• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Jak rozwiązywać konflikty w związku?

    Jak rozwiązywać konflikty w związku?

    Jak rozwiązywać konflikty w związku? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Bycie w związku z drugą osobą jest jedną z najpiękniejszych rzeczy – jednakże nie oznacza to, że zawsze jest łatwo. Wymaga bowiem pogodzenia dwóch charakterów i odmiennych sposobów patrzenia na świat.

    Związek to tworzenie wspólnej rzeczywistości i miejsca, wejście na jedną drogę, prowadzącą w tym samym kierunku. Często jednak ów droga zaczyna się rozwidlać. Dochodzi do konfliktów w związku, które bardzo często prowadzą do rozłamu, a w konsekwencji – rozejścia się. Jak można zawalczyć o związek?  Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty i terapii dla par?

    Zgodna para, czyli jaka?

    Nie jest tak, że u kochającej pary nie pojawiają się konflikty w związku. Wręcz przeciwnie – kłótnie wynikają ze wzajemnego słuchania się, dbania o wspólne dobro, z jednoczesnym poszanowaniem własnych granic. Bez tego bowiem ani rusz! Trudno wyobrazić sobie związek, która nigdy się nie kłóci, w której każda z osób zawsze się ze sobą zgadza. Każdy jest bowiem indywidualnością i dbałość o zgodność z własnymi emocjami i odczuciami jest niezwykle ważna, by umieć też dbać o emocje innych.

    Oczywiście, między dwoma osobami może istnieć niezwykłe porozumienie, zgodność charakterów czy poczucia humoru, ale w końcu przychodzi moment, kiedy pojawią się różnice. Jest to zupełnie naturalne i nie wymaga konsultacji z terapeutą par. Nie oznaczają one od razu kryzysu, każdy bowiem ma prawdo do odmiennego zdania. Jednak zgodna para to taka, która poprzez rozmowę – czasem nawet ostrzejszą wymianę zdań, kłótnię – potrafi dość do porozumienia, kompromisu, który jest idealnym rozwiązaniem dla obu stron.

    Skąd się biorą konflikty w związku?

    Ogniskiem zapalnym może być niemal wszystko. Najprościej powiedzieć, że są to różnice w opiniach i odczuciach, jednak – w myśl tego, że każdy ma do nich prawo – nie jest to takie oczywiste.

    • Upór. Pojawia się, jeśli żadna ze stron nie chce odpuścić i przekonana jest o własnej słuszności. Bardzo często w takiej sytuacji dochodzi o umniejszania wartości drugiej osoby, co jest poważną przyczyną konfliktów w związku.
    • Wzajemne niesłuchanie siębrak komunikacji. Słyszenie nie oznacza słuchania, a bycie obok nie oznacza bycia z kimś.
    • Zdrady, nieszczerość w związku, nałogi. Takie konflikty najtrudniej rozwiązywać. Wielu osobom pomaga terapia dla par, ale wiele też przyznaje, że raz utracone zaufanie jest bardzo trudne do odbudowania.
    • Inne podejście do życia, które często wychodzi na jaw dopiero po założeniu rodziny. Odmienne podejście do wychowywania dzieci i prowadzenia gospodarstwa domowego, pojawienie się nowych, ale odmiennych priorytetów, nieumiejętność porozumienia w kwestii domowych obowiązków bardzo często bywa źródłem frustracji i prowadzi do konfliktów w związku.

    Warto mieć na uwadze, że kłótnie – nawet takie, po których następują „ciche dni” – jeśli tylko prowadzą do przepracowania i porozumienia, nie wymagają interwencji specjalisty. Są naturalnym elementem wspólnego życia. Problem pojawia się wtedy, jeśli są one nagminne i powodowane coraz mniej istotnymi sprawami.

    Jak rozwiązywać konflikty w związku?

    Nawet, jeśli spory pojawiają się nieco częściej niż zwykle, warto zastanowić się nad sposobami ich rozwiazywania bez angażowania w to specjalisty od par. Co można zrobić, by załagodzić konflikty w związku? Co sprawia, że rzadziej dochodzi do kłótni i nawet różnice w zdaniach nie są źródłem wspólnych wyrzutów?

    Rozmowa

    Ona jest podstawą każdego związku. Bardzo ważne jest to, by nie unikać jej w trudnych sytuacjach i by umieć rozmawiać o wszystkim. Żadna ze stron nie powinna odczuwać skrępowania, bać się wyśmiania i odrzucenia.

    Przepracowywanie kłopotów

    Problemy mogą pojawiać się zawsze i dotyczyć wszystkiego. Bardzo ważne jest, by ich nie bagatelizować, nie odkładać na później, nie pozostawiać do samoistnego rozwiązania, które rzadko kiedy następuje, ale za to często prowadzi do wzajemnych pretensji.

    Działać razem, a nie przeciw sobie

    W żadnym związku nie powinna rządzić zasada „oko za oko”. Robienie sobie na złość, bez komunikacji, tylko po to, by dać nauczkę i pokazać, jak niedobrze można się czuć, jeszcze nigdy nie wyszło nikomu na dobre. Nie jest też żadną motywacją do tego, by pracować nad związkiem. Jeśli jest coś, co powoduje dyskomfort, wywołuje żal i złość – należy znaleźć przyczynę negatywnych emocji i wspólny sposób na jej rozwiązanie.

    Wspólne spędzanie czasu, zachęcanie do ciągłego poznawania siebie

    Konflikty w związku nie wynikają z tego, że ludzie zbyt dużo czasu spędzają ze sobą, a z tego, że robią to w sposób mało jakościowy. W każdej, nawet zwykłej czynności, można znaleźć jakąś wartość. Jest nią właśnie wspólny czas – na rozmowy, żartowanie, nawet potyczki słowne. Warto też znaleźć nowe sposoby, np. wspólne hobby, gry, sport.

    Okazywanie uczuć

    I to nie tylko tych dobrych, choć i to jest istotne. Ale przede wszystkim – złości, frustracji, smutku, rozczarowania, niezrozumienia. To bardzo ważne, by mówić wprost o tym, co nie jest łatwe, co powoduje emocjonalny dyskomfort i rozpacz. Tylko w ten sposób nie narodzą się ukryte żale, które bardzo często są źródłem konfliktów w związku.

    Należy oczekiwać także wzajemności – nie chodzi wyłącznie o to, by mówić, co się samemu myśli, ale i o to, by być otwartym na skargi i zażalenia drugiej osoby. Jednocześnie, długoletni staż czy wiek osób nie powinien być powodem do tego, by zaniechać drobnych czułości. Czasem chwycenie za rękę, pocałunek w czoło czy przytulenie są więcej warte, niż jakiekolwiek płomienne wyznanie. Warto pamiętać też o tym, że odwrotnością miłości nie jest nienawiść, tylko obojętność.

    Kiedy konieczna jest terapia dla par?

    Jeśli wszystko powyższe zawodzi i nawet próby pojednania prowadzą do zaostrzania konfliktów w związku – wtedy wskazana jest terapia dla par. Specjalista może pomóc nie tylko w znalezieniu przyczyny sporów, ale i nowych sposobów na pojednanie. Dla wielu par jest to ostateczna, ale niezwykle pomocna droga, która prowadzi do nowego spojrzenia na związek i budzi chęć do walki o wspólne szczęście.

    Call Now Button