• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Self-care – zadbaj o siebie

  Self-care - zadbaj o siebie

  Self-care – zadbaj o siebie

  Self-care – zadbaj o siebie 1024 672 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Czytając artykuły w internecie czy przeglądając liczne konta w mediach społecznościowych, coraz częściej możemy spotkać się z takimi terminami jak self-care czy self-love. To, co się pod nimi kryje, to po prostu szeroko rozumiane dbanie o siebie. Niestety w dzisiejszym świecie, pełnym obowiązków i natłoku przytłaczających nas zdarzeń, wiele osób zapomina z znalezieniu chociażby chwili dla siebie. W artykule wytłumaczymy, co zrobić, by do tego nie dopuścić oraz jakie mogą być korzyści wynikające z wprowadzenia zasad self-care w życiu codziennym.

  Czym jest filozofia self–care?

  Najprościej rzecz ujmując, filozofia self-care to dbanie o samego siebie – fizycznie i umysłowo. Chodzi tutaj o takie zaplanowanie czasu, by zawsze znaleźć chwilę na spełnienie swoich potrzeb. Self-care to nie tylko chwilowa moda, ale również styl życia. Jego wprowadzenie wymaga bardzo często przewartościowania tego, co dla nas ważne oraz uświadomienia sobie, że regularnie zaspokajanie potrzeb, może przynieść w dłuższej perspektywie czasu wiele korzyści, zarówno dla ciała, jaki i dla umysłu.

  Dlaczego warto stosować filozofię self–care?

  Jeżeli żyjesz w ciągłym biegu i czujesz, że wciąż czegoś Ci brakuje, najwyższy czas wprowadzić zmiany! Zatroszczenie się o siebie i swoje potrzeby to najłatwiejszy sposób na to, by poczuć spełnienie i radość. Zacznij od małych kroków – znajdź chwilę czasu na to, by obejrzeć ulubiony film, delektuj się ulubioną kawą, chwytając promienie słońca czy umów się na relaksacyjny masaż. Nie musisz od razu organizować całego swojego życia na nowo – stopniowo dodawaj kolejne elementy, które sprawiają Ci radość i Cię relaksują, a szybko zobaczysz, jak łatwo możesz z zmienić swoje życie. Pamiętaj, że to właśnie Ty masz największy wpływ na swoje samopoczucie.

  Najważniejsze elementy

  Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany do swojego życia i odczuwać większą satysfakcję, w pierwszej kolejności musisz zdać sobie sprawę z tego, co sprawia Ci przyjemność. Chociaż dla każdego z nas będzie to prawdopodobnie coś innego, istnieje kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać, jeżeli chcesz lepiej dbać o siebie.

  Więcej się ruszaj

  Wyjdź na spacer, wybierz się na siłownię, fitness lub pójdź na basen – aktywność fizyczna pozwoli Ci nie tylko kreatywnie spędzić czas, ale również doda Ci więcej energii na co dzień. Regularne ćwiczenia pozwolą Ci zwiększyć wydolność organizmu, kondycję, a także sprawią, że będziesz lepiej wyglądać. Jeżeli masz cellulit, nadmiarowe kilogramy lub Twoja skóra nie jest tak elastyczna, jak kiedyś, ćwiczenia to najłatwiejszy sposób na świeży i zdrowy wygląd.

  Lepiej się odżywiaj

  Jednym z naczelnych punktów filozofii self-care jest odżywianie. Spożywanie wysoko przetworzonych posiłków, w dodatku w biegu, nie jest niczym dobrym. Postaraj się zmienić swoja nawyki żywieniowe. Włącz w swoją dietę jak najwięcej warzyw i owoców, unikaj gotowych dań, a także jedz regularnie. Jeżeli nie wiesz, jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia lub nigdy wcześniej nie interesowało Cię zdrowe odżywianie, udaj się do dietetyka, który zaproponuje Ci zbilansowany jadłospis oparty na Twoich preferencjach żywieniowych.

  Zrelaksuj się

  Znalezienie czasu na relaks powinno również stać się jednym z Twoich priorytetów. Bez względu na to czy jesteś singlem, czy rodzicem trójki dzieci, nawet krótki odpoczynek w samotności z pewnością Ci się przyda. W jaki sposób najlepiej się zrelaksować? To już zależy od Ciebie. Możesz sięgnąć po książkę, pójść na zakupy lub po prostu delektować się smakiem Twojej ulubionej herbaty.

  Zadbaj o rozwój duchowy

  Filozofia self-care to znacznie więcej niż zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne – to również rodzaj podróżny w głąb własnego umysłu. Rozwój duchowy, którego rola przez wiele lat pozostawała niedoceniona, jest równie ważny. Jak go osiągnąć? Dobrym pomysłem mogą być medytacja lub joga, które pozwolą Ci zadbać o umysł, ale również zdobyć świadomość swojego ciała.

  Nie ograniczaj się

  Self-care to również porzucenie wszelkich ograniczeń. Jeśli często zdarza Ci się odmawiać sobie rzeczy, które sprawiają Ci radość, doskonale wiesz, co mamy na myśli. Pamiętaj, że masz tylko jedno życie i jeśli bardzo czegoś pragniesz, to warto jest dążyć do spełniania marzeń – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

  Jeżeli czujesz, że ideologia self-care to coś dla Ciebie, koniecznie wprowadź ją w życie. Zacznij się ruszać, lepiej jeść i daj sobie czas na przyjemności. Jeżeli przeczuwasz, że zdrowe odżywianie może sprawiać Ci problemy, koniecznie zapisz się na wizytę do dietetyka. W ten sposób zyskasz pewność, że nie popełniasz błędów żywieniowych.

  Call Now Button