• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

Leczenie Nerwicy Warszawa

Psychoterapia pomaga między innymi:
  • oswoić lęk;
  • radzić sobie przy atakach paniki;
  • zmniejszyć napięcie i odczuwanie lęku uogólnionego;
  • znaleźć swoje szkodliwe przekonanie i przekształcić je;
  • nauczyć się realnie postrzegać sytuację.

Poradnia Harmonia oferuje wsparcie w leczeniu zaburzeń nerwicowych. Dzięki sesjom z doświadczonymi terapeutami, nauczysz się radzić sobie z lękiem i nie pozwolisz już, aby hamował Cię w życiu. Terapeuta stworzy warunki, w których możesz się czuć bezpiecznie i komfortowo.

Mieścimy się w samym centrum Warszawy – u zbiegu ulicy Chałubińskiego, Alei Jana Pawła II oraz Alei Jerozolimskich. Auto możesz zaparkować wzdłuż Alei Jerozolimskich i ulicy Nowogrodzkiej, lub na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Znajdujemy się blisko dworca kolejowego Warszawa Centralna oraz stacji metra: Metro Centrum i Metrum Rondo ONZ. Bez trudu do nas trafisz!

Warszawa - Psycholog podczas terapii

Jakie są rodzaje zaburzeń nerwicowych? Jak wygląda ich leczenie?

Nerwica to zaburzenie psychiczne, które dotyczą zarówno strefy emocjonalnej, jak i fizycznej. Według statystyk zmaga się z nim blisko 8 milionów Polaków. Zaburzenia nerwicowe mają różną postać, jednak większość z nich łączy jeden wspólny mianownik – dolegliwości psychosomatyczne. Objawy nerwicy mogą różnić się w zależności od osobowości, indywidualnych cech czy sposobach reagowania na różne stresowe sytuacje. Zaburzenia nerwicowe wynikają głównie ze zniekształconego postrzegania siebie, otoczenia oraz niekorzystnych przekonań, budzących obawy. Ich leczenie prowadzi się przede wszystkim w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną

Zaburzenia lękowe mają kilka postaci, a najczęstsze z nich to:

  • fobia (specyficzna, społeczna lub agorafobia),
  • lęk uogólniony,
  • lęk z napadami paniki, tzw. nerwica lękowa.

Do pierwszych symptomów nerwicy można zaliczyć objawy somatyczne. Najczęściej są to: bóle oraz zawroty głowy, bóle żołądka, wymioty, bóle kręgosłupa, uczucie kołatania serca, problemy z oddychaniem, sztywność mięśni, nieprawidłowe funkcjonowanie zmysłów. Konsekwencją może być pojawienie się nadciśnienia, problemy z koncentracją i pamięcią. Może pojawiać się również gula w gardle, zawroty głowy, drżący głos czy rumienie się (tzw. rumieniec na twarzy).

Zaburzeniom tym towarzyszy szereg objawów psychicznych, między innymi silny lęk, niepokój, zmienność nastroju, bezsenność, czy czarne myśli. W zależności od rodzaju zaburzenia, emocje te mogą pojawiać się epizodycznie i nagle lub utrzymywać cały czas. Z kolei zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wiążą się z nawracającymi, natrętnymi myślami i/lub przymusem wykonywania jakichś czynności, np. kilkukrotnym sprawdzeniem, czy drzwi na pewno są zamknięte. Co istotne, są to myśli i zachowania, które przeszkadzają osobie chorej, nie potrafi jednak nad nimi zapanować, bo w rzeczywistości są niechciane i wykonywane pod przymusem. Pacjent czuje jednocześnie ulgę i poczucie winy.

Pozostałe zaburzenia nerwicowe to:

  • neurastenia – objawia się zwiększoną pobudliwością układu nerwowego i szybkim wyczerpaniem. Pacjentowi towarzyszy niepokój, nie może się skupić, jest drażliwy, często ma problemy z sercem i zmaga się z bólami głowy, problemami jelitowymi. Neurastenia to najcięższa postać nerwicy,
  • Depersonalizacja – zaburzenie postrzegania siebie i swoich emocji. Osoba, która się z nim zmaga ma wrażenie, że żyje obok siebie.

Osoby chorujące na nerwicę często zdają sobie sprawę z obecności problemu. Wyjątkiem mogą być np. osoby z fobią społeczną. Swoje objawy i zachowania często traktują jako coś, co wynika z ich natury. Leczenie nerwicy zawsze wymaga pełnej zgody, zaangażowania i chęci osoby chorej.

Konsultacja psychologiczna Warszawa
Dobry psycholog z Warszawy

Jak leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy polega przede wszystkim na udziale w psychoterapii. Stosowanie leków zalecane jest najczęściej do łagodzenia objawów takich jak ciągłe napięcie czy napady paniki. Nie wpływają one jednak na zmianę myślenia i postrzegania pacjenta, dlatego nie mogą być główną metodą leczenia. Trzeba poznać przede wszystkim przyczyny pojawienia się nerwicy. Najczęściej są to nierozwiązane konflikty wewnętrzne, czyli prywatne silne potrzeby, życzenia czy lęki. Mogą dotyczyć różnych sfer życia – pragnień seksualnych, potrzeby rywalizacji i władzy, szacunku do siebie.

Leczenie opiera się przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej. Jej skuteczność w leczeniu tych zaburzeń została potwierdzona naukowo. Zadaniem procesu terapeutycznego jest odkrycie szkodliwych przekonań (często nieuświadomionych) i przekształcenie ich na wspierające. Psychoterapia w nerwicy lękowej  to długi i trudny proces. Podczas pracy ze specjalistą zwykle pacjent uczy się, jak zmienić postrzeganie samego siebie, asertywności, radzenia sobie w sytuacjach stresujących.

Przy nerwicy lękowej stosuje się także różne metody mające na celu oswojenie z przyczyną lęku. Najpopularniejszym jest tzw. ekspozycja, czyli kontakt z czynnikiem powodującym lęk. W bezpiecznych warunkach, chory stopniowo oswaja się z tym bodźcem i nabiera przekonania, że nic mu z jego strony nie zagraża. Lęki bardzo często są wyolbrzymione i zniekształcone. Leczenie za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej pozwala również realnie spojrzeć na swoje myśli, zachowania i doświadczane sytuacje. Chory mierzy się z faktami, dzięki czemu radzi sobie w sytuacjach lęku i niepokoju. Leczenie nerwicy – psychoterapia może wykorzystywać również podejście psychodynamiczne.

Na czym polega psychoterapia w nerwicy?

Nerwica może mieć różne genezy. Na jej rozwój wpływają między innymi czynniki biologiczne, takie jak stan fizyczny, stan układu nerwowego, wrodzone cechy temperamentalne, zaburzenia neurotransmiterów. Nie bez znaczenia są również wpływy społeczne, rodzina czy praca. Wpływ mają również przeżycia traumatyczne, urazy psychiczne i przewlekły stres. Sytuację może zaognić również czynnik sytuacyjny, na przykład nadmiar obowiązków, które pojawiają się szybko i w krótkim okresie czasu. Dobranie odpowiedniej metody terapii. Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną lub psychodynamiczną. W pierwszym przypadku terapia jest krótkoterminowa, opiera się na współpracy pacjenta z terapeutą i polega na znalezieniu źródła, które wywołuje reakcję pacjenta, określić sposób myślenia, uczucia, stan fizyczny i inne zachowania. Celem jest odnalezienie powiązania między działaniem pacjenta a jego myślami i emocjami. Psychoterapia behawioralna przynosi lepsze efekty i rzadziej zdarzają się nawroty po jej przejściu. Podejście psychodynamiczne opiera się na analizie funkcjonowania psychicznego. W trakcie terapii poznaje się także te nieświadome procesy, zagląda w przeszłość. Metody wybiera psycholog – nerwica lękowa i zaburzenia osobowości są również leczone podejściem psychodynamicznym.

Konsultacja psychologiczna Warszawa
Dobry psycholog z Warszawy

Nerwica – leczenie. Jak możemy Ci pomóc?

W naszej Poradni pracują doświadczeni terapeuci. Na pierwszej wizycie ustalicie wspólnie cele do osiągnięcia, dzięki czemu na bieżąco możesz weryfikować postępy terapii. Psychoterapeuta dopasuje plan leczenia indywidualnie do Ciebie, tak aby skutecznie zwalczyć trapiące Cię problemy. Leczenie nerwicy w Warszawie odbywa się stacjonarnie w gabinecie lub w formie indywidualnej terapii online. Nasi specjaliści oferują pełne wsparcie. Sesje odbywają się w przyjaznej atmosferze z zachowaniem prywatności każdego pacjenta. Psycholog od nerwicy pomaga w zrozumieniu własnych objawów i zachowań. Pomaga w interpretacji, a także uczy jak przerywać mechanizm błędnego koła. Wybór metody, określenie częstotliwości spotkań zależy od każdego pacjenta i jest kwestią indywidualną. Otaczamy wsparciem każdego, kto potrzebuje pomocy, niezależnie od stopnia zaawansowania schorzenia.

Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

30 grudnia 2024

We wtorek 31 grudnia (Sylwester) Poradnia będzie czynna tylko do godziny 13:00, a w środę 1 stycznia nie będziemy pracować. Życzymy wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

23 grudnia 2024

W Wigilię (24 grudnia) pracujemy do godziny 13:00. W pierwszy i drugi dzień Świąt (24-25 grudnia) Poradnia będzie nieczynna. Wesołych Świąt!

30 marca 2024

W Wielkanoc (31 marca) i Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

30 grudnia 2023

W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku i zapraszamy ponownie od 2 stycznia!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia? 1024 657 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depresja

Depresja

Depresja 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Lęk paniczny a psychoterapia

Lęk paniczny a psychoterapia 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Call Now Button