• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Jak wygląda terapia par u seksuologa?

  Jak wygląda terapia par u seksuologa?

  Jak wygląda terapia par u seksuologa?

  Jak wygląda terapia par u seksuologa? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Terapia par u seksuologa ma na celu rozwiązanie występujących w związku dwojga ludzi problemów natury seksualnej. Problemy, za jakimi pary zgłaszają się do seksuologa mogą być różnorodne. Wśród tych najczęściej występujących wymienić można: zbyt małą bliskość seksualną pomiędzy partnerami (lub całkowity brak tej bliskości), brak satysfakcji ze współżycia, niskie pożądanie pomiędzy partnerami (niskie libido), brak orgazmu, odczuwanie bólu podczas stosunku, problemy z erekcją, problemy z wytryskiem, konflikty w związku, które negatywnie wpływają na współżycie, zdrada i problemy z nią związane, a także problemy dotyczące starania się o zajście w ciążę.

  Więcej na ten temat: Terapia par u seksuologa

  Miejsce i czas trwania wizyty

  Wizyta odbywa się w gabinecie seksuologa. Czasem to jeden z partnerów przychodzi jako pierwszy i dopiero po pierwszej rozmowie okazuje się, że dyskutowane problemy najlepiej byłoby omówić na wizycie partnerskiej. Z reguły jednak para przychodzi razem na wizyty już od pierwszego spotkania. W związku z tym, że przy trójce rozmawiających ze sobą osób (terapeuta i dwójka partnerów), omawianie poszczególnych kwestii zajmuje więcej czasu niż przy wizycie jednego pacjenta, wizyty partnerskie są nieco dłuższe od wizyt pacjentów indywidualnych. W naszej Poradni trwają 70 minut.

  Harmonogram wizyt

  Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak często powinno dochodzić do spotkań w ramach terapii par u seksuologa. Przede wszystkim zależy to od problemu, z którym przychodzi para, ale także od innych czynników, w tym od możliwości partnerów do tego, żeby znaleźć odpowiedni, odpowiadający obydwojgu termin. Częstotliwość wizyt ustalana jest przez parę z seksuologiem i może być elastycznie zmieniana wraz z postępami w terapii.

  Pierwsza wizyta

  Rozmawianie o seksie dla wielu osób jest niekomfortowe. Tym bardziej rozmawianie o seksie z osobą nieznajomą, którą spotyka się po raz pierwszy w życiu. Na szczęście terapeuci rozumieją te rozterki i starają się, aby pacjenci poczuli się komfortowo i stopniowo podczas rozmowy nabierali zaufania do terapeuty i poczucia, że mogą bezpiecznie mówić o swoich intymnych problemach. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa u pacjenta jest kluczowe dla powodzenia terapii, dlatego jeśli pacjent z jakimś elementem tej terapii poczułby się niekomfortowo, najlepiej jeśli od razu powie o tym terapeucie.

  W czasie pierwszej wizyty, w zależności od zgłaszanego przez parę problemu, terapeuta może pytać np. o historię relacji łączącej oboje partnerów, ich stan zdrowia, przekonania na temat seksu, czy dotychczasowe doświadczenia z nim związane. Następnie terapeuta wraz z parą zdiagnozuje problem, którego rozwiązaniu ma służyć terapia, oraz wspólnie z parą ustali cele i metody terapii.

  Przebieg wizyt

  Wizyta polega w stu procentach na rozmowie. W czasie wizyty nie dochodzi do żadnego fizycznego kontaktu pomiędzy pacjentami czy terapeutą. Podczas rozmowy terapeuta pomaga parze lepiej poznać łączącą ich relację, role, jakie każde z nich pełni w tej relacji i sposób, w jaki przekłada się to na ich problemy. Dzięki temu para może zmienić sposób postrzegania związku i siebie nawzajem.

  Oprócz lepszego poznania łączącej obydwoje relacji, bezpośrednim celem, jaki ma przed sobą terapia par u seksuologa jest faktyczna zmiana zachowań i sposobów interakcji między partnerami. Dlatego w zależności od zgłaszanego problemu, terapeuta może zadawać parze „pracę domową” do odrobienia. Mogą to być np. ćwiczenia wzmacniające intymność czy pożądanie pomiędzy partnerami. Wtedy na kolejnym spotkaniu terapeuta omówi z parą, jak czuli się wykonując ćwiczenie i jakie przyniosło ono efekty. Ćwiczenia takie mogą mieć rozmaitą formę i mogą dotyczyć między innymi:

  • eksperymentowania w seksie, np. grania ról, czy używania zabawek by pobudzić pożądanie, lub też stosowania innych pozycji w trakcie współżycia,
  • pobudzania odczuć, co ma rozwinąć intymność pomiędzy dwojgiem ludzi,
  • nauki własnego ciała i jego reakcji na bodźce,
  • komunikacji pomiędzy partnerami, zarówno tej dotyczącej sfery seksualnej, np. tego, co lubią i co chcieliby robić w łóżku, ale także komunikacji w związku w ogóle.

  To ostatnie jest też o tyle istotne, że para, która nauczy się lepiej komunikować ze sobą może potem rozwiązywać swoje problemy samodzielnie, bez pomocy terapeuty.

  Jak skuteczna może być terapia par u seksuologa?

  Skuteczność terapii zależy przede wszystkim od determinacji pary. Jeśli oboje partnerzy włożą wysiłek w terapię, nie tylko na spotkaniach, ale także, a nawet przede wszystkim poza nimi, będą starać się realizować ustalenia poczynione wspólnie podczas wizyt, wówczas drzwi do osiągnięcia celów terapii stać będą przed nimi otworem.

  Więcej na ten temat: Jak polepszyć swoje życie seksualne?

  Call Now Button