• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Chandra w wyniku braku słońca – przydatne wskazówki

  Chandra w wyniku braku słońca

  Chandra w wyniku braku słońca – przydatne wskazówki

  Chandra w wyniku braku słońca – przydatne wskazówki 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Okres jesienno-zimowy to czas, w którym zwykle najbardziej doskwiera nam brak słońca. Gdy dni stają się coraz krótsze i zimniejsze, nasze samopoczucie znacznie się pogarsza, mogąc prowadzić do chandry. Dlaczego brak słońca tak źle na nas wpływa? Jakie mogą być jego skutki? Czy możemy zrobić coś, by walczyć ze złym samopoczuciem, które odczuwamy sezonowo w okresie jesieni oraz zimy?

  Brak słońca a zaburzenia psychiczne

  Myśląc o zimie, do głowy przychodzi nam bardzo wiele różnych skojarzeń. Chociaż większość z nich budzi pozytywne emocje, np. śnieg, lepienie bałwana, zjeżdżanie na sankach, to są również takie, które sprawiają, że uśmiech znika z twarzy natychmiast. Możemy zaliczyć do nich m.in. siarczysty mróz oraz bardzo krótkie dni. W okresie, kiedy słońce świeci wyłącznie przez kilka godzin, większą część doby spędzamy w sztucznym świetle. Jeżeli dodatkowo, oprócz krótkiego dnia, mamy do czynienia z jesienno-zimową szarówką, naturalne promienia słoneczne są dla nas praktycznie w ogóle nieodczuwalne. Może mieć to negatywne przełożenie na kondycję psychiczną i prowadzić do poważnych wahań nastroju, które należy omówić podczas konsultacji z psychologiem.

  Jak walczyć z brakiem słońca?

  Brak słońca w zimie jest czymś naturalnym w naszym rejonie geograficznym, z czym musimy się pogodzić. Na szczęście istnieje wiele technik oraz sposobów na to, by pokonać jesienno-zimową chandrę. Stosują się do kilku prostych rad, możemy w łatwy sposób pokonać złe samopoczucie, a także zadbać o zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Sprawdź, w jaki sposób szybko pokonać negatywne odczucia związane z brakiem słońca.

  Zadbaj o odpowiednie światło

  W okresie jesienno-zimowym kluczowe jest odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, w szczególności miejsca pracy. Zbyt ciemne przestrzenie mogą utrudniać skupienie i wywoływać senność, podczas gdy za mocne oświetlenie ustawione w polu naszego widzenia może drażnić oczy. Właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie optymalnego rozwiązania, które pozwoli nam jednocześnie czuć się swobodnie, a także pobudzi naszą produktywność.

  Zdrowo się odżywiaj

  Być może brzmi to banalnie, ale zdrowe odżywianie to klucz do pokonania jesienno-zimowej chandry. Bogate w witaminy i składniki odżywcze dania oparte na owocach oraz warzywach zapewnią prawidłową pracę organów wewnętrznych. Chociaż zimą zwykle dużo częściej mamy ochotę na typowe fast foody takie jak pizza, czasem lepiej postawić na lekką sałatkę, która będzie nie tylko znacznie zdrowszym rozwiązaniem, ale również swoim kolorowym wyglądem i świeżością przeniesie nas myślami do lata.

  Ćwicz i spaceruj

  W lecie dużo więcej czasu spędzamy na dworze i znacznie częściej się ruszamy. Jeżeli zimą preferujesz siedzenie w domu pod kocem przy lampce wina lub dobrym filmie, raz na jakiś czas zamiast tego wybierz się na spacer lub poćwicz. Aktywność fizyczna ogrzeje Twoje ciało od wewnątrz i z pewnością poprawi Ci humor. Jeżeli w ciągu dnia krzątasz się po domu bez celu, wykorzystaj ten czas, jak najlepiej się da. Wybierz się na spacer i łap zimowe promienie słońca!

  Zajmij czymś głowę

  Jeżeli doskwiera Ci zimowa chandra i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić, postaraj się o niej nie myśleć. Znajdź zajęcie, które Cię odpręży i pozwoli Ci nie myśleć o złym samopoczuciu. Możesz na przykład przeczytać książkę, obejrzeć najnowszy film lub wrócić do swojego hobby, które zaniedbałeś. A może poszukaj nowego? Zajmij się czymś, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli się wyluzować.

  Wyjdź z domu

  Zima nie musi być czasem, który zmarnujesz, siedząc w domu. Jeżeli podczas krótkich dni odczuwasz popołudniowe znużenie i niechęć do opuszczania domu, znajdź powód do wyjścia! Możesz na przykład zapisać się na zajęcia fitness, wybrać się na basen lub lodowisko bądź odprężyć się w gabinecie masażu.

  Skonsultuj się ze specjalistą

  Jeżeli mimo wszystko nie możesz poradzić sobie z jesienną chandrą lub cierpisz na brak motywacji do zmiany stylu życia, nie bagatelizuj problemu! Stale odczuwane napięcie oraz złe samopoczucie mogą przerodzić się w dużo poważniejszy problem, jakim jest depresja zimowa. Jeżeli potrzebujesz rozmowy, wsparcia lub fachowej porady, zapisz się na wizytę do psychologa.

  Brak szybkiej i konkretnej reakcji na chandrę wynikającą z braku słońca może odebrać Ci radość z tak pięknego czasu, jakim jest zima. Pamiętaj, że z brakiem słońca można walczyć, a kilka prostych zmian może znacznie poprawić Twój nastrój. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by cieszyć się z życia mimo braku słońca, wizyta lub konsultacja on-line z psychologiem może być rozwiązaniem problemu.

  Call Now Button