• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Awersja seksualna

  Awersja seksualna

  Awersja seksualna

  Awersja seksualna 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Awersja seksualna to, wg klasyfikacji ICD-10, zaburzenie seksualne, w którym osoba, której ono dotyczy, odczuwa lęk w perspektywie kontaktu seksualnego. Przeżywany lęk jest tak silny, że pacjent unika aktywności seksualnej (awersja).

  Objawy awersji seksualnej

  Objawy awersji seksualnej mogą przypominać te, które pojawiają się przy doświadczeniu silnego lęku – drżenie i pocenie się dłoni, duszność, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy. W zależności od stopnia zaburzenia, objawy mogą pojawić się tuż przed stosunkiem, w innym kontekście w obecności partnera lub na samą myśl o perspektywie kontaktu seksualnego.

  Przyczyny awersji seksualnej

  Przyczyny awersji seksualnej są wielorakie i mogą być związane z:

  • osobą, której ona dotyczy (przeżyte molestowanie bądź zgwałcenie, doświadczenia kazirodcze, inne, złe doświadczenia seksualne, opór przed seksem z powodów moralnych lub religijnych, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości i inne);
  • partnerem lub partnerką tej osoby (problemy relacyjne, zaburzenia seksualne partnera, przeżyta zdrada, niedbałość partnera o higienę i inne).

  Problem awersji seksualnej dotyczy kilkukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn.

  Awersji seksualnej nie należy mylić z anhedonią seksualną (brakiem zdolności do odczuwania przyjemności z kontaktów seksualnych) lub aseksualnością (brakiem potrzeby uprawiania seksu, co nie musi wiązać się z cierpieniem).

  Więcej na ten temat: Aseksualizm

  Leczenie awersji seksualnej

  Leczenie awersji seksualnej powinno być planowane indywidualnie, w zależności od stopnia oraz źródła problemu. Nierzadko leczenie wymaga współpracy z psychoterapeutą, seksuologiem i psychiatrą (który może przepisać leki przeciwlękowe). Problem warto skonsultować z seksuologiem, którzy zbierze wywiad i zaleci najlepszą formę leczenia.

  Więcej na ten temat: Seksuolog Warszawa

  Autor: Michał Kopeć

  Call Now Button