Pierwsza wizyta u dietetyka to w pewnym sensie kamień milowy, jeśli chodzi o przemianę w kierunku zdrowego żywienia i szerzej zdrowego stylu życia. Jak wszystko, co robimy po raz pierwszy, także i wizyta u dietetyka bywa często przedmiotem niepokoju i pytań: Czy warto się zdecydować na taką wizytę? Jak będzie ona wyglądać? Czy trzeba się do niej jakoś specjalnie przygotować? Wszystkie te pytania i wątpliwości spróbujemy rozwiać w niniejszym artykule. Przeczytanie tego tekstu nie zajmie dużo czasu, a pomoże lepiej przygotować się do konsultacji i przez to bardziej efektywnie ją wykorzystać 🙂
Kiedy warto udać się do dietetyka?
Odpowiedź jest prosta – wtedy, kiedy chcesz przejść na dietę lub zmienić swoje nawyki żywieniowe, a jednocześnie chcesz uzyskać profesjonalną pomoc, dzięki której będziesz miał pewność, że Twoja nowa dieta nie zrobi Ci krzywdy, lecz będzie właściwie skomponowana i dopasowana do Twoich potrzeb i celów. Na wizytę u dietetyka powinny zdecydować się w szczególności osoby, które już wcześniej same próbowały zmieniać swoją dietę, ale z jakichś powodów nie osiągały swoich celów. Profesjonalista będzie w stanie wyłapać popełniane wtedy błędy i skierować nas na dobrą drogę.
Wizyta u dietetyka – jak wygląda?
Pierwsza wizyta w naszej Poradni trwa godzinę. Na tym pierwszym spotkaniu dietetyk potrzebuje szczegółowo zebrać informacje o stylu życia i sposobie jedzenia, tematach medycznych, jak np. przyjmowane leki, suplementy tak aby następnie móc doradzić najlepszą dietoterapię i indywidualny plan działania z zaleceniami dla danej osoby.
Podczas rozmowy najważniejsza jest szczerość. Pamiętaj, że rozmowa jest poufna, dietetyk ma obowiązek dochować tajemnicy zawodowej, a w związku z tym najlepiej szczerze opowiedzieć o wszystkich aspektach związanych z odżywianiem, aktywnością fizyczną i stanem zdrowia. Tylko w ten sposób dietetyk będzie w stanie ułożyć dla Ciebie optymalny plan diety i doradzić, jak przejść przez trudny proces zmiany nawyków.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Podajemy sześć ważnych kwestii, które warto sobie rozpisać przed pierwszą wizytą:
- Jeśli posiadasz badania krwi, zabierz je ze sobą na wizytę. Ewentualnie, jeśli tego nie zrobisz, możesz je również dosłać specjaliście po spotkaniu.
- Zastanów się jak wygląda Twój dzień – pod względem tego, po co sięgasz do jedzenia, apetytu, stresu, aktywności – w tym, to jak pracujesz (np. praca przy biurku) i jak spędzasz wolny czas (istotne mogą być nawet pozornie drobne aktywności, np. żwawy spacer z psem wieczorem).
- Jeśli przyjmujesz leki lub suplementy diety, napisz na kartce ich nazwę i dawkowanie.
- Pomyśl o tym, co lubisz jeść, a czego na pewno nie lubisz. To od razu da dietetykowi lepsze wyobrażenie o tym, jak może wyglądać idealna dieta dla Ciebie.
- Dobrym pomysłem jest dokładne spisanie kilku dni dotyczących jedzenia, tzw. pamiętnik jedzenia. Żeby sporządzić taki pamiętnik należy spisać godzinę, ilość spożytych produktów, np. 9.00 śniadanie 1 bułka grahamka, 2 plastry wędliny, ser żółty plaster, łyżka masła, 3 plastry pomidora, herbata czarna z łyżką miodu. Taki pamiętnik bardzo ułatwia dietetykowi analizę żywienia i dopasowanie planu żywieniowego.
- Zastanów się, jaki masz cel w podjęciu diety i co motywuje Cię do zmiany. To ważne dla dietetyka, aby wiedział, jak pomóc Ci utrzymać się na właściwym kursie.
Dodatkowo pytania dietetyka mogą dotyczyć :
- aktywności fizycznej (rodzaj aktywności oraz czas, który na nią poświęcasz),
- chorób, z którymi się borykasz,
- wcześniejszych prób zmiany diety oraz ich efektów.
Pierwsza wizyta to również dobry czas na zadanie pytań specjaliście 🙂 Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś z zakresu dietetyki, zadawaj pytania!
Dietetyk online – czy warto?
Dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów wolą nie przychodzić bezpośrednio do gabinetu, oferujemy konsultacje z dietetykiem w formie zdalnej – jako wideorozmowę przez jeden z komunikatorów lub po prostu jako rozmowę telefoniczną. Istnieje także możliwość uzyskania konsultacji drogą e-mailową.
Dzięki wizycie u dietetyka online możemy zaoszczędzić czas potrzebny na dojazd do gabinetu, a także możemy przeprowadzić ją w zasadzie z dowolnego miejsca na Ziemi, pod warunkiem, że mamy dostęp do komputera lub telefonu. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić czas lub wolisz nie spotykać się ze specjalistą osobiście.
Więcej na ten temat: Dietetyk online – jak wygląda wizyta?