u Ciebie lub u kogoś Ci bliskiego depresja, leczenie powinno się rozpocząć natychmiast. Jest zaburzeniem, które niemal wyklucza z życia. Chory wycofuje się i zamyka w sobie. Rezygnuje ze swoich zadań zawodowych, relacji, własnych celów. Pogrąża się w smutku i poczuciu beznadziei. Takie przytłoczenie i poczucie winy często kończy się próbą samobójczą. Dlatego należy działać od razu!
Pamiętaj jednak, że skuteczne leczenie wymaga chęci i zaangażowania osoby chorej.
W naszych gabinetach dbamy o to, aby stworzyć komfortowe warunki dla każdego, kogo dotyka depresja. Leczenie i wybór odpowiedniej terapii dopasowujemy indywidualnie do każdego, a cały proces wsparcia omawiamy na początkowych konsultacjach. Twoje dobro i zdrowie stawiamy na pierwszym miejscu!
Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa
30 marca 2024
W Wielkanoc (31 marca) i Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
30 grudnia 2023
W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku i zapraszamy ponownie od 2 stycznia!
22 grudnia 2023
W Wigilię Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie i drugi dzień Świąt (czyli łącznie od 24 do 26 grudnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
14 marca 2023
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? Z jakimi problemami mierzą się osoby starsze? Jakie korzyści może przynieść im psychoterapia?
telefonicznego
500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu