• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Kiedy dziecko potrzebuje seksuologa?

  Kiedy dziecko potrzebuje seksuologa?

  Kiedy dziecko potrzebuje seksuologa?

  Kiedy dziecko potrzebuje seksuologa? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Seksualność dotyczy wszystkich z nas od najmłodszych lat. Niestety rodzice bardzo często nie chcą zaakceptować tego, że ich dzieci przejawiają zachowania seksualne. Dzieciństwo to kluczowy okres rozwoju, w którym rozwija się nie tylko psychika, ale również ekspresja seksualna. Dlatego właśnie tak ważne jest, by opiekunowie bacznie obserwowali zachowania dziecka i reagowali od razu, gdy budzą one jakikolwiek niepokój. Czasami rozwiązaniem problemu może być wizyta u seksuologa.

  Zachowania seksualne u dzieci

  Chociaż przejawianie zachowań seksualnych przez małe dziecko jest czymś zupełnie normalnym, to dla wielu rodziców wciąż jest powodem do niepokoju. Kiedy dziecko manifestuje swoją seksualność, zaskoczeni rodzice często nie wiedzą, jak się zachować. Jednych takie zachowania śmieszą, innych dziwią, a jeszcze inni obawiają się, że ich dziecko może być chore lub nieprawidłowo się rozwijać. Warto jednak zdać sobie sprawę, że gdy dzieci rosną, uczą się nie tylko tego, jak wygląda świat zewnętrzny, ale także poznają swoje ciało. Jednym z etapów rozwojowych może być również pobudzenie seksualne. Ekspresja seksualna ma charakter rozwojowy i w większości przypadków przemija, a dziecko zaprzestaje manifestować swoją seksualność.

  Powody do niepokoju

  Jeżeli ekspresja seksualna dziecka nie przemija lub ma charakter bardzo intensywny, warto skonsultować się z seksuologiem dziecięcym, który oceni, czy dziecko potrzebuje pomocy. W ten sposób rodzice mogą mieć pewność, że zrobili wszystko, co w ich mocy, by uchronić swoją pociechę przed zaburzeniami rozwoju. W praktyce w wielu przypadkach może okazać się, że rodzice potrzebują jedynie porady psychologa oraz wskazówek, jak reagować na zachowania seksualne swojego dziecka.

  Czasami zachowania seksualne nie wynikają z zainteresowania dziecka swoim ciałem oraz obserwacji innych, a są wywołanie ekspozycją dziecka na bodźce seksualne. Jeżeli dziecko jest molestowane lub ma dostęp do treści o charakterze seksualnym, może przejawiać niepokojące zachowania, które z czasem będą się nasilać i mogą wywołać piętno na całym rozwoju psychicznym. W takich przypadkach niezbędne jest jak najszybsze rozpoznanie problemu.

  Co robić, gdy zachowania seksualne dziecka są niepokojące?

  Kiedy dziecko manifestuje swoją seksualność, zadaje kłopotliwe pytania na temat płci i seksu oraz przejawia zachowania seksualne względem innych, rodzice mogą odczuwać lęk, złość, wstyd lub bezradność. Gdy rodzic nie potrafi sam wytłumaczyć dziecku, że jego pytania i postępowanie nie powinny mieć miejsca, często w grę wchodzą emocje, np. krzyk lub straszenie karą. Taki sposób rozwiązania problemu może prowadzić do nasilenia problemu.

  Jeżeli jako rodzic nie możesz poradzić sobie z seksualnością swojego dziecka, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u doświadczonego seksuologa dziecięcego. Wskaże Ci on, jak należy reagować na niepokojące zachowania seksualne dziecka. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, specjalista może również zaproponować psychoterapię, zajęcia grupowe lub inną formę leczenia.

  Zachowania, które koniecznie trzeba skonsultować z seksuologiem dziecięcym

  Tak naprawdę każde zachowanie, które odbiega od normy i powoduje niepokój, może być przedmiotem konsultacji u seksuologa. Specjalista może pomóc w przypadku takich zaburzeń jak masturbacja dziecięca, ekshibicjonizm dziecięcy, sprośne zabawy, dotykanie miejsc intymnych innych osób itd. Terapia zawsze jest dostosowana do konkretnego przypadku, a kluczowym elementem w jej doborze jest rozmowa z dzieckiem oraz wywiad z opiekunem. Aby dobrze przygotować się do rozmowy z seksuologiem, jeszcze przed wizytą bacznie obserwuj swoje dziecko i jego zachowanie. Nie bagatelizuj żadnych zachowań seksualnych, które przejawia. Podczas konsultacji zachowaj szczerość, nie wstydź się tego, jak zachowuje się Twoja pociecha. Pamiętaj o tym, że seksuolog dziecięcy chce Ci pomóc, a ukrywanie przed nim faktów dotyczących zachowania dziecka na pewno nie ułatwi mu trafnej diagnozy.

  Identyfikacja z płcią przeciwną

  Jednym z poważniejszych problemów, które wymagają wizyty u seksuologa, jest identyfikacja z płcią przeciwną. Chociaż w większości problemów zaburzenia mają charakter przejściowy i mijają, gdy dziecko zyska większą świadomość tego, kim jest, mogą być objawem odmiennej tożsamości płciowej. Zachowania tego rodzaju mogą wymagać terapii i leczenia już w bardzo wczesnym wieku, dlatego odwlekanie z wizytą może tylko zaostrzyć problem.

  Jeżeli ekspresja seksualna Twojego dziecka jest na tyle silna, że nie wiesz, co robić, koniecznie umów się na wizytę u seksuologa dziecięcego. Nie zwlekaj – pamiętaj, że chodzi o zdrowie psychiczne Twojego dziecka.

  Call Now Button