• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna Warszawa

Psychoterapia poznawczo-behawioralna pomaga m.in. walczyć z:
  • Depresją
  • Fobiami, atakami paniki, nerwicy lękowej
  • Nadmiernym stresem
  • Zaburzeniami kompulsyjno-obsesyjnymi
  • Zaburzeniami odżywiania

Prowadzimy psychoterapię poznawczo-behawioralną w Warszawie. Stosujemy metody wypracowane przez lata praktyki. Gwarantujemy komfortową, serdeczną atmosferę oraz całkowitą dyskrecję.

Zapraszamy do naszych gabinetów w centrum Warszawy. Nasz adres to Aleje Jerozolimskie 91, niedaleko Ronda Czterdziestolatka, a więc u zbiegu Alei Jerozolimskich, Alei Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego. Ze względu na miejsca postojowe wzdłuż Alei Jerozolimskich, a także wzdłuż Nowogrodzkiej (na tyłach budynku Poradni), dojazd samochodem do nas jest wyjątkowo łatwy i komfortowy. W pobliżu zlokalizowany jest dworzec Warszawa Centralna, dworzec Warszawa Śródmieście oraz dwie stacje metra: Metro Centrum i Metro Rondo ONZ. Dzięki temu można do nas dotrzeć komunikacją publiczną szybko i wygodnie z różnych miejsc w stolicy.

Warszawa terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna - co to za nurt?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – zwana też terapią kognitywno-behawioralną (CBT – cognitive-behavioral therapy) – należy do jednych z najbardziej sprawdzonych terapii krótkoterminowych. Jej początki sięgają lat 60. XX wieku i chociaż powstała z myślą o leczeniu depresji, szybko okazała się skuteczna w pracy nad innymi zaburzeniami, np. lękowymi, odżywiania, osobowości, psychotycznymi, a także w leczeniu uzależnień. Sprawdza się również przy stosowaniu środków farmakologicznych.

Cała metoda opiera się właściwie na prostym założeniu – zmieniając dezadaptacyjny sposób myślenia (czyli błędny, ponieważ przysparzający pacjentowi cierpienia), można doprowadzić do zmiany nie tylko nastroju, ale i całego schematu postępowania. Psychoterapia CBT uznaje, że rodzaje reakcji są nabyte, wyuczone w toku rozwoju, a więc możliwe do naprawienia lub nawet oduczenia. W czasie terapii zastępujemy zatem dotychczasowe sposoby działania w życiu, te, które zawodziły, na bardziej nam „sprzyjające”. Celem jest odzyskanie takiego spojrzenia na siebie i świat, które pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu, nie zaś paraliżuje i zniechęca.

Terapia behawioralna - na czym polega?

Poznawczo-behawioralna psychoterapia opiera się na założeniu, że myśli, emocje i zachowania wzajemnie na siebie wpływają. Celem jest identyfikowanie i zmienianie negatywnych wzorców myślenia (tzw. zniekształceń poznawczych) oraz nieadaptacyjnych zachowań, które prowadzą do problemów emocjonalnych lub psychicznych. Terapia jest skoncentrowana na praktycznym rozwiązywaniu problemów „tu i teraz” oraz wypracowaniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Pacjent uczy się identyfikowania negatywnych myśli, a następnie dokonuje ich analizy. Terapeuta pomaga pacjentowi zweryfikować, czy te przekonania mogą się spełnić, a następnie pokazuje, jak zastąpić je bardziej konstruktywnymi i wspierającymi. Następnie pacjent uczy się identyfikacji nieadaptacyjnych wzorców zachowań i zamienia je na inne działania, które są bardziej motywacyjne. Psychoterapia CBT pozwala monitorować postępy.

Terapia Warszawa - podejście poznawczo behawioralne

Terapeuta poznawczo-behawioralny

W Poradni „Harmonia” terapeuci wykorzystują różne sprawdzone techniki CBT, m.in.:

  • zapis myśli: zgodnie ze wskazówkami psychologa spisujemy swoje refleksje; technika rozwija umiejętność uważnego i świadomego analizowania własnych myśli, aby z czasem samodzielnie wychwytywać zniekształcenia i błędy;
  • dialog sokratejski: terapeuta zadaje precyzyjne pytania, które mają ułatwić nam samodzielne rozpoznanie zafałszowań obecnych w naszym myśleniu;
  • zadania domowe: pozwalają nam i terapeucie w sposób doświadczalny zweryfikować nasze głębokie przekonania. Przy okazji służą rozwijaniu i utrwalaniu nowo nabytych na terapii umiejętności. Jeśli jesteś przekonany, że nie potrafisz inicjować rozmowy z innymi, przykładowe zadanie może polegać na zapytaniu 5 obcych osób o godzinę lub drogę;
  • ekspozycja: stosowana przy zaburzeniach lękowych; polega na bardzo świadomym i kontrolowanym spotkaniu z obiektem wywołującym strach; ma na celu oswojenie nas z reakcją lękową i wskazanie sposobów adaptowania się w lękotwórczych sytuacjach.

W trakcie sesji z terapeutą skupiamy się głównie na aktualnych doświadczeniach, nie zaś na przeszłości. Na podstawie wspólnych rozmów psycholog skrupulatnie analizuje:

  • bodźce, czyli według nas problematyczne sytuacje z naszej codzienności;
  • nasze sposoby myślenia o danym doświadczeniu;
  • reakcje emocjonalne i fizyczne, które towarzyszą nam w danej sytuacji.

Dzięki tak wnikliwej analizie zachowań i stanów emocjonalnych terapeuta potrafi wyjaśnić nam wiele nieoczywistych zależności oraz wytłumaczyć irracjonalność dotychczasowych sposób myślenia o sobie i świecie. W naszej poradni psychoterapia behawioralna jest prowadzona przez doświadczonego specjalistę, który okazuje każdemu pacjentowi odpowiednie wparcie. Każda sesja przebiega w przyjaznej atmosferze, z zachowaniem pełnej dyskrecji.

Jak długo trwa terapia CBT?

Spotkania zazwyczaj odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Długość terapii zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, ale zajmuje średnio od 6 tygodni do 6 miesięcy. Dla porównania – na leczenie metodą psychodynamiczną przewiduje się ok. 4 lata. Trudno jednak określić, jaki rytm spotkań i która metoda będą najlepsze. Aby dokładniej oszacować czas i przebieg terapii, najlepiej skonsultować się bezpośrednio z psychologiem (w Warszawie w psychoterapii poznawczo-behawioralnej specjalizuje się poradnia „Harmonia”).

Poznawczo-behawioralna terapia jest z założenia metodą krótkoterminową. Czas jej trwania zwykle zależy od stopnia złożenia problemu, z którym zmaga się pacjent. Istotne ma również znaczenie stopień gotowości do wprowadzenia zmian. Wraz z długością trwania terapii może się również zmienić jej cel. Każdemu pacjentowi zapewniamy empatyczne, indywidualne podejście, które zachęca do udziału w spotkaniach.

Terapia behawioralna (cbt) w Warszawie
Warszawa - terapia behawioralna

Dla kogo terapia poznawczo-behawioralna?

Obszar, w którym sprawdzą się techniki terapii poznawczo-behawioralnej jest niezwykle szeroki. Najczęściej ta metoda sprawdza się w przypadku:

  • depresji,
  • różnego rodzaju fobii (ale przede wszystkim tych społecznych),
  • problemów w relacjach,
  • ataków paniki,
  • nerwicy lękowej,
  • nadmiernego stresu, przewlekłego zmęczenia,
  • zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych,
  • zaburzeń odżywiania,
  • zaburzeń snu,
  • schizofrenii,
  • stresu pourazowego.

Podejście poznawczo behawioralne skupia się na praktycznych rozwiązaniach i dostarcza narzędzi, które pacjent może stosować samodzielnie. Może być dostosowane do różnych grup wiekowych, a pierwsze efekty pracy nad sobą pojawiają się stosunkowo szybko. Dla porównania terapia psychodynamiczna może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Czy terapia CBT jest skuteczna?

Jak już wspomnieliśmy, terapia  poznawczo-behawioralna należy do najlepiej zbadanych klinicznie metod psychoterapii. O jej skuteczności świadczy bardzo rzadki nawrót zaburzeń. Po przejściu pełnego cyklu spotkań zwykle na trwałe zmieniamy swoje myślowe nawyki. Zyskujemy większą samoświadomość, lepiej odnajdujemy się w sytuacjach stresowych lub lękotwórczych. Dysponujemy narzędziami, które pomagają nam z powodzeniem odnaleźć się w najróżniejszych kontekstach.

Trzeba pamiętać, że psychoterapia nigdy nie jest zamkniętą metodą, która raz na zawsze uwolni nas od wszystkich problemów. Psychoterapia w Warszawie w poradni Harmonia przy wsparciu terapeuty, uwalnia pacjenta od destrukcyjnych schematów, dzięki czemu otrzymujemy klucz do dobrej relacji ze sobą i światem. Nowe trudności będą zawsze, ale zdobyte w trakcie terapii umiejętności pomogą w budowaniu lepszego życia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, czujesz, że Twoje zdrowie psychiczne cierpi – umów się na wizytę. Gwarantujemy pełną dyskrecję, profesjonalne podejście i przyjazną atmosferę w gabinecie.

poznawczo-behawioralny terapeuta w Warszawie
Aktualności
Najnowsze informacje

30 grudnia 2024

We wtorek 31 grudnia (Sylwester) Poradnia będzie czynna tylko do godziny 13:00, a w środę 1 stycznia nie będziemy pracować. Życzymy wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

23 grudnia 2024

W Wigilię (24 grudnia) pracujemy do godziny 13:00. W pierwszy i drugi dzień Świąt (24-25 grudnia) Poradnia będzie nieczynna. Wesołych Świąt!

30 marca 2024

W Wielkanoc (31 marca) i Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

30 grudnia 2023

W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku i zapraszamy ponownie od 2 stycznia!

Nasz zespół
Kwalifikacje i doświadczenie
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego

500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu

Artykuły
Psychoterapia
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów?

Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia?

W czym może pomóc psychoterapia? 1024 657 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii?

Jaki jest cel psychoterapii? 1024 607 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Depresja

Depresja

Depresja 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Lęk paniczny

Lęk paniczny a psychoterapia

Lęk paniczny a psychoterapia 1024 799 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"
Call Now Button