- Depresją
- Fobiami, atakami paniki, nerwicy lękowej
- Nadmiernym stresem
- Zaburzeniami kompulsyjno-obsesyjnymi
- Zaburzeniami odżywiania
Prowadzimy psychoterapię poznawczo-behawioralną w Warszawie. Stosujemy metody wypracowane przez lata praktyki. Gwarantujemy komfortową, serdeczną atmosferę oraz całkowitą dyskrecję.
Zapraszamy do naszych gabinetów w centrum Warszawy. Nasz adres to Aleje Jerozolimskie 91, niedaleko Ronda Czterdziestolatka, a więc u zbiegu Alei Jerozolimskich, Alei Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego. Ze względu na miejsca postojowe wzdłuż Alei Jerozolimskich, a także wzdłuż Nowogrodzkiej (na tyłach budynku Poradni), dojazd samochodem do nas jest wyjątkowo łatwy i komfortowy. W pobliżu zlokalizowany jest dworzec Warszawa Centralna, dworzec Warszawa Śródmieście oraz dwie stacje metra: Metro Centrum i Metro Rondo ONZ. Dzięki temu można do nas dotrzeć komunikacją publiczną szybko i wygodnie z różnych miejsc w stolicy.

Najważniejsze założenia psychoterapii poznawczo-behawioralnej
Psychoterapia poznawczo-behawioralna – zwana też terapią kognitywno-behawioralną (CBT – cognitive-behavioral therapy) – należy do jednych z najbardziej sprawdzonych terapii krótkoterminowych. Jej początki sięgają lat 60. XX wieku i chociaż powstała z myślą o leczeniu depresji, szybko okazała się skuteczna w pracy nad innymi zaburzeniami, np. lękowymi, odżywiania, osobowości, psychotycznymi, a także w leczeniu uzależnień. Sprawdza się również przy stosowaniu środków farmakologicznych.
Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega CBT i czym właściwie różni się od innych psychoterapii.
Cała metoda opiera się właściwie na bardzo prostym założeniu: zmieniając dezadaptacyjny sposób myślenia (czyli błędny, ponieważ przysparzający nam cierpienia), można doprowadzić do zmiany nie tylko nastroju, ale i całego schematu postępowania.
Dla CBT rodzaje naszych reakcji są nabyte, wyuczone w toku rozwoju, a więc możliwe do naprawienia lub nawet oduczenia. W czasie terapii zastępujemy zatem dotychczasowe sposoby działania w życiu, te, które nas zawodziły, na bardziej nam „sprzyjające”. Celem jest odzyskanie takiego spojrzenia na siebie i świat, które pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu, nie zaś paraliżuje i zniechęca.
Jak pracuje terapeuta CBT?
W „Harmonii”, poradni psychoterapii poznawczo-behawioralnej (Warszawskie Centrum), terapeuci wykorzystują różne sprawdzone techniki CBT, m.in.:
- zapis myśli: zgodnie ze wskazówkami psychologa spisujemy swoje refleksje; technika rozwija umiejętność uważnego i świadomego analizowania własnych myśli, aby z czasem samodzielnie wychwytywać zniekształcenia i błędy;
- dialog sokratejski: terapeuta zadaje precyzyjne pytania, które mają ułatwić nam samodzielne rozpoznanie zafałszowań obecnych w naszym myśleniu;
- zadania domowe: pozwalają nam i terapeucie w sposób doświadczalny zweryfikować nasze głębokie przekonania. Przy okazji służą rozwijaniu i utrwalaniu nowo nabytych na terapii umiejętności. Jeśli jesteś przekonany, że nie potrafisz inicjować rozmowy z innymi, przykładowe zadanie może polegać na zapytaniu 5 obcych osób o godzinę lub drogę;
- ekspozycja: stosowana przy zaburzeniach lękowych; polega na bardzo świadomym i kontrolowanym spotkaniu z obiektem wywołującym strach; ma na celu oswojenie nas z reakcją lękową i wskazanie sposobów adaptowania się w lękotwórczych sytuacjach.
W trakcie sesji z terapeutą skupiamy się głównie na aktualnych doświadczeniach, nie zaś na przeszłości. Na podstawie wspólnych rozmów psycholog skrupulatnie analizuje:
- bodźce, czyli według nas problematyczne sytuacje z naszej codzienności;
- nasze sposoby myślenia o danym doświadczeniu;
- reakcje emocjonalne i fizyczne, które towarzyszą nam w danej sytuacji.
Dzięki tak wnikliwej analizie zachowań i stanów emocjonalnych terapeuta potrafi wyjaśnić nam wiele nieoczywistych zależności oraz wytłumaczyć irracjonalność dotychczasowych sposób myślenia o sobie i świecie.


Jak długo trwa terapia CBT?
Spotkania zazwyczaj odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Długość terapii zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, ale zajmuje średnio od 6 tygodni do 6 miesięcy. Dla porównania – na leczenie metodą psychodynamiczną przewiduje się ok. 4 lata.
Trudno jednak samodzielnie określić, jaki rytm spotkań i która metoda będą dla nas najlepsze. Aby dokładniej oszacować czas i przebieg terapii, najlepiej skonsultować się bezpośrednio z psychologiem (w Warszawie w psychoterapii poznawczo-behawioralnej specjalizuje się poradnia „Harmonia”).
Dla kogo jest terapia CBT?
Obszar, w którym sprawdza się psychoterapia poznawczo-behawioralnej, jest niezwykle szeroki. Korzysta się z jej technik w przypadku:
- depresji,
- różnego rodzaju fobii (ale przede wszystkim tych społecznych,
- ataków paniki,
- nerwicy lękowej,
- nadmiernego stresu, przewlekłego zmęczenia,
- zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych,
- zaburzeń odżywiania,
- zaburzeń snu,
- schizofrenii,
- stresu pourazowego.
Czy terapia CBT jest skuteczna?
Jak już wspomnieliśmy, terapia poznawczo-behawioralna należy do najlepiej zbadanych klinicznie metod psychoterapii. O jej skuteczności świadczy bardzo rzadki nawrót zaburzeń. Po przejściu pełnego cyklu spotkań zwykle na trwałe zmieniamy swoje myślowe nawyki. Zyskujemy większą samoświadomość, lepiej odnajdujemy się w sytuacjach stresowych lub lękotwórczych. Dysponujemy narzędziami, które pomagają nam z powodzeniem odnaleźć się w najróżniejszych kontekstach.
Trzeba pamiętać, że psychoterapia nigdy nie jest zamkniętą metodą, która raz na zawsze uwolni nas od wszystkich problemów. W „Harmonii”, poradni psychoterapii poznawczo-behawioralnej (Warszawa), przy wsparciu terapeuty, uwalniamy się od destrukcyjnych schematów, otrzymujemy klucz do dobrej relacji ze sobą i światem. Nowe trudności będą zawsze, ale zdobyte w trakcie terapii umiejętności pomogą nam w budowaniu lepszego życia.
Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa

14 marca 2023
Jak wygląda psychoterapia dla seniorów? Z jakimi problemami mierzą się osoby starsze? Jakie korzyści może przynieść im psychoterapia?
30 grudnia 2022
W Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) Poradnia będzie nieczynna. Zapraszamy ponownie od 2 stycznia i życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
23 grudnia 2022
W Wigilię Bożego Narodzenia, pierwszy i drugi dzień Świąt Poradnia będzie nieczynna. Zapraszamy od wtorku 27 grudnia oraz życzymy wszystkim Wesołuch Świąt!
15 kwietnia 2022
W Wielkanoc (17 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia) nasza Poradnia będzie zamknięta. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
telefonicznego
500 504 600
Telefon czynny od 8:00 do 22:00
7 dni w tygodniu