Rozpoznawanie problemów w związku
Zdanie sobie sprawy z problemów w relacji to pierwszy krok w pracy nad związkiem. Problemy te mogą być różnorodne: od problemów komunikacyjnych i konfliktów po brak zaufania czy różnice w wartościach i oczekiwaniach. Terapeuta par pomaga partnerom w identyfikacji tych problemów poprzez wykorzystanie różnych technik, w tym m.in. wywiad czy obserwacje zachowań.
Kluczowe jest także zrozumienie głębszych przyczyn problemów, które często sięgają doświadczeń z przeszłości czy niewyrażonych potrzeb i oczekiwań. Rozpoznanie problemów stanowi fundament dla dalszej pracy terapeutycznej, umożliwiając skuteczne opracowanie strategii rozwiązania i poprawy zdrowia związku.
Jakie korzyści przynosi terapia par?
Terapia par może przynieść szereg korzyści, zarówno dla relacji partnerskiej, jak i dla indywidualnego rozwoju każdego z partnerów. Do najważniejszych należą:
- lepsza komunikacja w związku – umożliwi wyrażanie potrzeb, emocji i oczekiwań w sposób szczery i skuteczny,
- rozwiązanie konfliktów – terapię pozwoli opanować skuteczne techniki rozwiązywania konfliktów, co pozwoli zredukować napięcia i lepiej rozumieć różnice między partnerami,
- odbudowa zaufania – w przypadku problemów związanych z zaufaniem lub zdradą terapia może pomóc w odbudowie zaufania i przywróceniu stabilności w związku,
- umacnianie więzi emocjonalnej – poprzez terapię można pogłębić więź emocjonalną między partnerami, co prowadzi do większej satysfakcji związku i większej odporności na przeciwności losu,
- zapobieganie eskalacji problemów – regularne sesje terapeutyczne mogą pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu problemów na wczesnym etapie, zapobiegając ich eskalacji i pogłębianiu się trudności w związku,
- rozwój osobisty – psychoterapia dla par może również przynieść korzyści indywidualne, takie jak lepsze zrozumienie własnych potrzeb i emocji oraz rozwój umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
Najczęstsze sygnały wskazujące na potrzebę terapii par
Psychoterapia par może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku występowania widocznych oznak stanu kryzysowego u obojga małżonków lub jednego z nich. Do tych oznak należą: poczucie beznadziejności i nieadekwatności, podwyższony poziom lęku, nieustanna frustracja i niezdolność do uporania się z sytuacją.
Chcąc zacząć terapię par, przede wszystkim obie strony muszą być odpowiednio zmotywowane do podjęcia starań w celu osiągnięcia pozytywnej zmiany w swoich wzajemnych relacjach. Wśród wskazań do odbycia wspólnej terapii znajdują się m.in.:
- problemy z zaufaniem w związku wynikające z jakichś sytuacji z przeszłości,
- zazdrość powiązana z kontrolą, podejrzliwością i ograniczaniem swobody,
- dominacja jednego z partnerów połączona z obniżaniem wartości drugiego, biernego partnera,
- nadopiekuńczość jednego z partnerów współistniejąca z zależnością emocjonalną drugiego,
- wzajemny antagonizm, obwinianie się i wzajemna zależność emocjonalna.
Wskazane problemy w związku można przepracować właśnie z pomocą terapii.
Czy terapia par jest dla każdego?
Każda para zawsze ma prawo umówić się na wizytę do terapeuty i odbyć pierwszą wizytę, jednak terapia par nie zawsze zostanie im zaproponowana, nawet jeżeli oboje małżonków czy partnerów będzie sprawiać wrażenie, że są bardzo zainteresowani jej podjęciem i uzyskaniem pozytywnej zmiany we wzajemnej relacji.
Terapie dla par nie są prowadzone, kiedy:
- pomiędzy partnerami dochodzi do przemocy,
- u jednego lub obu partnerów występuje choroba psychiczna albo uzależnienie,
- jeden lub oboje partnerów pozostaje w podwójnych związkach i nie są w stanie z żadnego zrezygnować,
- jeden lub oboje partnerów podjęło już decyzję o rozwodzie (bez względu na to, czy pozew został już złożony w sądzie, czy jeszcze nie).
Praca nad związkiem jest natomiast możliwa, kiedy partnerzy dążą do poprawy relacji między sobą, lepszego porozumiewania się i skuteczniejszego rozwiązywania problemów. Obawiając się rozpadu związku, chcą zapobiec narastaniu trudności i zależy im na odbudowie dobrych relacji. Terapia par może być też ostatnią deską ratunku, kiedy partnerzy chcą jeszcze podjąć próbę porozumienia się, zanim podejmą ostateczną decyzję o rozstaniu.
Bibliografia:
- Wolska M., Wskazania i przeciwwskazania do terapii małżeńskiej/terapii par, Psychoterapia, nr 4/2010, s. 73-81.