• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Kiedy warto podjąć terapię małżeńską?

    Kiedy warto podjąć terapię małżeńską?

    Kiedy warto podjąć terapię małżeńską?

    Kiedy warto podjąć terapię małżeńską? 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Terapia małżeńska

    „I żyli długo i szczęśliwie…” – wszyscy doskonale pamiętamy słynne zakończenie wielu bajek, jednak scenariusz prawdziwego życia nigdy nie jest tak prosty. Wspólna droga przez życie często bywa wyboista, a związek wymaga ciągłych starań i odpowiedniej pielęgnacji. Różne czynniki powodują, że ogień pomiędzy partnerami powoli przygasa, a oni sami oddalają się od siebie. Nierzadko jest to przyczyną nieporozumień, kłótni i wzajemnych oskarżeń, które uniemożliwiają konstruktywne rozwiązanie konfliktu. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonego terapeuty i podjąć terapię małżeńską.

    Niezbędny element terapii dla par – motywacja obydwojga partnerów

    To podstawowy warunek, który wymieniany jest zawsze na szczycie wskazań do terapii małżeńskiej. Warto jednak dokładniej sprecyzować, czego powinna dotyczyć owa motywacja, ponieważ często osoby decydują się na rozmowę z terapeutą w oczekiwaniu, że potwierdzi on winę drugiego partnera. To podstawowy błąd! Terapia dla par jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które chcą zlokalizować źródło problemów w związku i podjąć próby jego naprawy.

    Ignorowanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań jest źródłem frustracji i rozczarowania, co często przyczynia się do rozpadu związku. Rozmowa z terapeutą nie tylko pomaga uświadomić sobie istnienie tych potrzeb, ale także uczy partnerów lepszej komunikacji, by w przyszłości mówić o nich spokojnie i otwarcie. Praca nad naprawą związku jest ciężka i czasochłonna, jednak terapia może dać dobre podwaliny do stworzenia bardziej trwałej i stabilnej relacji.

    Z jakimi problemami warto udać się na terapię małżeńską?

    Zazwyczaj terapia dla par ma służyć rozwiązywaniu różnego pochodzenia konfliktów pojawiających się w związku. Mogą one dotyczyć między innymi nadmiernej zazdrości jednego z partnerów lub jego nadopiekuńczości. Niekiedy nieporozumienia wynikają z odmiennego postrzegania ról i zadań, które spełnia partner w małżeństwie czy rodzinie. Każdy związek jest inny, dlatego nie ma uniwersalnego schematu na zlokalizowanie i rozwiązanie palących problemów.

    Często terapia małżeńska jest próbą rozwiązania problemów natury seksuologicznej, takich jak: problemy z erekcją, utrata libido czy brak satysfakcji ze współżycia. Literatura wskazuje, że większość tego typu przypadłości częściej wynika z pogorszenia się wzajemnych relacji partnerów, niż z faktycznych chorób. W takich przypadkach polecamy terapię par u seksuologa, który w sposób holistyczny podejdzie do problemu, znajdując najlepsze jego rozwiązanie.

    Więcej na ten temat: Terapia par u seksuologa

    Czy można odbudować związek po zdradzie? Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to możliwe. Zdrada zazwyczaj nie jest początkiem, a kulminacją piętrzących się pomiędzy partnerami nieporozumień. Odbudowanie więzi i zaufania nie jest łatwe, jednak rozmowa z psychoterapeutą pomaga nazwać konkretne problemy i w spokojniejszy sposób opowiedzieć każdej ze stron o swoich emocjach i uczuciach.

    Wiele par sygnalizuje także problemy związane z dziećmi. Częstą przyczyną oddalania się od siebie partnerów są długoletnie starania się o pociechę, nieco rzadziej nieporozumienia wynikają z różnic w kwestii wychowania dzieci. Terapia małżeńska bywa też dobrym elementem terapii rodzinnej lub formą kompleksowego podejścia do problemów dziecka. Bywa, że konflikt pomiędzy rodzicami bardzo mocno oddziałuje na dzieci – warto wtedy skorzystać z dodatkowej pomocy psychologa dziecięcego.

    Więcej na ten temat: Dziecko u psychologa

    Gdy najlepszym rozwiązaniem jest rozstanie, czyli różnice nie do pogodzenia

    Czy wiesz, że rozwód znajduje się na drugim miejscu w skali czynników wzmagających stres SRSS, tuż po śmierci współmałżonka? Niekiedy rozstanie jest nieuniknione, zwłaszcza, gdy partnerów od dawna dzieli przepaść nie do pokonania. Bywa, że podczas terapii małżeńskiej partnerzy wspólnie dochodzą do tej decyzji. Rola psychoterapeuty polega wtedy na przeprowadzeniu dwóch osób przez proces rozstania tak, by odbył się on w jak najbardziej spokojny i dojrzały sposób. Pozwala to uniknąć ogromnego stresu związanego z burzliwym przebiegiem sprawy rozwodowej, podziałem wspólnego majątku czy obowiązków rodzicielskich.

    Niezależnie od tego czy chcecie wspólnie pracować nad naprawą związku, czy może zależy wam na pokojowym rozstaniu – nasi terapeuci to specjaliści z doświadczeniem, którzy ułatwią i nauczą Was wzajemnej komunikacji. Wydawałoby się, że otwarcie się przed obcym człowiekiem i opowiedzenie o swoich problemach jest trudne, jednak warto podjąć terapię małżeńską, by zawalczyć o satysfakcjonującą relację, a przede wszystkim o szczęście.

    Więcej na ten temat: Terapia par

    Call Now Button