• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

Leczenie Nerwicy Warszawa

Psychoterapia pomaga między innymi:
 • oswoić lęk;
 • radzić sobie przy atakach paniki;
 • zmniejszyć napięcie i odczuwanie lęku uogólnionego;
 • znaleźć swoje szkodliwe przekonanie i przekształcić je;
 • nauczyć się realnie postrzegać sytuację.

Poradnia Harmonia oferuje wsparcie w leczeniu zaburzeń nerwicowych. Dzięki sesjom z doświadczonymi terapeutami, nauczysz się radzić sobie z lękiem i nie pozwolisz już, aby hamował Cię w życiu. Terapeuta stworzy warunki, w których możesz się czuć bezpiecznie i komfortowo.

Mieścimy się w samym centrum Warszawy – u zbiegu ulicy Chałubińskiego, Alei Jana Pawła II oraz Alei Jerozolimskich. Auto możesz zaparkować wzdłuż Alei Jerozolimskich i ulicy Nowogrodzkiej, lub na parkingu Pasaż Braci Łopieńskich. Znajdujemy się blisko dworca kolejowego Warszawa Centralna oraz stacji metra: Metro Centrum i Metrum Rondo ONZ. Bez trudu do nas trafisz!

Jakie są rodzaje zaburzeń nerwicowych? Jak wygląda ich leczenie?

Zaburzenia nerwicowe mają różną postać, jednak większość z nich łączy jeden wspólny mianownik – dolegliwości psychosomatyczne. Zaburzenia nerwicowe wynikają głównie ze zniekształconego postrzegania siebie, otoczenia oraz niekorzystnych przekonań, budzących obawy. Dlatego ich leczenie prowadzi się przede wszystkim w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną.

Wśród nerwic, najbardziej znane są zaburzenia lękowe oraz obsesyjno-kompulsywne (tzw. nerwica natręctw).

Zaburzenia lękowe mają kilka postaci, a najczęstsze z nich to:

 • fobia (specyficzna, społeczna lub agorafobia),
 • lęk uogólniony,
 • lęk z napadami paniki, tzw. nerwica lękowa.

Zaburzeniom tym towarzyszy silny lęk, niepokój i obawa. W zależności od rodzaju zaburzenia, emocje te mogą pojawiać się epizodycznie i nagle lub utrzymywać cały czas.

Zawsze towarzyszą im objawy somatyczne takie jak przyspieszone bicie serca, uczucie duszności, ucisk w klatce czy pocenie się. Może pojawiać się również gula w gardle, zawroty głowy, drżący głos czy rumienie się (tzw. rumieniec na twarzy).

Z kolei zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wiążą się z nawracającymi, natrętnymi myślami i/lub przymusem wykonywania jakichś czynności, np. kilkukrotnym sprawdzeniem, czy drzwi na pewno są zamknięte. Co istotne, są to myśli i zachowania, które przeszkadzają osobie chorej, nie potrafi jednak nad nimi zapanować.

Działania kompulsyjne są w rzeczywistości niechciane i wykonywane pod przymusem (“To jest silniejsze ode mnie”). Pacjent czuje jednocześnie ulgę i poczucie winy.

Pozostałe zaburzenia nerwicowe to:

 • neurastenia,
 • depersonalizacja.

Osoby chorujące na nerwicę często zdają sobie sprawę z obecności problemu. Wyjątkiem mogą być np. osoby z fobią społeczną. Swoje objawy i zachowania często traktują jako coś, co wynika z ich natury. Leczenie nerwicy zawsze wymaga pełnej zgody, zaangażowania i chęci osoby chorej.

Jak leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy polega przede wszystkim na udziale w psychoterapii. Stosowanie leków zalecane jest najczęściej do łagodzenia objawów takich jak ciągłe napięcie czy napady paniki. Nie wpływają one jednak na zmianę myślenia i postrzegania pacjenta, dlatego nie mogą być główną metodą leczenia u osób, których główny problem to nerwica. Leczenie opiera się przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej.

Jej skuteczność w leczeniu tych zaburzeń została potwierdzona naukowo. Zadaniem procesu terapeutycznego jest odkrycie szkodliwych przekonań (często nieuświadomionych) i przekształcenie ich na wspierające.

Przy nerwicy lękowej stosuje się także różne metody mające na celu oswojenie z przyczyną lęku. Najpopularniejszym jest tzw. ekspozycja, czyli kontakt z czynnikiem powodującym lęk. W bezpiecznych warunkach, chory stopniowo oswaja się z tym bodźcem i nabiera przekonania, że nic mu z jego strony nie zagraża.

Lęki bardzo często są wyolbrzymione i zniekształcone, u pacjentów, których dotyka nerwica lękowa. Leczenie za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej pozwala również realnie spojrzeć na swoje myśli, zachowania i doświadczane sytuacje. Chory mierzy się z faktami, dzięki czemu radzi sobie w sytuacjach lęku i niepokoju.

Nerwica – leczenie. Jak możemy Ci pomóc?

W naszej Poradni pracują doświadczeni terapeuci. Na pierwszej wizycie ustalicie wspólnie cele do osiągnięcia, dzięki czemu na bieżąco możesz weryfikować postępy terapii. Psychoterapeuta dopasuje plan leczenia indywidualnie do Ciebie, tak aby skutecznie zwalczyć trapiące Cię problemy.

Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa

Aktualności
Najnowsze informacje

14 marca 2023

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? Z jakimi problemami mierzą się osoby starsze? Jakie korzyści może przynieść im psychoterapia?

30 grudnia 2022

W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Zapraszamy ponownie od 2 stycznia i życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

23 grudnia 2022

W Wigilię Bożego Narodzenia, pierwszy i drugi dzień Świąt Poradnia będzie nieczynna. Zapraszamy od wtorku 27 grudnia oraz życzymy wszystkim Wesołuch Świąt!

15 kwietnia 2022

W Wielkanoc (17 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia) nasza Poradnia będzie zamknięta. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia? 1024 657 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depresja

Depresja

Depresja 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Lęk paniczny a psychoterapia

Lęk paniczny a psychoterapia 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Call Now Button