• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Starania o dziecko a problemy z seksem

  Starania o dziecko a problemy z seksem

  Starania o dziecko a problemy z seksem

  Starania o dziecko a problemy z seksem 1024 652 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Wiele par, które starają się o dziecko, traci radość i przyjemność z seksu. Dzieje się tak w szczególności w przypadku, kiedy długotrwałe próby nie dają oczekiwanych rezultatów. Im dłużej dwoje ludzi się stara, tym stres oraz niepewność są coraz silniejsze. Jak poradzić sobie z problemami z seksem podczas starań o dziecko? Jak zwiększyć libido i poprawić jakość życia erotycznego?

  Starania o dziecko a życie seksualne

  Życie seksualne to bardzo ważna sfera związku, dlatego tak istotne jest, byśmy o nią zadbali. Dla wielu par czas starania się o dziecko ma na nią bardzo pozytywny wpływ. Partnerzy mają wspólny cel – rodzicielstwo. Z przyjemnością dążą do jego osiągnięcia, przez co spaja się ich związek. Decyzja o założeniu rodziny to bardzo poważny krok, który wymaga dojrzałości. Jest to również swoiste przypieczętowanie związku i potwierdzenie, że jest silny. Niestety wiele par, które są w trakcie starań o dziecko, doświadcza kryzysu w życiu erotycznym. Dzieje się tak wówczas, gdy jedynym celem seksu staje się prokreacja. Seks przestaje przynosić radość, staje się mniej spontaniczny, a czasem nawet wywołuje stres i niepotrzebne nerwy.

  Wpływ libido na starania o dziecko

  Jedną z najczęstszych trudności przy długotrwałych staraniach o dziecko jest obniżone libido. Gdy ochota na seks spada, a pragnienie posiadania dziecka jest bardzo silne, stosunek może być wymuszony. Gdy odczuwamy obniżony popęd seksualny, powinniśmy zastanowić się, co może być jego powodem. W wielu przypadkach odnalezienie źródła problemu może okazać się kluczowe w rozwiązaniu problemów z poczęciem dziecka.

  Przyczyny obniżonego libido

  Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować obniżenie libido – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Niski popęd seksualny może wynikać z zaburzeń psychologicznych, jak również może mieć podłoże biologiczne. Do najczęstszych powodów obniżonego libido zaliczamy:

  • zaburzenia hormonalne, takie jak obniżony poziom testosteronu czy podwyższony poziom prolaktyny;
  • niektóre choroby, np. cukrzyca lub anemia;
  • stosowanie leków, w tym leków psychotropowych oraz środków na nadciśnienie;
  • blokady psychiczne.

  Czy starania o dziecko mogą powodować spadek libido?

  W przypadku długotrwałych starań o dziecko, które kończą się stałym niepowodzeniem, mogą pojawić się blokady psychiczne, które w konsekwencji zahamują libido. Uporczywe próby zajścia w ciążę mogą powodować rutynę. Uprawianie seksu w odpowiednich momentach cyklu, o odpowiedniej porze oraz w określonej częstotliwości przez dłuższy czas, np. kilka miesięcy, a nawet lat z rzędu, może doprowadzić do utraty popędu seksualnego. Jeżeli doprowadzi do zahamowania libido, odzyskanie ochoty do współżycia może być bardzo trudne. Często jedynym rozwiązaniem problemu jest wizyta u seksuologa oraz uczestnictwo w terapii par.

  Rutyna w związku a kłopoty z seksem

  Najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się podczas starań o dziecko, jest powtarzalność. Pary, które uprawiają seks z obowiązku, bardzo często oddalają się od siebie. Brak poczucia pożądania oraz z góry zaplanowany harmonogram zbliżeń to coś, co może prowadzić nawet do rozpadu więzi oraz całego związku. Starania o dziecko nigdy nie powinny zająć pierwszego planu w codziennym życiu, ponieważ mogą przerodzić się w obsesję. Najważniejsze zawsze powinny pozostawać potrzeby obu partnerów. Jeżeli obie osoby są szczęśliwe i zadowolone ze wspólnego życia, wówczas dużo łatwiej o udany seks i, w konsekwencji, zajście w ciążę.

  Jak poradzić sobie z problemami z seksem podczas starań o dziecko?

  Większość problemów z seksem podczas starań o dziecko wynika z odczucia presji oraz obniżonego libido. Aby marzenie o rodzicielstwie się spełniło, nie warto traktować seksu jak narzędzia do zapłodnienia. Należy unikać wszelkich stresów, w tym także tych związanych z nieudaną prokreacją, ponieważ to właśnie one mogą być odpowiedzialne za trudności w staraniach o dziecko. Aby pokonać problemy z seksem, warto często się relaksować i nie odczuwać spięć. Nie bez znaczenia jest też styl życia – ćwiczenia oraz zdrowa dieta wpływają ogólnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie, dlatego tak ważne jest, by dbać o kulturę fizyczną każdego dnia.

  Dlaczego starania o dziecko przedłużają się?

  W przypadku większości par starania o dziecka trwają zwykle kilka miesięcy. Bardzo rzadko zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę od razu po podjęciu decyzji o założeniu rodziny. Zdrowe odżywianie, suplementy czy ograniczanie stresu mogą znacznie przyspieszyć cały proces. Jeżeli jednak mimo wielomiesięcznych prób, starania nie przynoszą rezultatów, potrzebna jest konsultacja z lekarzem oraz odpowiednie badania, które sprawdzą, czy partnerzy są płodni i mogą liczyć na potomstwo. Jeżeli wyniki okażą się korzystne, zajście w ciążę to zwykle kwestia czasu. Jeżeli jednak mimo upływu czasu starania się nie udają, a problemy z seksem są coraz bardziej poważne, dobrym rozwiązaniem jest wizyta u seksuologa.

  Terapia par przy staraniach o dziecko

  W wielu przypadkach nieudane starania o dziecko mogą wiązać się z problemami z seksem. Na szczęście bardzo często możemy ich uniknąć. Pomocna może być tutaj specjalna terapia par. Są to konsultacje z psychologiem-seksuologiem, który pomoże nam zrozumieć źródło problemów oraz znaleźć sposób, by je pokonać. Podczas terapii partnerzy w obecności terapeuty poruszają ważne tematy, o których zwykle nigdy by nie dyskutowali. Terapia par pozwala na głębsze dotarcie do źródła niepowodzeń oraz wypracowanie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obojga partnerów. Jest to okazja do szczerej, intymnej rozmowy o obawach, stresach czy innych problemach.

  Jak przygotować się do terapii par?

  Wiele osób, które nigdy nie uczestniczyły w terapii par, obawia się pierwszego spotkania z seksuologiem. Wizja rozmowy o sprawach intymnych z kompletnie obcą osobą wywołuje poczucie wstydu oraz skrępowania. Jak zatem powinniśmy zachować się podczas terapii par? Aby spotkania ze specjalistą przyniosły oczekiwane rezultaty, najważniejsza jest otwartość i chęć przełamywania barier. Nawet jeśli mamy trudności w rozmowie o prywatnych sprawach, powinniśmy pamiętać, że terapeuta chce nam pomóc i wszystkie jego działania oraz pytania są uzasadnione. Jeżeli będziemy w stosunku do niego szczerzy i postaramy się zepchnąć stres związany z nową sytuacją na dalszy plan, szybciej zauważymy rezultaty spotkań.

  Więcej na ten temat: Jak wygląda terapia par u seksuologa?

  Call Now Button